08.04.2018 12:42


Zlíňané cestovali, aniž by opustili zlínský zámek

Autor: Zuzana Cyroňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V Norsku a Nepálu se octli návštěvníci cestovatelského festivalu Culturea, který na zlínském zámku bavil všechny generace v sobotu 7. dubna od rána až do pozdního večera. Návštěvníci se dozvěděli zajímavosti o kultuře, zvycích a tradicích obou zemí, ochutnali norské wafle s kozím karamelovým sýrem nebo se v digitální realitě prošli po Himalájích. Zájemci si také mohli zacvičit na ranní józe, naučit se pár norských slov či vytvořit nepálské šperky.

Nádvoří zlínského zámku ožilo barvami, pokrmy a předměty z Nepálu i Norska. Foto: Zuzana Cyroňová.

Zlín – Ve větru poletují barevné praporky popsané modlitbami a mantrami, vůně nepálských a indických pokrmů a údery mečů z vikingského souboje. Nádvoří a sály zlínského zámku první dubnovou sobotu ožily festivalem Culturea, který pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati. „Projekt oslavuje kulturní a lidskou rozmanitost, tradice i přírodu. Setkávají se na něm rodáci z vybraných zemí a Češi,“ uvedla jedna z hlavních manažerek Kateřina Vítková. Šestý ročník představil jednu nám kulturně vzdálenější zemi, Nepál, a jednu bližší, Norsko. O rozdílech mezi zeměmi povídala Norka žijící v Česku Aurora Kristiansen, o poměrech v Nepálu zase Tomáš Beránek, předseda spolku Namasté Nepál, který podporuje Nepálce a přibližuje jejich život Čechům.

Každý rok se mění organizátoři i země, takže se návštěvníci mohou pokaždé těšit na něco nového. S přibývajícími lety se zvyšuje zájem účastníků i návštěvníků. O víkendu do Zlína zavítal třeba český kameraman a dokumentarista Martin Čech, který pouštěl ukázky filmů o obyvatelích Nepálu, následcích zemětřesení a o dětských otrokyních. Z jiného konce představil tuto zemi amatérský horolezec Vojtěch Čáp, jenž v ní strávil sedm týdnů a užil si výhled z nejvyšších vrcholků hor. O norských národních parcích se rozpovídal cestovatel a šéfredaktor Severských listů Michael Stanovský. Necelý měsíc oslavování norských maturantů s názvem Russefeiring plný alkoholu a nejrůznějších výzev představila Karolína Stehlíková z neziskové organizace Skandinávský dům, která šíří kulturu severských zemí. „Poznala jsem zemi z nové perspektivy, takové tradice nám tady chybí,“ řekla maturantka Kateřina Šťastná.

Program nezahrnoval jenom diskuze a přednášky. Návštěvníci se za pomoci speciálních brýlí přenesli do virtuální reality a mohli se projít v norské krajině nebo šplhat na Mount Everest. Studenti chtěli návštěvníky pobavit, přiblížit život a kulturu cizinců, ale také bojovat proti předsudkům a stereotypům ve společnosti. Festival před šesti lety vymyslely studentky Kateřina Černá a Žaneta Konečná, které se v prvním ročníku zaměřily na Japonsko a Itálii. Projekt získal ocenění Nejsympatičtější studentský projekt na Konferenci projektového managementu a bodoval i v dalších soutěžích. Dnes je Culturea spojená s předmětem Komunikační agentura a studenti si při organizaci vyzkouší teoretické poznatky v praxi. „Dává nám cenné zkušenosti, pobavíme se, naučíme se nebát, komunikovat a spolupracovat,“ sdělila jedna z organizátorek Pavlína Fardová.

Klíčová slova: festival, Culturea, zlínský zámek, Fakulta multimediálních studií, Norsko, Nepál

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.