29.03.2016 22:00


Zeman je jako McDonald. Dá lidem vše, co chtějí, říká polofašistický havlista Cerman

Autor: Aleš Ligas | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Působení Miloše Zemana na české politické scéně je jako na horské dráze. Je to střídání věčného stoupání, pádů a zmrtvýchvstání. „Zeman je dítětem staré levice a konzervativismu. Jde o pivní koktejl, který je na první pohled odporný, ale chutná,“ říká facebookový recesista Jaroslav Cerman. Za aktivitu na sociální síti ho dokonce neonacisté zařadili na seznamy zrádců. 

Autor: Johana Hošková, recesista Jaroslav Cerman

Brno – Student sociologie Jaroslav Cerman je facebookovým aktivistou, kterému se v diskusích na facebooku postaví jen málokdo. Tvrdými argumenty a ironií dokáže rozebrat každého, kdo to zkusí. Za jeho recesistickými příspěvky, které denně sleduje několik tisíc fanoušků, se však skrývá intelekt mladého muže, který překvapí vyspělostí svých názorů. S Jaroslavem Cermanem se osobně znám, proto si budeme celý rozhovor tykat.

Co říkáš na označení anti-konzervativní multikulturní levičák, fanatický xenofil a islamofil, které se objevilo u tvého jména v „seznamech zrádců“ na stránce White media?

Je to dost pokřivené. Mě každý sice nadává, že jsem neomarxista, nebo že jsem anti-konzervativní. To není úplně pravda, protože některé konzervativní i pravicové myšlenky jsou mi docela blízké, i když se považuji spíš za levičáka. Nejsem si vědom toho, že bych byl xenofil. Cizí věci mě spíš trochu štvou. Kebab i asijskou kuchyni mám rád, ale aby mi tady poskakovali nějací lidé v afrických krojích, to zase ne.

A že jsem islamofil? To je opravdu hodně vzdálené pravdě. Předtím než vypukla uprchlická krize, tak jsem byl velkým kritikem islámu. Nikdy ne na úrovni Martina Konvičky nebo mu podobných, protože to je odporné. Ale myslím si, že existuje legitimní kritika islámu, která je potřebná. Radikalizace společnosti způsobila, že se o tom nejde normálně bavit. Pokud člověk legitimně kritizuje islám, je označený za fašistu. Pokud ho kritizuje málo, tak zase za sluníčkáře. Je to ideologicky vyhraněná debata.

Prý také podle zmíněných webových stránek podporuješ stavbu mešit v České republice. Je to pravda?

Tady jde vidět, jak se dá krásně pracovat s jazykem. Ve chvíli, kdy člověk proti něčemu nic nemá, tak to podporuje. Právě proto, že aktivně nevytrhávám alkohol dětem z rukou, tak podporuju děti v pití. To je úplně stejná logika. Já samozřejmě proti stavění mešit vůbec nic nemám. Ústava a zákony to náboženství povolují a lidé mají právo mít svůj svatostánek. Ale že bych to podporoval? To ne. Mně je to totiž jedno.

Je faktem, že tvoji odpůrci tě často označují různými jmény. Podle Jiřího Vyvadila, kterému jsi zevnitř rozložil facebookovou skupinu Neprojdou, jež chtěla blokovat průjezd amerického konvoje, jsi polofašistický havlista, český Breivik, který je podobný Bakalovi. Což je poněkud v kontrastu s předchozím označením. Vědí tvoji odpůrci, kdo vlastně jsi?

Popravdě si myslím, že oni ani neví, jaké jsou moje názory. Těším se na tu chvíli, kdy proti mně vytáhnou rčení, že jsem hajzl, který podporuje Donalda Trumpa. To už potom bude úplný zmatek. Marxistický levičák, co má rád Trumpa. Z toho budou ještě více zmatení, což bude super. Jde vidět, jak jsou tyhle nálepky už hrozně zbytečné. Jiří Vyvadil a jemu podobní mají strašně malou imaginaci a slovník. Na internetu je trefný obrázek, který říká: Každý, kdo se mnou nesouhlasí, je Hitler. A to je přesně nynější trend na sociálních sítích. Každého lze označit za Hitlera. Nálepka Hitler tím však úplně ztratila význam, stejně jako třeba nálepka nácek. Je očividné, že Vyvadil nemá rád Bakalu, nemá rád Brevika a samozřejmě nenávidí Václava Havla. Tyhle vlastnosti jednoduše přiřkne všem, kteří jsou mu proti srsti. 

Teď řeknu tři jména a ty mi řekneš, co tě první napadne.

Andrej Babiš?

Berlusconi.

Donald Trump?

Imperátor.

Miloš Zeman?

Nemám slov. Zeman je pojem sám o sobě.

Tak zůstaňme na chvíli u něj. Skupina rapperů kolem Jamese Cola a Vladimíra 518 sepsala manifest proti nenávisti a vyjádřila nesouhlas s chováním prezidenta Zemana. Podepsal by ses pod něj?

Pokud to je to vyjádření nesouhlasu a určité nechuti k tomu, co dělá, tak chci, aby tam můj podpis byl vytesán do kamene. Aby i pravnoučata dalších generací mohla říkat: Jo, tady Jaroslav Cerman se pod to podepsal. Nemám rád takové ty výzvy k odstoupení, protože k tomu není důvod. Je legitimně zvoleným prezidentem a musíme to respektovat. Stejně tak je ale i demokraticky legitimní vyjádřit svůj nesouhlas.

Obliba prezidenta Zemana stoupla k sedmdesáti procentům. Čím je to podle tebe způsobeno?

Miloš Zeman je dítětem staré levice a konzervatismu. Je to nesmírně lákavá kombinace. Je to pivní koktejl, který je na první pohled odporný, ale chutná. Zeman je McDonald toho všeho, co lidé chtějí. Profiluje se jako levicový politik s hlubokým pochopením pro staré lidi. Tím si nezískává jen důchodce, ale i hodně mladých lidí, kteří v postmoderní době hledají tradiční hodnoty. K tomu se veze na populistické protiislámské vlně, což je až nechutně vykalkulovaný tah.

Zároveň si nedovolím zpochybňovat jeho upřímnost, o které si myslím, že je v ní jeho největší síla. Miloš Zeman je největší vřed české společnosti, která ještě nepochopila, že existuje takzvaná nová moderní levice. Ta je levicová a zároveň liberální. Myšlenkově jsme stále v devadesátých letech a naše levice je stále konzervativní. My stále chceme, aby to naše české maloměsto porazilo Američany, Němce i Rusy. To je sentiment Miloše Zemana. České maloměsto esencí života.

Miloš Zeman má za sebou relativně strastiplnou politickou dráhu. Dotkla se ho spousta různých afér, korupčních kauz či kontroverzních vyjádření. Má český národ špatnou paměť, nebo to, že rychle zapomíná, je globálním problémem každého národa?

To je otázka, kterou si pokládám dost často a popravdě vůbec nevím. Ještě jednou si dovolím to přirovnat k Americe. Hillary Clintonová řekne svým levicovým voličům, že jejím politickým vzorem je pravicový Henry Kissinger, který je pro levici absolutně nestravitelný. A oni na to reagují slovy, že Kissinger je přece ten politik, co bombardoval civilisty a to bylo strašné. A další den jdou Clintonové odevzdat hlas. Je to asi všude stejné. Nevím, jestli to je špatnou pamětí, nebo je to něco jako Orwellův doublethink -  tedy že to oči vynechají. Podle mě to lidé vědí a dokonce je to i hodně štve. Jen se to překrývá momentální situací. Já jenom doufám, že mají vůbec nějakou základní sebereflexi a nějakou elementární paměť větší než třeba prvoci nebo kočky, které si pamatují jen tři dny.

Myslíš si, že vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě, jak to udělala skupina Ztohoven, je ten vhodný způsob k vyjádření nesouhlasu s prezidentem?

Ano, je to nejvhodnější způsob. Je to správná guerilla, která v sobě má risk a není uplakaná. Šli do toho s tím riskem a udělali to dokonce i podruhé, když si pro ty trenýrky došli. Byl to akt, který se mi sice umělecky příliš nelíbil, ale ta reakce byla boží. Pravá guerilla mimo zákon.

Je podle tebe Česká republika zemí demokratů?

Je zemí špatně vyučených opravářů aut. Je jako Ukrajina. Máme k ní mnohem blíž, než si myslíme. 

Klíčová slova: Jaroslav Cerman, Rozhovor, Zeman

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.