17.03.2016 17:04


Značky na přání u řidičů nebodují, žádají o ně jednou měsíčně

Autor: Eliška Kolmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Počátkem letošního roku začal platit zákon umožňující majitelům aut vytvořit si vlastní registrační značku. A zatímco na začátku roku o ně byl zájem, v současné době se to už říct nedá. Podle údajů z Ministerstva dopravy za poslední měsíc byl denní průměr žádostí o značku na přání nižší než sto.

PARDUBICE – Registrační značky na přání (RZP) čeští řidiči očekávali s nadšením. Alespoň tedy ti, kteří o ně měli zájem. Jak vyplývá z posledních údajů Ministerstva dopravy, zájem o RZP značně poklesl a situace se v poslední době nijak nelepší. Spíše naopak, žádostí ubývá. „Dnes zaznamenáme zhruba jednu žádost za U řidičů jasně vítězí klasické registrační značky. Foto: Eliška Kolmanováměsíc,“ potvrdil technik pardubického Oddělení registru vozidel Václav Jamber. Od začátku roku vydal pardubický registr vozidel přes třicet takových značek.

Jedním z důvodů, proč lidé o tuto službu moc nestojí, je i cena. Za normální registrační značku zaplatí řidič kolem čtyř set korun. Na druhé straně za značku, kterou si sám vymyslí, to už je pět tisíc za jednu. Pořízení obou značek tak vyjde na deset tisíc. „Když si u nás někdo registruje vozidlo klasickým způsobem, značky dostane hned. U těch na přání je ale lhůta pro správní řízení a pak se ještě čeká na výrobu. Mezitím řidič nesmí vozidlo používat,“ vysvětlila referentka pardubického registru vozidel Blanka Syrovcová.

Někteří řidiči by po takové vymoženosti ale netoužili ani ve chvíli, kdyby se výrazně zlevnila. „Pro mě je to zbytečná věc, nevyužil bych to,“ nechal se slyšet jeden z klientů registru Miroslav Strnad. I nadále o značku na přání tak žádají hlavně ti, kteří touží mít něco výstředního. Podle vedoucí registru Kristýny Vojáčkové může být důvodem o nezájem strach ze ztráty či krádeže vlastní značky. „V takových případech už si člověk nemůže zvolit tu samou kombinaci. Navíc platí znovu částku deset tisíc za auto,“ řekla Vojáčková. 

Ke konci února vydaly registry vozidel v Česku téměř čtyři tisíce značek. Zamítnutých případů nebylo mnoho. „Lidé se nás chodili ptát, jestli jsou jejich návrhy možné, takže jsme nakonec nemuseli skoro nic zamítat,“ upřesnila Vojáčková. Jeden z případů, které ale nakonec nepovolili, byla značka obsahující jméno závodníka Schumachera. „Bohužel, CH je jedno z nepovolených písmen,“ vysvětlila Vojáčková. Mezi další nepovolená písmena patří třeba O, G nebo W. Důvod je u všech stejný. Znaky jsou totiž snadno zaměnitelné s jinými písmeny a čísly.

Klíčová slova: Pardubice, RZP, Registrační značky na přání, oddělení registru vozidel

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.