14.05.2019 23:27

Zlín i přes prohru postoupil do finále play-off o Evropskou ligu

Autor: Jiří Černý | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Fotbalistům Sigmy Olomouc nestačila výhra 3:2 na domácím Andrově stadionu k postupu do další části play-off nadstavbové fáze Fortuna ligy. Domácí výhra 1:0 a pohárový systém, počítající góly vstřelené na venkovním hřišti za dva, poslal do dalšího kola Zlín. Hanákům tak letošní sezona skončila. Zlín vyzve ve finále vyřazovací fáze tým Mladé Boleslavi, která zdolala v souběžně hrané sérii Teplice.

Olomouc přivítala na domácím hřišti Zlín. Foto: Jiří Černý

Olomouc – Odvetný zápas nadstavby Fortuna ligy zvládli lépe olomoučtí fotbalisté, přesto se z postupu radují hráči Zlína. Výsledek 3:2 z nedělního utkání sice vyzněl ve prospěch Hanáků, první zápas však doma ovládli zlínští 1:0.  Pohárová matematika, která je platná i v nadstavbové části ligy, zvyšuje důležitost gólů vstřelených na hřišti soupeře. I přes celkovou remízu 3:3 ze součtu obou utkání si tak postup vybojovali díky dvěma brankám venku hráči hostujícího celku.

Do odvety šli Hanáci s úkolem smazat jednobrankovou ztrátu. Klíčový moment utkání i celého dvojzápasu přišel již po padesáti sekundách hry. Domácí obránce Chvátal místo odkopu míče z hranice malého vápna namazal dotírajícímu Podiovi, který neměl potíže s umístěním míče k pravé tyči. Buchta už byl bezmocný. Zlínští pokračovali v nebojácné hře, napadali soupeřovu rozehrávku a Sigma se kromě centrů od levé čáry nemohla dostat k nebezpečnému zakončení. „Stejně jako v prvním zápase jsme chtěli hrát od začátku aktivně. Nejlépe vstřelit první branku, což se nám rychle podařilo,“ hodnotil kladně vstup do zápasu dočasně jmenovaný trenér Zlína Jan Kameník.

Olomoučtí našli recept na zlínskou obranu až v 26. minutě, kdy Houska místo dalšího postupného útoku zrychlil hru a přesnou přihrávkou za obran u našel nabíhajícího Lalkoviče. Brankář Rakovan se ještě snažil zmenšit střelecký úhel, slovenský záložník ve službách Olomouce však nezaváhal a prostřelil padajícího gólmana.

Místo pokračujícího tlaku však Olomouc po vstřelené brance znovu inkasovala. Rychlým brejkem se zlínští dostali k centru na Poznara, který míč sklepl za sebe pro nabíhajícího Adnana Džafiče. Buchta se znovu marně natahoval k pravé tyči. Hanáci po druhém inkasovaném gólu potřebovali vstřelit v utkání čtyři branky. Do kabin však odcházeli za negativního stavu 1:2. Ještě před koncem poločasu domácí trenér Václav Jílek sáhnul k prvnímu střídání. Chvátal přepustil místo v sestavě Faltovi. „Nelituji, že jsem nasadil Chvátala do hry, nemám křišťálovou kouli, která mi říká, jaký výkon hráč předvede. Jelikož nám dnes chyběl Martin Sladký, druhým pravým bekem SK Sigma Olomouc je Juraj Chvátal. Že zaviní dvě branky, jsem nemohl předpokládat,“ hájil svoji volbu na tiskové konferenci Jílek.

Do druhého poločasu vstoupili Hanáci agresivněji, zejména po střídání Dvořáka Nešporem se Sigma více dostávala k šestnátce soupeře. Právě Martin Nešpor vyrovnal v 66. minutě. Houska nacentroval míč od levé postranní čáry přesně za zlínskou obranu, Nešpor na hranici ofsajdu jen špičkou kopačky přizvedl míč a přeloboval překvapeného Rakovana. Diváci okamžitě ožili a hnali své favority za dalším gólovým příspěvkem.

Zlínští nezměnili svůj aktivní přístup, stále se snažili napadat rozehrávku soupeře již na jeho polovině, to se jim ale vymstilo po rohovém kopu. Míč se totiž odrazil příhodně pro domácí, kteří šli v šesti do tří obránců. Pilař s míčem doběhl až do šestnáctky, kde vyzkoušel své štěstí. Rakovan tvrdou střelu z levé strany ještě vyrazil. Balon však směřoval na nohu Housky, který už měl snadnou práci.

Zápas se po vedoucí brance Hanáků hrál ve strhujícím tempu. Oba týmy se snažily proměnit brejkové situace. „Po třetím inkasovaném gólu už to bylo vabank. Naštěstí jsme to udrželi,“ hodnotil koncovku po zápase Kameník.

Sigma měla v závěru víc ze hry, v 88. minutě Zlín střídal, na hřiště se dostal útočník Železník. Ihned se ujal rozehrávky rohu, se kterou ale příliš dlouho váhal. Rozhodčí Klíma jej pokáral žlutou kartou. Hned po rozehrávce se míč odrazil k Davidu Houskovi, kterého Železník stáhl k zemi. Klíma neváhal a udělil zlínskému forvardovi druhou žlutou. Na trávníku tak Železník nebyl ani dvě minuty.

Zlínští v deseti odbránili nastavené čtyři minuty v hlubokém bloku. Těsně před koncem ještě Beneš nastřelil tyč. „O výsledku rozhodlo pár centimetrů,“ smutnil pak olomoucký stoper.

V souběžně hraném dvojzápase si Boleslav poradila s Teplicemi, když na hostující půdě rozstřílela Teplické 0:8. Domácí zápas už byl formalitou. Parta okolo nejlepšího střelce Fortuna ligy Nikolaje Komličenka začne 17. května finále nadstavby ve Zlíně.

Klíčová slova: fotbal, Fortuna liga, Sigma, Olomouc, Zlín