Detail kategorie


Závislosti

Nejste na ničem závislí? Možná se to nezdá, ale závislostí existuje celá řada. Kromě dobře známých závislostí na alkoholu či cigaretách nabídneme originální pohled na ty ostatní – často skryté. Na první pohled bezvýznamné návyky mohou zásadně ovlivnit váš život. Neustálé kontrolování telefonu, online dvacet čtyři hodin denně, tabulka čokolády permanentně po ruce, úzkostlivé studování složení potravin a další a další činnosti, které si mnohdy ani neuvědomujeme, a přesto nás činí závislými. To vše přiblížíme na příbězích skutečných lidí, kteří neváhali odhalit své slabší stránky. Lidí, které možná znáte a třeba se s nimi denně zdravíte. Přineseme také názory renomovaných odborníků, podíváme se na témata z nezvyklého úhlu. Unikátní přístup každého z autorů, multimediální obsah, interaktivní zábava a ponaučení. Na to vše se můžete těšit. Opravdu si myslíte, že nejste na ničem závislí?

Šéf nosí služební telefon i na koupaliště, říká Martin

Pracují stále víc, ale netěší je to. Nemůžou si pomoci. „Poslední dobou se mi situace vymkla kontrole a musel jsem zajít za psychologem,“ vypráví Mirek, jinak úspěšný čtyřicetiletý podnikatel z Prahy. Práce člověka šlechtí, ale může ho i nepozorovaně zahubit. To platilo vždycky. Až s nástupem moderních komunikačních technologií, díky kterým je člověk neustále „po ruce“, tlak na pracující vzrůstá. Nahlédli jsme do pracovního dne několika mladých a ambiciózních lidí a zjišťovali, jestli jsou na práci závislí. Vítejte ve světě workoholiků.

Marek Bartoš | 12. 02. 2014 22:08

Zpověď kuřáka: Kouřím polovinu života, ale určitě přestanu

Zpověď kuřáka: Kouřím polovinu života, ale určitě přestanu

S kouřením je to tak, že každý kdo kouří, je frajer! Právě s takovou myšlenkou v hlavě a cigaretou v ruce začal ve svých čtrnácti letech kouřit Martin. Ten dnes kouří cigarety již polovinu svého života, s kouřením chce však přestat, do šesti let.

Vít Hofman | 05. 02. 2014 22:28

Metamfetamin může vést k sebedůvěře, ale také k paranoie, říká psychoterapeut

Nejvíce užívanou tvrdou drogou u nás je metamfetamin neboli pervitin, piko, peří nebo také „czech cocain“, jak o něm mluví někteří cizinci žijící u nás. Oblíbila si ho i šestnáctiletá Hana, kterou problémy vzniklé užíváním pervitinu dovedly až k útěku z domova. O způsobech léčby závislosti na metamfetaminu, o tom, jací jsou jeho uživatelé a proč drogu berou, a především, jak to s Hanou dopadlo, vypráví psychoterapeut Pavel Nepustil, který se závislými několik let pracoval.

Eva Bendová | 05. 02. 2014 22:13

Za devět let bez práce jsem přišla i o přátele, stěžuje si Hana

Za devět let bez práce jsem přišla i o přátele, stěžuje si Hana

Deprese jako spouštěč nemoci, nemoc jako důvod pro invalidní důchod. Snad každý někdy v průběhu života obdrží nějakou finanční pomoc od státu – ať už mluvíme o nemocenském pojištění či finanční podpoře v nezaměstnanosti. Jak však vypadá život lidí, kteří jsou na této pomoci existenčně závislí?

Olga Kadlecová | 04. 02. 2014 23:26

Svou rodinu miluju, ale potřebuju sex s cizími muži, přiznává manželka a matka tří dětí

Nadšená a šťastná spěchá domů. Ještě rychle ve výtahu zkontrolovat zevnějšek, utřít rozmazanou rtěnku a už slyší za dveřmi bytu děti, jak ji nadšeně vítají, sotva strčí klíč do zámku. „Tak jak sis to s Marcelou užila?“ políbí ji manžel, který ví, že jeho žena potřebuje občas do společnosti. Zvlášť teď, když je neustále doma s dětmi. Zažila jsem skvělý sex v autě, pomyslí si Pavlína a s povzdechem odpovídá: „Ale znáš to, babské řeči.“

Květoslava Kuklová | 03. 02. 2014 23:27

Tohle jsem já, tvrdí o sobě nalíčená Zuzka. Bez make–upu se skoro nehne na krok

Líčení je každodenní součást jejího života. „Vlastně už si ani ten den neumím představit, bez toho času stráveného před zrcadlem. Měla bych pocit, jako bych zapomněla na něco zásadního.“ Sedmadvacetiletá Zuzka to bere jako samozřejmost a na něčem závislá si nepřipadá. Domnívá se, že je to pro ni nutnost a cítí se tak sama sebou.

Veronika Zbíralová | 03. 02. 2014 23:21

Naši by se zabili, kdybych tam nebyla, říká Adéla, obyvatelka mamahotelu

Naši by se zabili, kdybych tam nebyla, říká Adéla, obyvatelka mamahotelu

Bydlet po třicítce v dětském pokojíčku - hrozná představa? Ne tak docela. „Byla bych blázen, kdybych se hnala do pronájmu na vlastní pěst,“ říká třicetiletá Adéla. „V práci trávím hodně času a mám spoustu koníčků, takže se kolikrát chodím domů jenom vyspat. Tak proč bych utrácela tisíce za nájem?“ uvažuje nahlas. Samozřejmě, že se čas od času najde někdo, kdo se jejímu životu v mamahotelu diví, nebo se mu dokonce vysmívá, proti těmto argumentům ale často není co namítnout. Adéla vypráví o tom, že bydlení u rodičů není jen o sobectví a komfortu.

Martina Strakáčová | 03. 02. 2014 23:10

Možná nejsem závislý, ale mobilu bych se nevzdal, říká Michal

Ničím se neodlišuje od ostatních, žádné tiky v obličeji ani třes v rukou. Ale přesto si Michal uvědomuje, že s ním není něco v pořádku. Nedokáže se odpoutat od svého mobilního telefonu. Stal se pro něj tak nepostradatelným, že začal vážně přemýšlet nad tím, jestli není závislý.

Veronika Davidová | 03. 02. 2014 22:54

Bot není nikdy dost, ale radši si užívám život, říká Sandra

Bot není nikdy dost, ale radši si užívám život, říká Sandra

Závislost na botách, na jejich vlastnění, nakupování, nošení. Jak velké je vlastně přijatelné množství bot, které by člověk měl vlastnit? Každý má své hranice jinde, pro každého je tedy odpověď na tuto otázku jiná. Sandra je blogerka a její vášní jsou boty, které ráda nosí, kupuje, dostává. Už několikátým rokem úspěšně provozuje blog Boo Needs New Shoes a přestože je vášnivou sběratelkou bot, ví, kde jsou hranice mezi vášní a závislostí. „Vzpomínky jsou víc než materiální hodnoty,” říká Sandra.

Nikola Oplová | 03. 02. 2014 22:44

Bez kvapiek som nevedela dýchať, tvrdí Nataša. Jej závislosť ju priviedla až na operačný stôl

Nataša nastúpila do kolotoča nosných sprejov a vystúpiť sa jej z neho nepodarilo celé dva roky. ,,Približne v roku 2000 som bola na dovolenke v Egypte. Tam som bola vystavovaná veľkým teplotným rozdielom, veď teplota vonku sa pohybovala okolo 50 °C a na hotelovej izbe bola pustená klimatizácia. Začala som mať upchatý nos a používať kvapky. Kolotoč sa rozbehol," začala svoje rozrozprávanie triďsaťročná Nataša z Piešťan, ktorá sa k závislosti na nosných kvapkách sama priznala. ,,Najprv som používala tie, ktoré som považovala za prírodné, no neskôr keď už nezaberali, začala som si kupovať silnejšie a silnejšie. Takto to pokračovalo až do roku 2002, kedy ma museli operovať. V tom čase som cez jednu nosnú dierku nemohla vôbec dýchať," popisuje svoje problémy Nataša, trápiaca sa s nie veľmi známou, ale o to rozšírenejšou formou závislosti - sanorinizmom.

Marta Páleníková | 02. 02. 2014 23:31

Nemyslím si, že je to problém, říká matka, která fotí každý den života svého dítěte

Nemyslím si, že je to problém, říká matka, která fotí každý den života svého dítěte

Facebookový profil založila své dcerce ještě před jejím narozením. Od té doby na něj vkládá tisíce fotek. Čtyřiadvacetiletá matka, říkejme jí třeba Monika, si bez focení svého dítěte život nedokáže představit. „Dělám to hlavně pro ni,“ vysvětluje.

Marie Polášková | 01. 02. 2014 21:27

Bez svého telefonu a počítače si Lukáš nepředstaví jediný den, vytvořil tak nový partnerský model

Bez svého telefonu a počítače si Lukáš nepředstaví jediný den, vytvořil tak nový partnerský model

Lukáš v naší domácnosti zavedl život ve třech, jsme my dva a jeho mobilní telefon. Při troše dobré vůle můžeme v našem vztahu mobilní telefon nahradit tabletem nebo počítačem. Ale kde je ta pomyslná hranice mezi potřebou a závislostí? Pokud máte stejně jako čtyřiadvacetiletý Lukáš nepříjemný pocit, když nejsou elektroničtí přátelé poblíž, potom je zřejmě něco špatně. Internet a „hlad“ po informacích se vyvíjí nenápadně z vášně až po závislost, nejrizikovější skupinou je mládež ve věku 12 až 15 let.

Karolína Svitálková | 01. 02. 2014 21:19

Léčba alkoholika je málokdy úspěšná, říká psycholožka

Léčba alkoholika je málokdy úspěšná, říká psycholožka

„Mou ordinací prošly stovky alkoholiků a vyléčit se podařilo jen menší část z nich,“ říká Libuše Ondráčková, která pracovala mnoho let jako klinický psycholog na protialkoholním oddělení v Psychiatrické nemocnici v Brně. „Když se cizince zeptáte, co ví o České republice, nejspíš zmíní neuvěřitelně levné pivo. Není proto divu, že se v množství vypitého alkoholu pohybujeme na světové špičce. Stát může svou cenovou politikou pití alkoholu velmi ovlivnit, ale bohužel se to zatím moc neděje.“ 

Jana Svobodová | 01. 02. 2014 16:41

Blogerka Monika: Cvičení je moje vášeň

Blogerka Monika: Cvičení je moje vášeň

Ke cvičení se jednadvacetiletá Monika dostala jako stovky jiných dívek, kvůli nespokojenosti se svojí postavou. V průběhu studia na gymnáziu začala přibírat, až jí jednoho dne došlo, že takhle to už dál nejde. Přišly první pokusy o diety a cvičení, které však, jak sama přiznává, byly poměrně amatérské. „Zlom nadešel ve chvíli, kdy mi kamarádka poslala odkaz na internetové stránky věnující se cvičení,“ říká Monika. „Když jsem na videích viděla úžasnou postavu Zuzany Light, okamžitě jsem věděla, že takhle chci jednou vypadat.“ 

Zuzana Salvetová | 31. 01. 2014 21:50

Hulit nepřestanu, říká Pavel, ačkoliv se i díky marihuaně dostal až na dno

Hulit nepřestanu, říká Pavel, ačkoliv se i díky marihuaně dostal až na dno

„Nevím, co by se muselo stát, abych přestal hulit,“ začíná mi vyprávět svůj příběh Pavel. "Snad až budu umírat a nebudu moct dejchat, nebudu se moct hnout a ubalit si špeka, tak to možná fakt přestanu,“ pokračuje. Zní to trochu zvláštně od člověka, který se kvůli marihuaně, nebo jak on říká brkům, dostal až téměř na dno.

Jan Hammer | 30. 01. 2014 22:40

Krást ji nebaví, krást ji ničí, ale nemůže si pomoci. Šárka trpí kleptomanií

Jednatřicetiletá Šárka z Brna o svém problému hovoří způsobem, který by se dal zaměnit se zpovědí alkoholika nebo narkomana. „Nejhůř jsem do toho spadla, když jsem před pár lety pracovala ve velké kanceláři jedné firmy,“ vypráví matka dvou dětí. „Do té doby se to omezovalo prakticky jen na ojedinělé excesy v obchodech – v drogerii jsem šoupla za rukáv řasenku, v papírnictví ukradla ořezávátko. Měla jsem z toho výčitky, ale nebrala jsem to vážně, považovala jsem to jen za takové malé divné povyražení, které nikomu neuškodí. Jenže pak jsem na pracovišti poprvé ukradla kolegovi ze stolu tatranku. Konečně mi došlo, že jsem to nechala zajít moc daleko. Zvlášť, když jsem pak slyšela, jak se na ten oplatek ptá ostatních,“ dodává. Tehdy si konečně musela sama sobě přiznat: jsem kleptomanka.

Adam Hrbáč | 30. 01. 2014 22:09

Hrál jsem videohry skoro tři dny v kuse, přiznává Roman

Hrál jsem videohry skoro tři dny v kuse, přiznává Roman

Roman dokázal u počítačových her nepřetržitě prosedět i sedmdesát hodin a říká o sobě: „Byl jsem na videohrách závislý.“ Dvaadvacetiletý Roman neměl kamarády, značnou část dětství „prožil“ u počítače.

Tomáš Šugár | 30. 01. 2014 21:53

Zdravá výživa jako posedlost: Martinovi se vitariánství stalo smyslem života

Zdravá výživa jako posedlost: Martinovi se vitariánství stalo smyslem života

Člověk může být závislý prakticky na čemkoli, existuje i závislost na zdravé výživě. Jde o relativně novou poruchu příjmu potravy a říká se jí orthorexie. A v čem spočívá její nebezpečí? Člověk se stane posedlý jídlem, které on sám považuje za zdravé. Přesně to se přihodilo i Martinovi, pro kterého se stala veganská syrová strava náplní života. Postupně začal zjišťovat skutečnosti, které mu vitariánská komunita zatajila - to, co nejdřív vypadalo jako nejzdravější životní styl, se začalo jevit jako hazard se zdravím, a to fyzickým i duševním.

Monika Mrakavová | 24. 01. 2014 09:42

Jan přestal kouřit ze strachu o zdraví. Nikotin ale vyměnil za cukr

Jan přestal kouřit ze strachu o zdraví. Nikotin ale vyměnil za cukr

„Předloni na podzim jsem měl dost ošklivý kašel,“ začíná padesátiletý Jan vyprávění o své dřívější závislosti, kterou na celé Zemi trpí kolem 1,3 miliardy populace. „Myslel jsem, že jsem se jen nastydl, ale když to trvalo už třetí měsíc, zašel jsem k doktorovi.“ Tehdy byl už pětadvacátým rokem silný kuřák. Obvodní lékař ho poslal na plicní, kde mu po vyšetření sdělili, že pokud se svou zálibou v cigaretách něco neudělá, bude to vážné.

Kateřina Havlíková | 11. 01. 2014 13:48