30.04.2018 15:40


Život bez odpadů je jednodušší, než se zdá

Autor: Veronika Sodomová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Každý nákup s sebou kromě produktu přináší i množství odpadků. Většina věcí totiž bývá zabalená v obalu, často plastovém. Je tu sice možnost recyklace, i tak ale končí ve spalovně a na skládkách spousta vyplýtvaného materiálu. Stále více obchodů ale nabízí možnost nakoupit zboží úplně bez obalu nebo zabalené v rozložitelných materiálech. Díky tomu může každý radikálně snížit množství odpadu vyprodukovaného za svůj život.

Bezobalová část obchodu Brána ke zdraví, foto: Veronika Sodomová

Zero Waste. Volně lze tato slova přeložit jako nulový odpad, vyjadřují však mnohem víc. Zero Waste je životní styl, kterým se začíná inspirovat čím dál více lidí v Česku. Jeho podstatou je život bez nezbytných odpadů, hlavně bez obalů, do nichž se často balí produkty, u kterých to není potřeba. Život bez nich je ale jednodušší, než by se mohlo zdát, a člověk může i ušetřit peníze.

Bezobalové obchody v Brně

V Brně existuje celá řada míst, ve kterých se dá nakoupit nezabalené zboží. Zákazníci si na něj totiž můžou vzít vlastní nádoby z domu. K těmto obchodům patří například BioBanka a Brána ke zdraví na ulici Orlí, Gran Moravia na Zelném trhu a v podstatě všechny obchody, ve kterých prodávají zboží na váhu. Tam záleží jen na domluvě s konkrétní prodavačkou či prodavačem. Do vlastního obalu si tak můžou zájemci nakoupit například v obchodech s kávou, sušenými plody a oříšky, ovocem a zeleninou, uzeninami, sýry a další.

V Nezvalově ulici na Lesné pak sídlí Bezobalový obchod Brno, ve kterém jsou k dostání těstoviny, koření, luštěniny, mouky, semínka, ořechy, sušené ovoce, vločky, oleje, různé kaše, čaje, marmelády a podobně. Ve výše zmíněné Bráně ke zdraví pak nabízejí kromě potravin i kosmetiku a čisticí prostředky. „Čím dál více lidí u nás nakupuje nebalené zboží. Například nebalené potraviny totiž vyjdou levněji než ty balené. Samozřejmě v tom ale hraje roli i to, že je to ekologičtější,“ řekla provozní prodejny Světlana Vařeková.

Jak nakupovat hotové jídlo a pití s sebou bez obalů.

I ti, kteří si rádi kupují hotové pokrmy a jídlo s sebou, můžou jednorázové boxy a kelímky vyměnit za omyvatelné krabičky nebo sklenice, které si přinesou z domova. Další možností jsou termo nádoby nebo takzvané keepcupy, tedy cestovní hrnky na kávu.  V některých vegetariánských a veganských bistrech podávají jídlo do vlastních nádob zákazníkům zcela běžně. Patří k nim například Oáza nebo Forky’s.

I na různé foodfestivaly nebo festivaly obecně si jejich návštěvníci můžou donést vlastní krabičky a příbory a neplýtvat tak plasty. Někde už dokonce samotní majitelé stánků vyměnili plastové vidličky za dřevěné. Jedna z majitelek parkové kavárny Piknik Box Magdalena Grolichová pak před většími akcemi, které v Björnsonově sadě pořádá, zájemce vyzývá, aby si vzali vlastní klrabičky, láhev na vodu i skleničky na nápoje.

Alternativní obaly

Existuje celá řada možností, jak nahradit plastové a papírové jednorázové sáčky a nádoby. Kromě sklenic, krabiček a misek z různých materiálů, jsou to například ubrousky a utěrky. Mimo obyčejné látkové existují třeba i povoskované. Ty se dají lehce umýt a znovu použít. Říká se jim Beeswrap a dají se koupit na eshopech. Další možností jsou síťovky a látkové tašky, které můžou nahradit ty igelitové. Dokonce není těžké si takové tašky vyrobit třeba ze starých záclon. I to se mohli naučit všichni zero waste nadšenci, kteří přišli v pátek 27. dubna na Recyklační workshop do otevřené šicí dílny Brno Šije na ulici Veveří. Pořádaly ho studentky 1. ročníku výtvarného oděvního oboru Ekotextil design ze Střední školy umění a designu v Brně, který je zaměřený na udržitelnou módu. Byla u toho i vedoucí jejich oboru Světlana Kulíšková. Ta společně se studentkami ochotně vysvětlovala všem zájemcům, jak si vyrobit kromě tašky ze záclon i kosmetickou taštičku z igelitek.

Kde hledat inspiraci

Na internetu se dá objevit řada zahraničních i českých stránek a blogů lidí, kteří se snaží žít bez odpadů. Ti ukazují, že to jde, a předávají tipy všem, kteří se chtějí vydat podobnou cestou. Mezi ty české patří například weby Czechzerowaste.cz, Bezpopelnice.cz nebo bloggerka Reduca, která je aktivní na sociálních sítích a téměř každodenně inspiruje stovky lidí. Navíc vytvořila i mapu míst, kde se dá nakoupit nezabalené zboží.

Klíčová slova: zero waste, bez obalu, bez odpadu

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.