Detail kategorie


Bezdomovci v Brně

publicistický projekt na téma lidé bez domova

Městem chodil Mikuláš a rozdával bagety

Legendu o svatém Mikuláši zná téměř každé malé dítě. Světec, který rozdával jídlo chudým, má v předvánočním čase své nezastupitelné místo. Vysoký kluk se souká do kostýmu, shání se po čepici, někdo nese mikulášskou berlu. Je jasné, že i dnes Mikuláš bude rozdávat radost. Obdarovanými však nebudou děti, ale dospělí. Lidé bez domova.

Ladislava Blažková | 25. 10. 2011 21:23

Armáda spásy, to není jen teplá polévka

Armáda spásy, to není jen teplá polévka

Brno - Automat na kávu, kde vám stačí pětikoruna, za stejný obnos dostanete porci polévky. Za necelou padesátikorunu na vás čeká postel, kde můžete spočinout po náročném dnu. Ne, to není hotelová utopie, to je Armáda spásy.

Ladislava Blažková | 25. 10. 2011 21:16

Ako vyzerá 24 hodín bez domova?

Ako vyzerá 24 hodín bez domova?

Brno - Každý deň ich stretávame desiatky. Odpudzujú nás. Každý z nás im klame, že nemá žiadne drobné a keď rýchlo kráča preč, aby bol čo najrýchlejšie v teple domova, z jeho vreciek počuť štrnganie drobných mincí. Napadlo ale kohokoľvek z vás, či by ste dokázali prežiť bez tepla domova a z drobných ako bezdomovci?

Miroslav Nemčok | 14. 12. 2010 22:49

Brněnské restaurace pomáhají bezdomovcům

Brněnské restaurace pomáhají bezdomovcům

Brno - Je něco kolem půl třetí odpoledne, do ulice Mlýnská nedaleko centra Brna přijíždí bílá dodávka. Na první pohled není ničím zajímavá, podobných po Brně potkáte stovky. Tahle je však zajímavá hlavně uvnitř. Sváží totiž přebytečné jídlo z brněnských restaurací do jídelny Armády spásy, kde už na ně netrpělivě čeká několik desítek bezdomovců. Pro některé první teplé jídlo za posledních pár dní. Jedním z nich je i Petr.

Vojtěch Šprdlík | 13. 12. 2010 13:15

Láska kvete i mezi bezdomovci

Láska kvete i mezi bezdomovci

Bude to dvacet let, co byl Jiří Zámečník nucen začít žít s minimálními prostředky. Střídavě na ulici, v nejlevnějších podnájmech, v Armádě spásy. Do těžké situace se dostal velmi „jednoduše“ a rychle. Po autohavárii ulehl na lůžko a manželka se s ním rozvedla. Je pořád ve stejné finanční situaci, ale něco se přece změnilo. Letos potkal Zuzanu a jejich společná láska jim pomáhá překonat problémy.

Vanda Vrubelová | 13. 12. 2010 12:04

Pohled z druhé strany: Jací jsou bezdomovci v očích zdravotníka

Pohled z druhé strany: Jací jsou bezdomovci v očích zdravotníka

Když ve velkém městě, jako je Brno, zadrží v noci policie opilého bezdomovce, většinou jej nechá prohlédnout na pohotovosti a pak jej umístí na „záchytku“. Ve středně velkých městech, kde by si na sebe podobná zařízení nevydělala, jejich činnost suplují nemocnice. Jaké zkušenosti má s bezdomovci někdo, kdo pracuje právě v takové nemocnici již něco málo přes dvě dekády?

Martin Bartkovský | 11. 12. 2010 17:51

Libuše našla svůj n(N)ový p(P)rostor

Rozhodl jsem se oslovit Libuši, která již několik let prodává časopis Nový prostor před brněnským nádražím. Před půl rokem jsme totiž v prostorách nádraží natáčeli dokument, ve kterém shodou okolností vystupovala tato milá paní. Už tehdy mě diskuze s ní zaujala, neboť i přes tvrdé podmínky, které musí v zimních dnech venku vytrpět, působila velice zodpovědně a vyrovnaně. I jako prodejkyně Nového Prostoru patří k úspěšnějším.

Tomáš Hlaváček | 10. 12. 2010 17:01

Milovník přírody Jaroslav je s životem na ulici vyrovnaný

Jaroslava Rece jsem poprvé na ulici potkal zhruba před rokem. Za tuhého zimního večera jsme s kamarádem procházeli městem a náhodou jsme se dali do řeči s tímto sympatickým a neovykle výřečným mužem ulice. Už tehdy nás po delším rozhovoru zaujaly jeho životními zážitky a postřehy. I přesto jsme byli s kamarádem zajedno, že tento pán si milerád vymýšlí. Leč od té doby jsem se s Jaroslavem setkal vícekrát a postupně zjistil, že tento člověk bez domova je spíše neunavným optimistou, než někým, kdo by si rád vymýšlel.

Tomáš Hlaváček | 10. 12. 2010 16:59

Mirkův príbeh: Bez domova a predsa pod strechou

Mirkův príbeh: Bez domova a predsa pod strechou

Na nohách tenisky značky Nike, rifle, čierna kožená bunda, mierne zanedbaný, ale ani vo sne by ma nenapdlo, že je to bezdomovec. Mirek (53) sa za bezdomovca považuje, avšak niektoré aspekty tejto charakteristiky nespĺňa. Príležitostne pracuje a býva v chatke, síce bez vody a elektriny, ale aj napriek tomu je vďačný, bývalo oveľa horšie a teraz je spokojný.

Iveta Banovičová | 09. 12. 2010 07:03

Pohled z druhé strany: Bezdomovectví z pohledu squattera

Pohled z druhé strany: Bezdomovectví z pohledu squattera

Většina lidí si pod pojmem squatting vybaví bandu feťáků, která ruinuje nějaký starší dům. Jak ale squattery a bezdomovce vidí někdo, kdo byl dlouhou dobu členem této komunity a neustále navštěvuje různé squaty v zahraničí?

Martin Bartkovský | 08. 12. 2010 22:37

Příběh Václava, člověka v sociální nouzi: Ojedinělý případ? Jen jeden z mnoha

Příběh Václava, člověka v sociální nouzi: Ojedinělý případ? Jen jeden z mnoha

Václav si prodejem Nového Prostoru snaží alespoň trochu přilepšit. Během dvou měsíců si sáhnul takřka na samé dno. Po smrti družky mu po zaplacení nájmů zbývá z důchodu tisíc pět set korun. Se svým osudem se však nehodlá smířit a přímo z něj sálá odhodlání se s nastalou situací poprat. Jen doplňme, že s podobnou částkou jako Václav muselo za rok 2009 vystačit více než osm a půl tisíce lidí...

Adam Bárta | 07. 12. 2010 19:35

Přežít zimu je pro lidi bez domova těžké

Přežít zimu je pro lidi bez domova těžké

Brno - Na brnenských uliciach trávi denne 24 hodín asi päťtisíc bezdomovcov. V teple, ktoré im poskytujú rôzne charitatívne centrá sa ich zmestí niekoľko stovák. Zvyšok si musí poradiť sám. Keď teploty klesnú pod nulu a začne snežiť, žiť život bez domova nie je ľahké.

Miroslav Nemčok | 07. 12. 2010 00:23

Jak súvisí alkohol a bezdomovci? Odpověď nie je jednoznačná

Jak súvisí alkohol a bezdomovci? Odpověď nie je jednoznačná

Brno, Bratislava - Množstvo ľudí pri pohľade na bezdomovca vidí iba špinavého, otrhaného a opitého muža. Je to sice pravda, ale pod tým všetkým sa skrýva viac. Inteligentný človek je otvorený každému názoru a „nehádže všetkých do jedného vreca.“ Prečo bezdomovci pijú? Prečo tie vyžobrané peniaze neminú radšej na jedlo, alebo si nešetria na nový začiatok?

Iveta Banovičová | 06. 12. 2010 18:09

ANKETA: Lidé mají s bezdomovci různé zkušenosti

ANKETA: Lidé mají s bezdomovci různé zkušenosti

Bezdomovci jsou nedílnou součástí každého většího města, lidé na ně naráží v podchodech, na nádražích, na ulicích. Někteří je obcházejí, někteří jim občas přispívají, jiní dokonce pracují pro Armádu spásy. Jak se k bezdomovcům staví obyvatelé Brna a jaké jsou jejich dosavadní zážitky týkající se právě lidí bez domova?

Romana Pištěková | 06. 12. 2010 13:44

I na ulici lze najít umělce. Jiří je básník

I na ulici lze najít umělce. Jiří je básník

Lidé bez domova nemají zrovna moc možností, jak se uživit. Mohou zkusit úřad práce s mizivou šancí na úspěch, prodávat Nový prostor, nebo jen žebrat. Další velmi rozšířená varianta je předvádět umělecké vystoupení přímo na ulicích mezi lidmi. Nejčastěji vídáme bezdomovce, nebo sociálně slabé jedince, hrát na kytaru, harmoniku, či housle. Ne vždy to však bylo legální.

Romana Pištěková | 06. 12. 2010 12:57

Legislativa s dávkami pro bezdomovce počítá

Legislativa s dávkami pro bezdomovce počítá

Ať už se o něm v politických či hospodských debatách říká cokoli, systém sociální pomoci České republiky je tu proto, aby pomohl těm, kteří si nemohou pomoci sami. Člověk, který ztratil domov, se zdá být samozřejmým kandidátem. Počítá tedy česká legislativa s bezdomovcem v systému dávek?

Anna Franková | 05. 12. 2010 21:23

Definice bezdomovectví je podle českých zákonů komplikovaná

Definice bezdomovectví je podle českých zákonů komplikovaná

Kdo je to bezdomovec? Snad každý tuší, koho si má pod takovým označením představit. Běžnému člověku taková stereotypní představa většinou stačí. Pro ty, kteří se o bezdomovce zajímají, to ale není zdaleka tak jednoduché. Zákon, vědci i služby pomoci potřebují přesnou definici. Existuje ale nějaká?

Anna Franková | 29. 11. 2010 21:07

Časopis Nový Prostor je pro některé lidi nový začátek

Časopis Nový Prostor je pro některé lidi nový začátek

Jaké to je setkávat se denně s mnoha sociálně slabými lidmi a pomáhat jim řešit jejich osobní problémy? Existují cesty, jak se vrátit zpět do „normálního“ života a jaké jsou největší překážky? V čem Nový Prostor (NP) tyto překážky zmírňuje? Na tyto, ale i mnohé jiné otázky přináší odpovědi rozhovor se sociálními pracovnicemi denního centra NP Hanou Petruchovou a Ivanou Matouškovou.

Adam Bárta | 28. 11. 2010 22:41

Krch: Chudoba může potkat i vás

Krch: Chudoba může potkat i vás

Dalibor Krch je sedmadvacetiletý prodejce jízdenek. Narodil se v Brně a žije tady celý život. Má mnoho zájmů, mimo jiné maluje, přestože se na vysněnou Fakultu výtvarných umění nedostal. Spolupracuje s Divadlem Šansonu a Absolutním divadlem, kde maluje kulisy. Už tři roky pracuje na autobusovém nádraží Grand. Většina jeho kolegů nemůže bezdomovce ani cítit, on má na věc jiný názor.

Vanda Vrubelová | 28. 11. 2010 17:52

ANKETA: Co si Brňané myslí o časopisu Nový Prostor?

ANKETA: Co si Brňané myslí o časopisu Nový Prostor?

Brno – „Kupte si časopis Nový prostor a přispějte tak na pomoc sociálně slabým.“ Kdo se občas projde centrem města, tomu jsou tato slova dobře známá. Některé způsob, kterým se prodejci snaží nalákat ke koupi časopisu, obtěžuje, jiní ho považují za něco, co k centru Brna patří. Nový Prostor stojí čtyřicet korun a polovina z této částky jde přímo prodejci. Bezdomovci a lidé, kteří se nachází v těžké životní situaci, mají možnost vydělat si vlastní peníze a pokusit se tak dostat zpět. Lidé v Brně odpovídali, co si o časopisu Nový Prostor myslí.

Veronika Pořízková | 28. 11. 2010 14:17

Chudí do měst patří, říká člen komunity Sant' Egidio Jan Bílek

Chudí do měst patří, říká člen komunity Sant' Egidio Jan Bílek

S bezdomovci se setkáváme téměř každý den, většina z nás proti své vůli. Jan Bílek to má naopak. Je jedním ze zakladatelů komunity Sant‘ Egidio v Brně a bezdomovcům pomáhá. Každou středu od sedmi hodin večer prochází společně s dalšími lidmi městem a rozdává bezdomovcům obložené bagety a kávu nebo čaj.

Veronika Pořízková | 27. 11. 2010 17:50

Pro brněnské bezdomovce je neoblíbenějším dnem středa

Pro brněnské bezdomovce je neoblíbenějším dnem středa

Brno – Je pár minut před šestou hodinou a studentské centrum v Brně na Kozí 8 se jako každou středu začíná plnit lidmi. Všichni se vesele zdraví a ihned rovnají stoly za sebe, až utvoří jeden dlouhý pult. „Nevíte, kdo to tady organizuje?“ ptá se Ája Džubáková, která dnes přišla poprvé. Pracuje jako sociální pracovnice a pomoc bezdomovcům ji zajímá už delší dobu. Rozpačitě se dívá po místnosti, kde už rychle kmitají ostatní dobrovolníci. „Ahoj, ty jsi nová?“ osloví ji Jan Bílek, který má celou akci na starost. Je spoluzakladatelem brněnské větve komunity Sant‘ Egidio, mezi jejíž aktivity patří i pomoc lidem bez domova. „Super, můžeš začít krájet chleba, nože jsou v kuchyni,“ dodá a spěšně odběhne.

Veronika Pořízková | 27. 11. 2010 16:54

NÁZOR: Dočkáme se holocaustu?

NÁZOR: Dočkáme se holocaustu?

Pražští radní schválili 17. srpna navzdory hlasitým protestům Akční plán problematiky bezdomovectví 2010-2013. Jeho bodem je i zřízení takzvaného Centra integrované pomoci či lépe sběrného (cizím slovem koncentračního) tábora, do něhož by se přesunuli bezdomovci z centra metropole, pryč z očí „řádných Pražanů“. Autor plánu Jiří Janeček (ODS) navrhl mimo jiné místo u ďáblické skládky, či poblíž malešické spalovny.

Ondřej Macl | 25. 11. 2010 10:50

Matka Tereza v gatích aneb Když kněz žije evangelium

Matka Tereza v gatích aneb Když kněz žije evangelium

Karatista se stal knězem a s pomocí bezdomovců a vrahů vybudoval sanatorium pro zdravotně postižené. Taková péče jedněch o druhé funguje ve východoslovenských Žakovcích už jedenáctý rok. Za vším stojí – pater Marián Kuffa? „Nikoliv, Žakovce jsou dílo boží a já pouhý nástroj…“

Ondřej Macl | 25. 11. 2010 10:42