16.11.2014 16:56


Zvířata z útulku se zpátky nevrací

Autor: Tereza Ondráčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Toulavá zvířata jsou jedním z problémů, se kterými se větší města potýkají. Česká republika patří dokonce k evropské špičce v počtu domácích zvířat na člověka. Brněnská Městská policie proto zřídila útulek s kapacitou až 205 psů a 78 koček. Denně k nim přichází nová zvířata, kterým poskytují veterinární péči, stravu a střechu nad hlavou.

Brno  Do útulku se zvířata dostanou zejména odchytem. Některá jsou však jen zaběhnutá a podaří se je rychle navrátit majitelům. Ta, která to štěstí nemají, pak v útulku zůstávají třeba i několik let. O ně se starají zaměstnanci. Dobrovolníky nepřijímají, nemají totiž potřebnou kvalifikaci. Veřejnost však pomáhá jinak. Nezřídka se stává, že donesou pytel granulí či jinou hmotnou podporu, další zase přispívají finančně na veřejnou sbírku, což je alternativa zejména pro ty, kteří by si rádi zvíře adoptovali, ale z různých důvodů nemohou.Ředitel útulku Pavel Terzijski, Foto: Tereza Ondráčková

Samotný způsob adopce pak mnohé jistě překvapí. Návštěvník neprochází mezi kotci a nevybírá si. V útulku je mnoho zvířat na malé ploše, a proto je zejména pro psy velmi stresující, když mezi ně zavítá někdo neznámý. „Chovají se jako smečka. Někteří hlídají, někteří jsou vyděšení, mají skupinovou reakci. Takový šok pak u některých psů trvá i několik dní. Když však vezmeme jednoho pejska ven, seznámit se se zájemci, chová se jako osobnost,“ řekl ředitel útulku Pavel Terzijski. Často se také stává, že návštěvníci přijdou bez představy o tom, jaké zvíře by si chtěli domů vzít. „Nejnáročnější je pro nás najít jim takového psa, po kterém touží, ale sami o tom nevědí. Léta praxe nás naučila, jak se k tomu dobrat, ale je to psychologie,“ uvedl Terzijski.

Pokud však někdo zvíře jednou domů přijme, většinou už se do útulku nevrátí. Takové případy se stávají jen velmi zřídka – jednou nebo dvakrát za rok. Lidé jsou se svými novými mazlíčky spokojení. „Naši fenku jsme si domů přivezli asi před půl rokem. I když jsme už jednoho psa doma měli, chtěli jsme pomoci a jsme moc rádi, že jsme ji adoptovali. Neměnili bychom a určitě bychom ji nevrátili,“ řekla Martina Lédlová, která si psa vybrala v pardubickém útulku.

V brněnském útulku každý měsíc přijmou okolo devadesáti psů, počet přijatých koček se často mění podle ročního období. Průměrně pak zde bývá okolo sto dvaceti psů a čtyřiceti koček.

Klíčová slova: útulek, psi, kočky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.