04.05.2017 14:33


Zlínskou vážnou hudbu letos doprovodí rocková kapela i mobilní telefony

Autor: Jan Navrátil | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Na následující rok připravila zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů program ve znamení klasických autorů i moderních technologií. Orchestr tuto sezónu vystoupí také s řadou známých českých i zahraničních umělců. Na festivalu Masters of Rock filharmonie zahraje vedle kapely Sabaton, na konec roku hudebníci plánují turné s houslistou Pavlem Šporclem nebo zpěvákem Mekym Žbirkou. 

Budova, kde zlínská filharmonie sídlí, je dílem architektky Evy Jiřičné. Autor: Jan Navrátil

Zlín – Propojit hudbu s přírodou i moderními technologiemi chce v nadcházející sezóně zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Letos proto místní umělci předvedou jak hudební ztvárnění přírodních krás, tak i elektronický koncert se zvuky znějícími z mobilních telefonů.

Jedním z hlavních témat letošních koncertů bude navíc propojení hudby s přírodou. Orchestr zahraje skladby od Claudea Debussyho, Leoše Janáčka či Ludviga van Beethovena. „Vybrali jsme autory, kteří převedli do svých děl krásu přírody. Snažili se pomocí tonů vyjádřit zvuky, barvy a vůně okolního světa,“ komentoval program šéfdirigent souboru Vojtěch Spurný.

Uskupení čeká také spolupráce se zahraničními umělci z Rakouska nebo Německa. Nejbližší společný koncert odehrají hudebníci v květnu ve Slovinsku spolu s orchestrem Slovnija. „Spolupráci zaštiťuje projekt One, který spojuje hudební tělesa z celé Evropy,“ upřesnila dramaturgyně souboru Jindřiška Keferová. V listopadu pak umělci vystoupí v Jižní Koreji po boku nejlepších místních sólistů.

Projekt One chce v letošní sezóně propojit minulost a moderní technologie pomocí hudby. „Na jednom z koncertů zahraje dvacetičlenný soubor elektronické zvuky za pomoci svých mobilních telefonů. Doprovodí tak tradiční orchestr,“ vysvětlila k projektu Keferová. Ve Zlíně skladbu tohoto druhu s názvem Geek baggateles odehrají v březnu příštího roku.

Kromě zahraničních koncertů vystoupí Filharmonie Bohuslava Martinů i v několika městech České republiky. V červenci se společně se skupinou Sabaton zúčastní rockového festivalu Masters of Rock ve Vizovicích. Hudebníci zahrají také na poutním Velehradě a na festivalu Pražské jaro. V plánu mají i řadu prosincových koncertů s houslistou Pavlem Šporclem a zpěvákem Mekym Žbirkou.

Klíčová slova: hudba, Filharmonie Bohuslava Martinů, Zlín, moderní technologie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.