Detail kategorie


MUNI bez překážek

Každý jsme jiný, ale všichni můžeme studovat na vysoké škole. Pro někoho jsou překážkou přijímačky, pro jiného dostat se do pátého patra. Jak se vypořádáváme s překážkami na Masarykově univerzitě, vám ukážeme v následujících týdnech. Levitovat vás nenaučíme, ale ukážeme vám možnosti.

Při studiu s hendikepem se není za co stydět, říká vyučující

Při studiu s hendikepem se není za co stydět, říká vyučující

Opravit článek s vrozenou dyslexií nebo napsat živou reportáž z České, když k chůzi potřebujete slepeckého psa, může být ve studiu velká překážka. S překážkami tělesných, smyslových či duševních hendikepů se však nevyrovnávají jen sami studenti, ale i jejich vyučující. Rudolf Burgr, odborný asistent na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity říká, že jde především o přípravu předem a dostatečnou dávku empatie.

Andrea Halaštová | 06. 05. 2019 11:50

I s papírem na hlavu se dá dokázat mnoho věcí, říká studentka

I s papírem na hlavu se dá dokázat mnoho věcí, říká studentka

„To, že člověk dostane papír na hlavu, nemusí znamenat konečnou v jeho životě,“ říká Markéta Dohnalová, studentka oboru Sociální práce na Masarykově univerzitě, autorka dvou autobiografických knih a žena s nediferencovanou schizofrenií a panickými úzkostmi.

Eva Blechová | 05. 05. 2019 10:42

Kolem nekolem, schodem neschodem: MUNI na vozíku

Kolem nekolem, schodem neschodem: MUNI na vozíku

Sedím v atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a zírám do mapy. Nechystám se ale po přednášce na výlet. Jen přemýšlím, jak se vlastně dostanu na právnické fakultě do menzy. Na dvou kolech. Z představy, že bych si musela každou trasu pečlivě naplánovat, nebo riskovat, že uvíznu na prvním schůdku, padá až úzkost. Jsem totiž z těch, co vždy přiběhnou na poslední chvíli a s rozvázanou tkaničkou. Ale jaké je to usednout na vozík? Váhám a mrzí mě, že mě nebolí ani koleno, abych si tenhle podvod obhájila alespoň před sebou, když už ne před ostatními. To ještě netuším, že mě bolet bude. Až se na vozíku několikrát překotím dozadu a rozmáznu na podlaze.

Hana Kociánová | 04. 05. 2019 10:10

Studuju, abych si nepřipadala jako typická matka na mateřské

Studuju, abych si nepřipadala jako typická matka na mateřské

Studium na vysoké škole je náročné samo o sobě. Natož když ještě pracujete či dojíždíte. A nebo třeba máte dítě. Radka Coufalová, studentka třetího ročníku práv, má děti dvě, navíc podniká a na brněnskou univerzitu dojíždí z Olomouce. Jak je možné mateřství skloubit se studiem? Poskytuje univerzita studujícím rodičům úlevy nebo podporu? Další příběhy studujících se speciálními potřebami najdete v Muni bez překážek

Elizabeth Wagebaertová | 03. 05. 2019 13:45

Nejzávažnější překážkou studia jsou deprese, říká psycholog

Nejzávažnější překážkou studia jsou deprese, říká psycholog

Psychické nemoci jsou pro studenty vysoké školy překážkou, vážnost situace potvrzují i výzkumy z posledních let zaměřené na vysokoškolské studenty a prostředí vědy a výzkumu. Podle jednoho výzkumu čelí psychickému onemocnění, zejména depresím a úzkostem, více než 32 % studentů doktorského studia. Podle jiného výzkumu trpí symptomy deprese až 40 % postgraduálních studentů. Čím se obecně psychická onemocnění vyznačují, jak jim lze předcházet a bojovat s nimi? Jaká je práce s klienty z pozice terapeuta? Na to jsme se ptali Davida Macka, studenta doktorského programu psychologie a odborného pracovníka Masarykovy univerzity.

Štěpán Ryčl | 02. 05. 2019 14:04

Stále vyčnívám z davu. Ladislava Blažková o bezbariérovém studiu

Stále vyčnívám z davu. Ladislava Blažková o bezbariérovém studiu

Ladislava Blažková se ze studentky žurnalistiky a sociální politiky Masarykovy univerzity stala tiskovou mluvčí Ligy vozíčkářů. „Propojila jsem tu oba obory a jsem za to moc ráda,“ říká Ladislava, žena přímo nabitá pozitivní energií. Kvůli dětské mozkové obrně je částečně upoutána na invalidní vozík. „Po rozhovoru půjdeme cvičit, tam si mě vyfotíte,“ navrhuje. „Já už jsem dnes jednou cvičila, ale aspoň budu mít natrénováno.“

Barbora Uhlová | 01. 05. 2019 10:11

Studium nevidomých? Oči nahrazují technologie

Studium nevidomých? Oči nahrazují technologie

Studium vysoké školy se zrakovou vadou už dávno není nemožné. S vývojem technologií neexistují překážky ani ve studiu graficky založených oborů, jako je ekonomie či matematika. Masarykova univerzita umožňuje studium nevidomých také prostřednictvím speciálních pomůcek, které si vyrábí.

Klára Odstrčilová | 30. 04. 2019 11:15

Tým střediska Teiresiás připravuje až dvacet modifikovaných přijímacích testů pro uchazeče o studium

Tým střediska Teiresiás připravuje až dvacet modifikovaných přijímacích testů pro uchazeče o studium

Ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity nás vítají velmi ochotně. Kromě ekonoma Borise Janči a vedoucí knihovního oddělení Michaely Hanouskové se k rozhovoru přidává i ředitel střediska Petr Peňáz. Michaela Hanousková nás vede do příjemné knihovny, která je doslova po strop plná nejrůznějších šanonů a veškerý obsah této knihovny se týká právě přijímacího řízení na Masarykovu univerzitu. Běžný student zpravidla nemá ani představu, kolik nejrůznějších úprav a modifikací je nutné vytvořit pro studenty, kteří mají nějaký handicap.

Kristýna Ošťádalová | 29. 04. 2019 09:50

Díky depresím jsem se naučila mít se zase ráda, říká studentka

Díky depresím jsem se naučila mít se zase ráda, říká studentka

Zrzavé vlasy, úsměv od ucha k uchu, na uších sluchátka, v tašce vždy poznámkový blok. To jsou poznávací znamení pětadvacetileté Zuzky Seménkové, studentky posledního semestru Baltistiky na Masarykově univerzitě. Málokoho by napadlo, že tato výřečná a vždy dobře naladěná dívka trpí úzkostnou poruchou, depresemi a panickými atakami. Trpět ovšem není to správné slovo, nemoc jí přinesla uvědomění, jak žít lepší život. Zároveň ji přiměla vzít do ruky štětec a své pocity z nemoci zhmotnit na papír a její obrázky se na sociální síti setkaly s velkým ohlasem. O tom, co prožívá, a jak lze skloubit studium s depresemi, se dočtete níže. Další zajímavé příběhy studentů naleznete na stránce MUNI bez překážek

Barbora Plačková | 28. 04. 2019 11:09

Tlumočnické služby dávají neslyšícím více možností a svobody

Tlumočnické služby dávají neslyšícím více možností a svobody

Studenti Masarykovy univerzity se sluchovým postižením mají nárok na tlumočení či vizualizaci mluveného jazyka. Tyto služby poskytují zejména interní tlumočníci Střediska Teiresiás. S Ivanou Kupčíkovou, tlumočnicí českého znakového jazyka, se setkáváme v prostorách Augustiniánského opatství v Brně. Masarykova univerzita zde v rámci oslav 100. výročí svého založení uděluje čestný doktorát a součástí ceremonie je i zajištění tlumočení pro lidi se sluchovým postižením. Do znakového jazyka se tlumočí nejen mluvené slovo, ale také státní hymna.

Radek Štencl | 27. 04. 2019 11:21

Boris Janča: Ve středisku Teiresiás vytváříme dohodu mezi studentem a fakultou

Boris Janča: Ve středisku Teiresiás vytváříme dohodu mezi studentem a fakultou

Zbavit Masarykovu univerzitu překážek má za úkol Středisko Teiresiás. Jeho pracovníci totiž zpřístupňují univerzitu studentům, zaměstnancům a hostům s hendikepem, jak vysvětluje ekonom střediska Boris Janča.

Kristýna Ošťádalová | 26. 04. 2019 18:26

Mezi mnou a ostatními byla vždy bariéra, říká nevidomý student

Mezi mnou a ostatními byla vždy bariéra, říká nevidomý student

Stejně jako spoustu malých kluků lákaly Romana Kabelku v dětství počítače. On se však něčím lišil. Neseděl hodiny u stříleček nebo filmů. Protože je nevidomý, počítače mu otevřely přístup ke knihám a informacím, které by jinak musel číst v Braillově písmu. A vybral si je i za studijní obor na vysoké škole. Jeho příběh je prvním článkem z multimediálního projektu MUNI bez překážek, který ukazuje, jak se studuje na Masarykově univezitě lidem se specifickými potřebami.

Petra Hanzlová | 25. 04. 2019 09:59