Detail kategorie


FSSever

Během posledních let se ulice na sever od brněnské fakulty sociálních studií zaplnily spoustou přitažlivých a ještě neobjevených barů, putyk, kaváren, obchůdků… Rozhodli jsme se pro vás vytvořit průvodce tímto nově vznikajícím centrem studentského života. Nevíte, kam si v pauze mezi přednáškami zajít na dobrou kávu? Nechce se vám každý den na studentské speciály do menzy? Hledáte večerní odreagování kulturou nebo sportem? Tak sledujte náš projekt FSSever!
Stadion za Lužánkami chátrá, ale s novým vedením přišla nová naděje

Stadion za Lužánkami chátrá, ale s novým vedením přišla nová naděje

Zažil nejvyšší návštěvy naší fotbalové soutěže a také jediný titul Zbrojovky Brno. Nyní je v tristním stavu a debaty o vystavení nového vedou politici pouze v předvolebním období. Vzhledem ke své historii by měl patřit mezi místa, která studenti v Brně navštíví v rámci poznávání města, ve kterém studují. Řeč je o symbolu Brna, legendárním fotbalovém stadionu za Lužánkami.

Jonáš Nepustil | 15. 12. 2014 22:00

V Naproti se kalí pravý absinthe

V Naproti se kalí pravý absinthe

Žádný strach, kalení v tomto případě neznamená žádné nezřízené pití. Kalením je míněn tzv. louche efekt, který nastává při pomalém kapání ledové vody do sklenky s absinthem. To jen zlomek toho, co mi vyprávěl Vašek Seidl, který je jedním ze zakladatelů absinthového baru Naproti, který najdete na ulici Jana Uhra. Vašek v roli průvodce těžce přátelským místem zastoupil své další tři kamarády, se kterými bar, který nemá v Brně obdoby,  zakládali. Jejich cílem je zvyšovat povědomí o bájném nápoji, který je opředen spoustou mýtů. A to se jim skutečně daří. Ostatně ještě aby ne, když o něm dokážou s láskou vyprávět celý večer.

Jakub Jetmar | 15. 12. 2014 10:07

Češi se s námi moc nebaví, shodují se zahraniční studenti

Češi se s námi moc nebaví, shodují se zahraniční studenti

Stále více studentů vyžívá možnosti studia v zahraničí - ať už krátkodobých nebo dlouhodobých výjezdů nebo celého studia. Proč si vybrali právě Brno? Co se jim v Brně líbí a co ne? Na otázku odpovídali zahraniční studenti, kteří studují na Masarykově univerzitě. 

Irena Diatelová | 14. 12. 2014 23:56

Byť (s) vegánom v Brne, alebo Brno je raj alternatívneho stravovania

Byť (s) vegánom v Brne, alebo Brno je raj alternatívneho stravovania

Ak človek žije v meste akým je práve Brno, nemal by mať problém nájsť vhodnú reštauráciu nech už sa stravuje akokoľvek. Medzi nami sú však aj takí, ktorí majú svoj jedálniček niečím odlišný od toho bežného. Ide predovšetkým o ľudí s bezlepkovou a bezlaktózovou diétou a čoraz väčšou časťou sú aj vegetariáni a vegáni. Majú ešte špecifickejší jedálniček, pretože najmä z presvedčenia vynechávajú mäso či dokonca všetky živočíšne produkty, ako sú mliečne výrobky a vajíčka. Niektoré z bežných reštaurácií nemajú jedálniček značený veľmi dobre, a preto je potrebné starostlivo lúštiť a prípadne sa dopýtať čašníka, či je jedlo „bezpečné“. To je na jedného niekedy skutočne priveľa a dokáže to pokaziť chuť. VEGALITE je miesto, kde sa čapujú rôzne druhy piva a podávajú tradičné české jedlá upravené do cruelty free podoby, teda bez živočísnych produktov. Je to vôbec reálne? Sviečková bez mäsa? FSSever ponúka odpoveď.

Laura Kovácsová | 14. 12. 2014 23:39

Prodávat pivo svému oblíbenému muzikantovi je paráda, říká provozní klubu Melodka

Prodávat pivo svému oblíbenému muzikantovi je paráda, říká provozní klubu Melodka

Když jde fanoušek na koncert, zajímá ho, jestli bude stát pod pódiem, kde se kupují trička, a třeba jaká je nabídka na baru. Ze strany organizátorů to ale vypadá úplně jinak. Provozovatel hudebního klubu Melodka Robert Banovský spolu s hlavním barmanem a provozním Michalem Pánkem našli hned několik zajímavostí a přihodili také velké plány do budoucna. Těší se na jejich naplnění, protože je samotné už chodit na koncerty omrzelo. Studenti zůstanou na programu stále, jsou to ti nejlepší zákazníci. Ale Daniel Landa má vstup zakázán.

Hana Poledníková | 13. 12. 2014 19:04

Celé toto území je jednou z nejhezčích částí Brna říká architekt

Celé toto území je jednou z nejhezčích částí Brna říká architekt

S brněnských architektem Petrem Pelčákem a studenty o Brně, FSSever a tom, jakým směrem se město ubírá. 

Karel Selinger | 12. 12. 2014 12:07

Vědomosti, přátelé, zábava. Hospodský kvíz baví jinak

Vědomosti, přátelé, zábava. Hospodský kvíz baví jinak

Hospodské kvízy spojují setkání s přáteli, zábavu a rozšiřování znalostí. Staly se oblíbenými po celém světě, zahrát si je lze i u nás. Zvláště v posledních letech řada podniků nabízí možnost spojit jejich návštěvu s vědomostní soutěží. Na sever od brněnské fakulty sociálních studií je kvízů hned několik.

Michaela Reisiglová | 11. 12. 2014 18:56

Vrátit Sokolu prvorepublikovou slávu. To je cíl brněnského starosty Vlka

Vrátit Sokolu prvorepublikovou slávu. To je cíl brněnského starosty Vlka

Před druhou světovou válkou určovala směřování celého Československa téměř polovina z osmi milionů obyvatel zapsaná v Sokolu. O navrácení prestiže této organizace se teď pokouší i starosta Sokola Brno I Martin Vlk, který navíc pracuje v předsednictvu celorepublikové České obce sokolské. Jeho vedení oddílům na Kounicově ulici prospívá. Počet členů se během posledních pár let vyšplhal z 1 400 na bez mála dva tisíce. Sám Vlk by však chtěl sportovců mnohem více.

Ondřej Šimeček | 10. 12. 2014 21:45

Piccolo existuje, pretože je už všeobecným folklórom, hovorí brniansky kaviarnik Ondřej Pilát

Piccolo existuje, pretože je už všeobecným folklórom, hovorí brniansky kaviarnik Ondřej Pilát

Hovorí o sebe ako o spokojnom človeku. Pochopiteľne, veď na poli kaviarní nepochybne žne Tungsramom a Atlasom úspech. Mnohí o ňom nevedia, no v kaviarenskom undergrounde je známou osobou. Určite i pre svoju neopakovateľnosť, pretože všetko, čo tento kaviarnik robí, je skutočne autentické – je to značka. Hovorí v krátkych vetách, občas ich ani nedokončí a odpovedá i na nepoložené otázky. Chvíľami človeka vyhodí z kontextu, často sa niekam vytratí a ľudom by odporučil, aby ho radšej ani nechceli spoznať. Spontánnosť má meno Ondřej Pilát.

Dominika Braná | 10. 12. 2014 21:36

Jak se dělá kino v Brně

Jak se dělá kino v Brně

Je mnoho způsobů, jak si během studentského života užít kultury. Jedním z nich je i návštěva filmového promítání. V centru Brna není o kina nouze, to je ale právě kámen úrazu. Pokud se v místních kinech nevyznáte, netušíte, čím se liší a jaký program od nich můžete čekat, nezoufejte. Projekt FSSever, který mapuje studentský život v okolí fakulty a na sever od ní, podnikl tuto anabázi za vás. V okolí ulice Veveří se nachází hned tři malá kina, která se svou dramaturgií odlišují od běžných kin nebo multiplexů. Kino Art a Univerzitní kino Scala se zaměřují na filmy artové, kino Lucerna zase promítá hlavně pohádky pro děti a filmy pro důchodce. Na první pohled se Art, Scala i Lucerna podobají, ale liší se velikostí a počtem sálů, dramaturgickou skladbou i provozovatelskými plány; a každé z nich si našlo své diváky. Jejich blízká poloha je přitom ve fungování nijak neohrozila.

Martina Vrtělová | 10. 12. 2014 14:38

Společné zájmy, zábava, zkušenosti. Studentské spolky mají řadu výhod

Společné zájmy, zábava, zkušenosti. Studentské spolky mají řadu výhod

Studentské spolky patří ke studentskému životu. Zážitky, zkušenosti, zábava a noví lidé s podobnými zájmy. Své si najdou téměř všichni studenti brněnské Masarykovy univerzity – právníci, ekonomové, zapálení debatéři, pisálci nebo cestovatelé. Studenti si mohou na univerzitě vybrat z téměř dvaceti studentských spolků. Řada z nich má sídlo na fakultě sociálních studií nebo na sever od ní – na filozofické fakultě. Projekt FSSever, mapující studentský život v okolí fakulty a na sever od ní, vám je představí. 

Irena Diatelová | 09. 12. 2014 13:08

Kam zapadnout po přednášce? Přece na FSSever

Kam zapadnout po přednášce? Přece na FSSever

Ztratí-li se člověk v přírodě, může se spolehnout na strmější stranu mravenišť, lišejníky, či Severku. Zabloudí-li „Nebrňan“ v oblasti severně od fakulty sociálních studií, může se spolehnout, že dříve či později narazí na některý ze zdejších podniků. Podniků, které přejí zejména studentům. Čím to, že je jich tu tolik? U koho jiného hledat odpověď než u sociologa města. Kde jinde než v brněnských ulicích...

Barbora Halbová | 08. 12. 2014 20:21