Detail kategorie


Proti proudu

Budoucnost? Můžu si jít hodit mašli, směje se třiaosmdesátiletá důchodkyně

Budoucnost? Můžu si jít hodit mašli, směje se třiaosmdesátiletá důchodkyně

Brod nad Dyjí – Život ji opravdu nešetřil. Po smrti svého partnera Dana Paulusová zvažovala, co bude dělat dál. Téměř se nepohybovala a byla závislá na cizí pomoci. V rodinném domě, který společně s partnerem vlastníma rukama postavili, nemohla zůstat. Do domova důchodců se jí nechtělo, zvolila proto netradiční řešení. V osmdesáti letech si koupila domek v seniorské vesničce Formóza a plánovala strávit poslední roky života v příjemné společnosti v idylickém prostředí v srdci Pálavy. Brzy se však bude muset znovu stěhovat, mezi sousedy vznikly vážné spory.

Jiří Zach | 31. 01. 2015 08:08

Mužský pole dance je silovější, míní Martin Pleva

Mužský pole dance je silovější, míní Martin Pleva

Brno – Pole dance do České republiky přišel přibližně před pěti lety. Od té doby, se ze sportu, který nikdo nezná, stala hlavně mezi mladými studentkami masová záležitost. Jenom v Brně je v současné době pět pole dance studií. Jenom Citadelou Mefisto projde ročně na osm stovek lidí. V těchto kurzech začíná učit i třiadvacetiletý Martin Pleva, který povídal například o tom, jaké jsou reakce okolí na to, co dělá.

Marek Kožušník | 30. 01. 2015 22:25

Boj s úřady aneb kde ve světě si hledat ženicha

Boj s úřady aneb kde ve světě si hledat ženicha

Brno – Eva Xu je mladá žena, která pracuje jako učitelka na střední škole a v současné době se připravuje na státnice. Je čtvrt roku šťastně vdaná. Vypadá to jako běžný příběh. Ovšem Eva je vdaná za Číňana a kvůli české legislativě málem vdaná nebyla.

Kristýna Řičánková | 30. 01. 2015 18:36

Miroslava Kobylková: Někdy na přednášce, jindy babička na plný úvazek

Miroslava Kobylková: Někdy na přednášce, jindy babička na plný úvazek

Brno – S pokročilým věkem člověk začne plánovat, co bude dělat v důchodu. Někdo se chce věnovat zahrádce, jiný pečení. Miroslava Kobylková, sedmašedesátiletá aktivní žena, se ale rozhodla rozšířit si obzory a podala si přihlášku na univerzitu třetího věku.

Markéta Mlčáková | 30. 01. 2015 11:19

Život bez motorek si nedokážu představit, tvrdí motocyklový závodník

Život bez motorek si nedokážu představit, tvrdí motocyklový závodník

Brno – Co tak může dělat motocyklový závodník během týdne, když nemá závody? Odpověď je jasná, chodí do práce, aby právě o víkendech mohl jezdit. Michal Šembera na motorce závodí odmalička, a přestože ho občas nějaký skalní fanoušek pozná, není jedna z těch tváří v televizi, které žijí ve světě nablýskaných kapot a sponzorů. Přesto závodí dál.

Veronika Trusinová | 29. 01. 2015 21:55

Tetování může být cesta k jedinečnosti

Tetování může být cesta k jedinečnosti

Brno – Lidé se od počátku snaží od sebe odlišovat. Volí nejbláznivější účesy nebo používají netradiční líčení. Jedním ze způsobů, jak se odlišit, je tetování. Bohaté zkušenosti s tím má brněnská tatérka Aneta Hrušková.

Tereza Horváthová | 29. 01. 2015 14:53

K-pop v Čechách? Nikdo mě nebral vážně, směje se Kristýna

K-pop v Čechách? Nikdo mě nebral vážně, směje se Kristýna

Praha – Zatímco si její spolužáci užívali pocitů doznívající euforie z prožitých prázdnin a radosti z úspěšně ukončeného akademického roku, Kristýnu Chyňavovou ta nejnáročnější zkouška teprve čekala. Na celosvětové finále K-pop World festivalu 2014 však přípravu nezanedbala a se skupinou Effextion obhájila v kategorii performance druhé místo.

Iva Břízová | 28. 01. 2015 22:53

Sociální sítě nenahradí osobní kontakt, tvrdí absolventka

Sociální sítě nenahradí osobní kontakt, tvrdí absolventka

Brno – Pro šestadvacetiletou Romanu Krejčovou jsou sociální sítě břemenem, které s sebou odmítla vláčet. Bez Facebooku, Twitteru nebo Instagramu se bez potíží obejde a v blízké budoucnosti na tom nehodlá nic měnit. S jakými reakcemi se setkává ve svém okolí a jak se jí bez sociálních sítí žije? 

Monika Bukáčková | 28. 01. 2015 14:21

Štěstí přeje připraveným a platí to i na horách, říká Dostál

Štěstí přeje připraveným a platí to i na horách, říká Dostál

Praha – Hory jsou pro středoškolského učitele Tomáše Dostála velkým koníčkem. Zejména zdolávání čtyřtisícovek. Několikrát už stanul na vrcholcích alpských gigantů, ale kromě nich ho lákají i hory podstatně vyšší.

Anna Nikodýmová | 28. 01. 2015 13:07

Před očima máte černo a zalehne vám v uších, říkají pyrotechnici

Doupovské hory – „Do háje, kterej to je drát?ˮ Odpověď na otázku z písně Daniela Landy hledal Antonín Hájek v životě několikrát. Tonda je už patnáct let profesionální voják. Na levé ruce mu chybí jeden článek na prostředníčku. „Občas se prostě něco zvrtne. Když jde jen o prsty, je to v pohodě,“ směje se.

Jana Thossová | 27. 01. 2015 20:59

Mám svou zemi rád, ale bydlet tam je pro mě těžké, říká ruský homosexuál

Česká republika – Nepřál si být jmenován, budu mu proto říkat Michail. Je to nadprůměrný student, v současné době studuje na jedné z českých škol. Má milující rodinu i přátele, ale přesto většinu svého dosavadního života prožil s pocitem, že se nemá komu svěřit. Pocit, který v Rusku nejspíš zažívá více homosexuálů. V červnu 2013 vešel v platnost zákon o zákazu propagace netradičních vztahů mezi dětmi a většina Rusů s ním souhlasí. Ruská legislativa navíc vůbec nezná pojem sexuální orientace, takže případné útoky na homosexuály nejsou vnímány jako diskriminace.

Radka Hanychová | 27. 01. 2015 15:24

Živá Ester Budinská

Praha – Dvacetiletá studentka, dřívější vegenka Ester Budínská je již tři měsíce vitariánkou a stravuje se takzvanou živou stravou. Rozhodla se jít proti proudu, proti konzumní společnosti. Ester studuje druhým rokem Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Po přednáškách tráví svůj volný čas jako servírka v pražské raw restaraci MyRaw Café

Gabriela Kadlčíková | 27. 01. 2015 12:47

Sebeobrana? Nejlepší je utéct nebo zaútočit

Sebeobrana? Nejlepší je utéct nebo zaútočit

Brno – Svět je pro mnohé nebezpečným místem. Některé ženy si neříkají, mě se nemůže nic stát, místo toho navštěvují kurzy sebeobrany a učí se bojovým uměním. Na kurzech se naučí, jak předcházet nebezpečným situacím a jak se v krizové situaci zachovat, stejně jako Laura, Martina a Aneta.

Michaela Nesvadbová | 27. 01. 2015 09:30

Dřív ovzduší lidi nezajímalo, dnes se ptají, kde koupit byt, říká Chalupská

Brno – Mnoho obyvatel Brna až do loňského roku nejspíš vůbec netušilo, že by jim mohla škodit nízká kvalita vzduchu. O tom, že by s ní ve městě mohl být problém, se totiž do té doby příliš nemluvilo. Udělat ze znečištění ovzduší veřejné téma byl úkol, který si dala skupina sdružená pod názvem Dejchej Brno. Jednou z jejích členek je Hana Chalupská.

Terezie Boková | 26. 01. 2015 22:12

Mike Grain: Anglický čaj mi nechybí, české pivo mám radši

Mike Grain: Anglický čaj mi nechybí, české pivo mám radši

Brno – Dvaačtyřicetiletý Mike vyměnil londýnskou mlhu za cinkot brněnských tramvají před šesti lety. Jako cizinec s minimální znalostí češtiny se denně setkává s drobnými výzvami a překážkami. V Brně se mu ale líbí, je tu doma.

Martina ŠtefkováBalášová | 26. 01. 2015 18:23

Jan Bařinka: Běh je pro mě bezpečnou drogou

Jan Bařinka: Běh je pro mě bezpečnou drogou

Boskovice – Pro své okolí je osobitým intelektuálem a jednou velkou otázkou. Pokud se pro něco nadchne, obětuje tomu neuvěřitelně mnoho. Stanoví-li si nějaký cíl, po hlavě se za tím cílem vydá. On sám sebe pořád hledá. Bydlí v Boskovicích, vystudoval estetiku a obecnou jazykovědu, hraje divadlo a věnuje se hudbě. Jana Bařinku by se startovním číslem na hrudi čekal málokdo.

Michaela Svobodová | 25. 01. 2015 21:21

Bruslí, i pro()to žije, ví uzdravený Ladislav Soldán

Bruslí, i pro()to žije, ví uzdravený Ladislav Soldán

Praha – Dnešek je den jako každý jiný. Před pár okamžiky skončila Ladislavu Soldánovi pracovní část dne, nám – jeho červenočerným bruslím s nápisem K2 – šichta právě začíná. Obě nohy našeho majitele do nás perfektně zapadly, pro jistotu si každou ještě zpevnil bílou šňůrkou. Nebude trvat dlouho a roztlačí nás směrem vpřed. Povrch pokrývá od podzimu spadané pestrobarevné listí. Je trochu mokro. To nejsou úplně ideální podmínky pro sportování. Bude nám to klouzat, ale jsme klidné. Jen když byla ledovka, tak jsme odpočívaly. Zbývá položit otázku: kolik kilometrů má náš nositel za lubem tentokrát?

Marie Černíčková | 25. 01. 2015 13:41

Rozhodčí jsou u nás hodnoceni hodně přísně, říká Radek Krajči

Rozhodčí jsou u nás hodnoceni hodně přísně, říká Radek Krajči

Lanškroun – Fotbalová hřiště jsou teď přes zimu většinou prázdná, zápasy se nehrají. Tréninky a také semináře rozhodčích jsou však v plném proudu a brzy už se zase všichni spolu objeví na trávníku. Byl tedy ten pravý čas na rozhovor s fotbalovým rozhodčím Radkem Krajčim, který si užívá volných víkendů. Těch totiž během sezóny jako rozhodčí a zároveň aktivní hráč moc nemá. 

Jana Krajčová | 24. 01. 2015 23:46

Výzvy mě baví, říká medička s vášní pro bodyfitness

Výzvy mě baví, říká medička s vášní pro bodyfitness

Brno – Na pohled úplně obyčejná holka s dlouhými vlasy a hlubokým hlasem. Skupinka mladých studentů s hokejkami přes rameno ji však už z dáli sleduje, až konečně jeden z nich zamává: „Ahoj, Zuzi!“ Osobně se neznají, ale Zuzanu Špačkovou takto díky jejímu instagramu poznává čím dál více lidí. Jako tu medičku, co v plavkách na pódiu vystavuje svoji vypracovanou postavu.

Tereza Luzarová | 24. 01. 2015 16:41

Celé zemědělství je socialistické, tvrdí úspěšný vinař Josef Valihrach

Celé zemědělství je socialistické, tvrdí úspěšný vinař Josef Valihrach

Krumvíř – Vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku sbírá ocenění za svá vína po celém světě. Největší problémy mu ale dělá byrokracie, fungování dvou organizací zastupující vinaře a podle jeho názoru socialistický charakter tuzemského zemědělství. Nechtěl jen čekat, co bude dál, a tak založil a vede Vinařskou asociaci, která výrobcům vína pomáhá řešit potíže. Přitom sám tvrdí, že se na to nehodí.

Michal Vaňáč | 24. 01. 2015 10:39

Herní happeningy pořádám už druhý semestr, říká Ivo Macík

Herní happeningy pořádám už druhý semestr, říká Ivo Macík

Brno – Kde jinde lépe uplatit heslo škola hrou, než v rámci herních studií. Pravdou ovšem je, že podobně jako všechny ostatní obory, i hry je třeba brát v rámci akademického prostředí vážně. Mimo ně jsou ale hry jedním ze způsobů k odreagování, k čemuž v rámci rostoucí komunity kolem MU Game Studies slouží i herní happeningy. Co si pod takovým pojmem představit a co se na happeningu hrává? O tom povídal Ivo Macík.

Pavel Skoták | 23. 01. 2015 22:10