10.03.2020 20:35


Zelený zákal může způsobit slepotu i bez povšimnutí. Před tichým zlodějem zraku varuje Světový týden glaukomu

Autor: Anežka Schreibová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na rizika zeleného zákalu, jehož pozdní léčba může vést k úplné slepotě, chce upozornit projekt Světový týden glaukomu, který letos spadá na druhý březnový týden. Na Oční klinice NeoVize v Brně si proto dnes lidé mohli bezplatně a bez objednání nechat změřit nitrooční tlak i dioptrie.

Na Oční klinice NeoVize v Brně se lidé na Světový den glaukomu mohli nechat vyšetřit bezplatně a bez objednání. Foto: Anežka Schreibová

Brno – Na společném projektu Světové glaukomové asociace a Světové asociace pacientů s glaukomem se podílela i brněnská oční klinika NeoVize. Dnes, na Světový den zeleného zákalu, se zde v rámci prevence tohoto očního onemocnění mohl každý nechat zdarma a bez objednání vyšetřit.

Glaukom neboli zelený zákal je nebezpečný tím, že nebolí ani nepůsobí jiné obtíže, proto ho postižený zpočátku nemusí vůbec zaznamenat. Zelený zákal, na rozdíl od šedého zákalu, nelze odstranit jedním zákrokem. Je to chronické onemocnění a pacient se musí léčit do konce života,“ říká primářka kliniky NeoVize Brno Šárka Skorkovská.

Hlavním rizikovým faktorem pro vznik zeleného zákalu je zvýšený tlak tekutiny uvnitř oka. Vliv má však například i dědičnost, vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Nejvíce ohrožení jsou lidé vyššího věku a ti, kteří měli v průběhu života jakkoli poškozený zrak,“ doplňuje oční lékařka Kateřina Šťastná.

Pacienti se zeleným zákalem postupně ztrácejí periferní vidění. Ztráta zraku je pomalá, ale nevratná a člověk může i zcela oslepnout. Důležité jsou proto pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře. Na vyšetření nitroočního tlaku dnes přišel i Tomáš Vodák. V rodině jsme tuto nemoc nikdy neměli, ale přece jen už mám věk a brýle nosím většinu života, tak nechci nic podcenit,“ vysvětluje senior důvod své návštěvy.

O nebezpečí nemoci, která bývá nazývána tichým zlodějem zraku, budou oční kliniky zapojené do Světového týdne glaukomu podrobně informovat až do této soboty.

Klíčová slova: zelený zákal, glaukom, NeoVize, Světový týden glaukomu

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.