23.05.2016 21:06


Zkouškové období očima studenta

Autor: Simona Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Stres, kruhy pod očima, kofein a knihy. Pár základních slov, které vystihují zkouškové období. Právě dnes tato méně příjemná část semestru začala na většině fakult Masarykovy univerzity. Mezi studenty je toto období nepříjemné hned z mnoha důvodů. Jedním z nich je nutnost omezit návštěvy nočních podniků, tedy hospod a barů.

Simona Svobodová. Autor: Hana DrahokoupilováPro ty, kteří jsou zvyklí vyrážet do víru velkoměsta několikrát týdně, může mít omezení večírku neblahý dopad na psychiku. Pokud to student zvládne a zůstane doma u učení, může se začít cítit jako asociál. Druhá varianta je, že to nevydrží a večer někam vyrazí. O to horší je pak ranní střízlivění, kdy se ke klasické či morální kocovině přidají výčitky z noci a dne bez učení. Tím se pak tedy student dostává do stresová fáze, kdy ví, že zkouška je za pár dní a on nemá šanci naučit se ani polovinu potřebné látky.

Než ale jedinec zahájí fázi učení, je potřeba zjistit „zaručené metody“, jak se efektivně učit. Celé odpoledne tedy stráví vyhledáváním informací o efektivním učení, výživových doplňcích podporujících mozkovou činnost a podobně. Jakmile zjistí, kolik už je hodin, zakončí den filmem nebo opět alkoholem. Dalšími zaručenými prokrastinačními činnostmi jsou pak například uklízení, pomáhání rodičům, vaření nebo jakákoliv podobná činnost, která v tu chvíli nesnese odklad. Samotné učení pak u mnoha studentů začíná den až dva před zkouškou. V tu chvíli už tuší, že není úniku, zavře se do pokoje a začíná. Tělo v průběhu dne prolévá energetickými nápoji, zelenými čaji a kávou. Jediné, co jej vyrušuje od učení jsou rodičovské věty typu: „Kdyby ses učil průběžně celý semestr, tak máš teď klid!“ a podobně.

V samotný den zkoušky už student ví, že výsledek nijak neovlivní a jde na porážku. O to větší radost pak má, když se za pár dní v informačním systému objeví vymodlené éčko a může jít s klidným svědomím s přáteli na pivo. 

Klíčová slova: alkohol, zkoušky, student

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.