15.05.2014 19:11


Zmrzlinový stánek ve střetu kultur

Autor: Plevák Ondřej | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Důležitost letních brigád potvrdí každý student. Prázdniny jsou často jediným obdobím, kdy si mohou běžně nezaměstnaní studující přijít k zajímavějším penězům. Někdo vozí písek, jiný hlídá prominentním anglickým rodinám jejich potomky, někdo zase sbírá jahody ve Skotsku. Za mojí brigádou nemusím jezdit daleko, a přesto mi nabízí pohled na aspekty kultur z celého světa.

Nejoblíbenější produkt našeho stánku; Foto: Ondřej PlevákJsou to tři roky, co mi kamarád Marek nabídl brigádu ve stánku s točenou zmrzlinou. Se svým tátou se nedlouho předtím pustili do vlastního podnikání a hledali posily, které by jim v létě pomohly s provozem stánku. Točení zmrzliny v kempu u rybníka Olšovec se mi zalíbilo a od té doby je moje účast tradicí. Vodní plocha u městečka Jedovnice, které leží nedaleko od Brna, byla dříve (především za minulého režimu) vyhledávanou destinací v době dovolených. Postupem času se sice obrovské masy lidí zmenšily, některé letní akce však lákají do těchto koutů stále.

Naučit se zakroutit příval zmrzliny do kornoutu pod správným úhlem chvílí trvá, stejně tak operace s jinými (někdy zákeřnými) přístroji na stánku, praxe však všechno změní a jak jsme si s kolegy všimli, občas už prodáváme i ze spaní. Samotný zmrzlinovač je docela drahá a sofistikovaná mašinka, která vyžaduje péči jako novorozenec. Každodenní čištění a výměna zmrzliny je samozřejmostí, a to i kvůli potenciálním návštěvám „milých“ dam z hygieny.

V některé dny v letních měsících nastávají chvíle, kdy se neděje skoro nic. To ale neplatí v první polovině července. Jedovnický kemp totiž v této době hostí (k mému prvotnímu překvapení) jeden z nejprestižnějších street dancových festivalů na světě. Kdo by to byl řekl do „vesničky“, u které se zdálo, že se na svou bývalou slávu už dívá jen přes plot. Street Dance Camp/Kemp je akcí, kdy se sletí (doslova) příznivci charakteristického tance a hudby ze všech koutů planety. Běžná rutina s šetřícími českými zákazníky v sandálech se pak přes noc obrátí úplně naruby.

Nadměrné velikosti tepláků, rovné kšilty, houpavé pohyby a hlavně kumulace velké spousty jazyků na jednom místě. Marek tasí francouzštinu, já kdesi hluboko hledám německé fráze, angličtina stejně funguje nejlépe. Nejpřátelštěji se mi jeví Američané, Britové a Japonci, Rusové jsou kapitola sama pro sebe. Běžný Rus se ani nesnaží zkusit angličtinu, jazyková bariéra mu problém nedělá, vždyť už mi to řekl, tak proč to nechápu? Na pomoc přichází pán stánku a nalézá uplatnění pro kdysi povinnou ruštinu, i já tedy pak pochytím výraz „balšaja“ pro velkou porci. Aspoň, že se sypou eura.

Ani zmrzlinářům se nevyhýbají Murphyho zákony. Jeden rok, den před finále, kdy se očekává nejvíc zákazníků, nám do stánku uhodil blesk a zkratoval pojistky zmrzlinovače. Ztratili jsme půl dne. To nevymyslíš.

Zajímavou podívanou jsou i pro nezasvěcené tzv. battly, kdy tanečníci na hlavním pódiu soupeří o sympatie publika (dva až tři tisíce lidí) a následnou trofej. Jediné, co mi vrtá hlavou, je klíč k podpoře protagonistů. Nevím totiž, jestli právě provedená kreace byla povedená, či nikoliv a tleskám tak ve špatnou dobu. Zasloužím si i pár překvapených pohledů. Ale tak co, mám to přece jako „organizátor“ zdarma. Ha.

I když mi street dance moc neříká (kolegyně Lucka se na mě nevěřícně dívala, když jsem nevěděl kdo, nebo co je to N.O.H.A), tomu multikulturnímu zážitku se však vyrovná máloco. Už se zase těším na léto. I na Rusy.

Klíčová slova: zmrzlinový stánek, street dance kemp

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.