06.01.2021 19:24


Zemřel před více než sto lety, přesto Mendel stále ovlivňuje dění v Brně

Autor: Jan Podmol | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mendlovo náměstí, Mendelova univerzita nebo Mendelovo muzeum. Tato místa a instituce Brňanům každý den připomínají odkaz zakladatele moderní genetiky Gregora Johanna Mendela, který zemřel v tento den před sto třiceti sedmi lety. Na příští rok jsou v Brně naplánovány oslavy k dvou set letému výročí jeho narození.

Brno - Výročí úmrtí Gregora Johanna Mendela, brněnského přírodovědce a opata, si dnes připomněli položením věnců u Mendelova hrobu představitelé brněnských organizací v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou. Mendel zemřel 6. ledna 1884. V roce 2022 navíc uplyne dvě stě let od narození slavného přírodovědce a město Brno, společně s dalšími organizacemi, chystá velké oslavy. Mendlovo náměstí a Mendelovo muzeum pak čekají přestavby a rekonstrukce.

S osobou bývalého učitele a mnicha je spjato například Mendlovo náměstí, které čeká hned několik úprav. „Cílem je přinést větší komfort tisícům lidí, kteří prostor každodenně využívají,“ uvedla Jana Běhalová z Kanceláře architekta města Brna. Na náměstí vzniknou širší chodníky, budou vysazeny nové stromy a Brňané se mohou těšit také na více laviček či prodejní stánky. „Chceme vytvořit důstojné místo pro umístění uměleckého díla na počest otce moderní genetiky,“ dodala Běhalová s tím, že úpravy i socha na Mendelovu počest budou dokončeny v příštím roce.

Odkaz otce genetiky připomíná také Mendelovo muzeum. To právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí a otevře až v březnu. Kromě výměny topení dochází také ke grafické obměně stálé expozice. „K výročí narození Gregora Johanna Mendela připravujeme také novou stálou expozici o genetice. Ta by měla být hotová právě v roce 2022,“ řekla ředitelka muzea Blanka Křížová.

„Mendel byl člověk, který se snažil najít společnou řeč mezi vědou a náboženstvím. Dokázal, že je to možné a prospěšné pro společnost,“ zamyslel se vyšší představený Augustiniánského opatství na Starém Brně Juan Provecho. Dnešní výročí úmrtí si kvůli epidemické situaci v opatství připomněli pouze mší a pietou u hrobu.

Jméno autora pokusů s křížením hrachu ve svém názvu nese Mendelova univerzita. Ta si úmrtí připomněla na sociálních sítích a rektorka Danuše Nerudová položila květinu u Mendelova hrobu na brněnském Ústředním hřbitově. „Mendel byl významnou osobností. Je velkým vzorem pro mě osobně i pro univerzitu. Naše vazby s Mendelem chceme stále více zdůrazňovat,“ řekla rektorka.

Mendelova univerzita se v příštím roce bude společně s městem a dalšími institucemi podílet na již zmiňovaných oslavách výročí vědcova narození. Jejich součástí by měla být mobilní expozice MendelBox, Mendel Day Moravského zemského muzea či odhalení sochy tohoto přírodovědce. „Cílem plánovaných oslav bude nejen osvěta a připomenutí Mendelova odkazu mezi lidmi z regionu, ale i v širokém okolí. I díky němu je Brno centrem světové genetiky a výzkumu, které přitahuje jak vědce, tak turisty,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Gregor Johann Mendel se narodil v roce 1822 v Hynčicích ve Slezsku a podstatnou část svého života strávil v augustiniánském klášteře v Brně, kde také učil a studoval. Díky svým pokusům s křížením hrachu popsal principy dědičnosti. „Jeho objev je v biologii považován za největší v posledních pěti stech let. Dal totiž základ nové vědě – genetice,“ uvedla Jiřina Relichová z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Gregor Johann Mendel zemřel v roce 1884.

Klíčová slova: Gregor Johann Mendel, genetika, Brno, výročí úmrtí, výročí narození

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.