12.12.2014 11:25


Živá knihovna půjčovala místo knih lidské osudy

Autor: Tereza Ondráčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Namísto knih s poutavými osudy hrdinů, si v rámci Živých knihoven mohli návštěvníci Kabinetu Múz půjčit přímo samotného člověka se zajímavým životním příběhem. Amnesty International tuto akci zorganizovala v rámci Týdnu lidských práv v Brně. Příchozí si mohli „půjčit“ zástupce různých menšin, a to jak etnických, tak sexuálních či náboženských.

Audio

    Assem Atassi mluví o pohledů Čechů na muslimy.
         
    Autor: Tereza Ondráčková

Assem Atassi je praktikující muslim. Foto: Tereza Ondráčková

Brno – Návštěvníci si nejprve vybrali z „knihovny“ lidských příběhů toho, o kom se chtěli dozvědět více, a poté následoval dvacetiminutový rozhovor. Roli půjčovaných knih pak zastupovala Romka pracující jako sociální pracovnice, věřící křesťanka a lesba žijící v registrovaném partnerství, která se touží stát evangelickou farářkou, důchodce, který žije již dvacet let bez domova, Rom pracující u městské policie a praktikující muslim pocházející z česko-syrského manželství. 

„Nejprve jsme tyto akce připravovali jen pro střední a základní školy, aby se o problematice menšin dozvěděly děti, ale kvůli Týdnu lidských práv jsme se rozhodli rozšířit Živé knihovny i pro veřejnost, aby se mohl přijít podívat kdokoliv bez rozdílu,“ řekla organizátorka Nela Armutidisová. Myšlenka živých knihoven pochází z Dánska, v Česku se poprvé objevila v roce 2007. Jejím posláním je odbourat předsudky, nedůvěru a stereotypy vůči menšinám.

„Bylo skvělé povídat si s tolika inspirujícími lidmi. Vždy je velmi přínosné, bavit se s někým, kdo má jiný pohled na svět. Otevře vám to oči a vnímáte pak problémy z trochu jiné perspektivy,“ řekl návštěvník Mikuláš Urbánek. Týden lidských práv dnes končí diskuzí s ombudsmanem na téma zpětné vazby pro bezpečností sbory. 

Klíčová slova: Živé knihovny, menšiny, Amnesty International

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.