23.10.2019 16:50


Znalci Járy Cimrmana soutěžili o třídní knihu Járy Cimrmana

Autor: Agáta Paličková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Organizátoři akce Hospodský kvíz pořádali v pondělí další ze svých speciálních večerů, tentokrát zaměřený na dílo Járy Cimrmana. Akce se konala po celé České republice ve více než sedmdesáti podnicích. Ti nejlepší byli odměněni třídní knihou podepsanou členy Žižkovského divadla Járy Cimrmana.

Třídnice pro vítěze kvízu

Svou znalost díla českého génia Járy Cimrmana ověřovali soutěžící v akci zvané Hospodský kvíz. Ta se konala v pondělí 21. října v sedmdesáti čtyřech hospodách po celé České republice. V Brně se soutěže účastnilo devadesát pět týmů s kapacitou maximálně osm lidí, které byly rozmístěny do osmi hospod.

Cena pro vítěze byla účastníkům představena hned na úvod večera a motivace to byla opravdu veliká – třídní kniha podepsaná členy ansámblu Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Tomáš Hloušek z organizátorského týmu Hospodského kvízů osvětlil, že se na každý tematický speciál snaží vymyslet originální cenu. „Pan Svěrák se trochu orosil, když jsme mu řekli počet třídnic k podepsání, ale nápad se mu líbil, tak těch sedmdesát třídních knih podepsal,“ popsal Hloušek.

Již před samotnou akcí bylo z názvů týmů patrné, že účastníky budou fanoušci Cimrmanova díla. Mezi přihlášenými týmy tak byly třeba Musilová-Wébrová, Naše slavné prohry, Vichr z hor nebo Skupina proti trudomyslnosti. Večer byl rozdělen do pěti tematických celků. První kolo bylo zaměřené na informace o samotném divadle. Hned v úvodu soutěže se tak od stolů začaly ozývat zoufalé hlasy fanoušků, kteří sice ovládali perfektně veškeré hlášky, ale historie divadla pro ně byla neznámá.

Obtížnost otázek potvrdil mimo jiné i moderátor kvízu v brněnské hospodě U Šošona Robin Hudcovič. „Byl to nejtěžší kvíz, který jsem kdy moderoval. Téma obsahuje obrovská kvanta fiktivních informací, které se dají v kvízu dobře využít,“ vysvětloval Hudcovič. Vysoká obtížnost byla ostatně vidět i na výsledcích. Bývá běžné, že týmy získají plný počet bodů, nyní se to povedlo jen jednomu.

Druhé kolo bylo celé věnované hře Záskok. V dalších kolech se účastníci dočkali i hlášek, poznávání rekvizit, a dokonce i hudebních skladeb. Obtížnost otázek setrvala na úrovni nastavené prvním kolem, což některým účastníkům způsobilo zklamání. Mezi nimi byl i Dominik Zachar. „Sám ze sebe jsem zklamán, že jsem nevěděl odpovědi. Já bych se označil za znalce, ale nebyl jsem schopen odpovědět na polovinu otázek,“ komentoval Zachar.

Účastnice Noemi Arači dodala, že se na kvíz připravovala více než ke zkoušce na vysoké škole. „Celý víkend jsem zůstala doma a koukala na videa. Umístění mého týmu mě tedy zklamalo, čekala jsem mnohem lepší výsledek,“ posteskla si Arači, jejíž tým Bierhanzlova mast skončil v hospodě U Šošona na předposledním místě. „Mezi účastníky byli lidé, kteří Cimrmana buší už třicet let, a my byli ze všech nejmladší,“ zdůraznil Lukáš Koutek z týmu Debil, blbeček, debil, blbeček, který se kvízu účastnil v brněnském podniku Black Box Cafe. Vzápětí však dodal, že moderátorka byla skvělá, a nakonec si s účastníky zazpívala písničku proti trudomyslnosti z hry Dobytí severního pólu.

Hospodský kvíz se odehrává jakýkoliv den v týdnu, nejčastěji se však jedná o dny mezi pondělím a čtvrtkem. Jen v samotném Brně se nachází třináct podniků, kam si lidé mohou přijít otestovat své vědomosti. Jeho organizátoři rozšířili tematiku kvízů a k obecně zaměřeným večerům přidali ještě speciální kvízy. V těch soutěžící otestovali znalosti ohledně Hry o trůny, Harryho Pottera či seriálu Přátelé.  

Pokud patříte mezi milovníky díla Járy Cimrmana, můžete své znalosti otestovat na následujících otázkách, které byly součástí kvízu. Tomáš Hloušek z organizátorského týmu Hospodského kvízu rovněž upozornil, že celý Cimrmanův kvíz bude možné zakoupit a výtěžek bude věnován Centru Paraple.

Kvíz:

1. Herci Divadla Járy Cimrmana jsou nadáni rozličným talentem. Kupříkladu v roce 2014 vydala Česká pošta sérii kulatých známek s údajnými podobiznami Járy Cimrmana. Jak se jmenoval herec, který stvořil námět podoby těchto známek?

2. Copak hláška, ale jmelí. - Všimli jste si, co se letos urodilo jmelí? - Strašně, v korunách stromů to vypadá jako nějaká orlí hnízda. - A víte, že je jmelí cizopasník? - Jděte. - No jo, my na to chodíme se synem každý Vánoce. - Co je pravdy na tom, že přináší štěstí? - Jistě, jinak by ho lidi nekupovali. - Jak vy to trháte? - Syn vyleze na strom s pilkou a já čekám dole. - A jak se dorozumíváte? - Já na něj ze zdola zavolám: ,,_____!" (doplňte)

3. Nyní poprosíme všechny týmy, aby se podívaly na moderátora či moderátorku. Vidíte, že by měl/a na sobě žabky? Nemá. Myslíte, že má doma helikoptéru? Nemá! Myslíte, že má při sobě tužku? To víte, že má! Nyní pusťte toho nejzkušenějšího k tužce, aby aplikoval šrapnel!

4. Hra Záskok vyhrála naše facebookové hlasování o hru na přání. Jedině tato hra tedy bude mít vlastní téma. Jedním z originálních prvků hry je zpěv za oponou, kdy herci zpívají podstatné informace o nadcházejícím představení. Kromě jiných informací se tam dozvíme výši vstupného. Kolik činilo?

5. Fiedlerova angličtina je tristní. O jeho úrovni znalosti tohoto jazyka nejlépe vypovídá překlad titulu knihy, která se zabývá životopisy slavných osobností. Jak zněl její originální název a jak jej přeložil Fiedler?

 

Správné odpovědi: 1. Jaroslav Weigel, 2. Házej!, 3. Hovno, moderátore, hovno máš!, 4.  pár korun, 5. Who is who / Vlak je vlak

Klíčová slova: Jára Cimrman, Hospodský kvíz, Brno, Hospodský kvíz Járy Cimrmana

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.