21.04.2020 20:41


Ze zahánění nudy sklenkou alkoholu denně se snadno může stát závislost

Autor: Terezie Wasserbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Část lidí přišla ze dne na den kvůli vládním nouzovým opatřením o své příjmy. Zatímco někteří museli začít pracovat z domova, jiní ztratili práci úplně. Děti jsou celý den doma a rodiče se jim musí více věnovat. Není přitom jasné, kdy se vše vrátí do starých kolejí. Sklenka alkoholu může vypadat jako únik před stresem. Z jedné skleničky denně se však snadno může stát závislost.

Alkohol jako krátkodobý únik z reality má dlouhodobé zdravotní následky (Foto: Terezie Wasserbauerová)

ČESKO – Závislost na alkoholu může mít různé příčiny, jednou z nich je i stres, který v této době citlivější lidé  mohou pociťovat více než jindy. Ztráta práce, koníčků, starost o výuku dětí, změna navyklého denního režimu nebo strach o zdraví mohou být podle psychologů podnětem ke stresu. Ten je dle klinické psycholožky a psychoterapeutky z centra Psychoterapie Anděl Lucie Doležalové spouštěčem většiny fyziologických, psychosomatických a psychologických problémů. Pití alkoholu není tím správným způsobem, jak si vyčistit hlavu.

Relaxovat a udržovat si duševní zdraví je podle Doležalové stejně důležité jako čištění zubů. Dechová cvičení nebo meditaci je ale třeba dělat pravidelně. „Lidé by se měli sami sebe ptát, co cítí, a co pro sebe mohou udělat, aby se cítili lépe,“ uvedla. Psychoterapeutka varuje před zrádností alkoholu, kterou si člověk hned neuvědomí. „Alkohol nám může poskytnout útěk z reality, ale jde jen o krátkodobou úlevu, která naopak z dlouhodobého hlediska přivodí více problémů. Závislosti se pak těžko zbavuje,“ konstatovala Doležalová.

Současná situace může být podle členky společenství Anonymních alkoholiků riziková pro lidi, kteří jsou střízlivými alkoholiky jen po krátkou dobu. „Nemusí mít ještě tak zažitý program, kterým se řídíme. Takže se mohou v krizové situaci, kdy může být spouštěčem cokoliv, obrátit na starý vzorec myšlení a sáhnout po alkoholu,“ řekla členka, která kvůli naprostému zachování anonymity nezveřejňuje ani své křestní jméno. Heslo, které pomáhá v Anonymních alkoholicích a které sama považuje za to základní je Dnes se nenapiješ. „Ne deset let, ale dvacet čtyři hodin. Dnes se nenapiješ, dnes to vydržíš,“ vysvětlila členka a zároveň kontaktní osoba brněnské skupiny Anonymních alkoholiků.

Její skupina Fénix se nyní schází na Skypu, narozdíl od dalších dvou brněnských skupin, které jsou do odvolání zrušeny. Zvýšený zájem o jejich skupinu sama nezaznamenala, ale na celorepublikové lince je nárůst v poslední době větší.

Jestli se objeví více případů, až se život vrátí do běžných kolejí, si netroufá odhadnout. „Alkoholismus je velice zrádný, dokud má člověk pití takzvaně pod kontrolou, tak proč by přestával. Problém nastává až když člověk zjistí, že už tu kontrolu nemá a že to nejde. A to je pozdě,“ vysvětlila žena z Anonymních alkoholiků. Uvědomění si, že má člověk problém, může dle odborníků trvat několik měsíců, nebo i let.

Vyšší nárůst klientů si v centru psychologické a psychiatrické pomoci AdiCare dle pracovnice jejich infolinky nevšimli. První dva týdny po vyhlášení vládních opatření naopak nastal útlum. „Problém měli spíše lidé ve společném bydlení, rodina, kteří spolu sdíleli ten společný prostor více než jindy,“ sdělila pracovnice, která je prvním člověkem se kterou klienti centra navazují kontakt.

Psychoterapeutka Doležalová doporučila, aby lidé neodkládali vyhledání odborné pomoci ani v této době. Některým lidem nemusí vyhovovat komunikace online, ale spousta psychologů nabízí osobní schůzky i nadále,“ uvedla. Třeba psychiatrická nemocnice v Bohnicích dle svých stránek přijímá nové pacienty i nadále, pokud netrpí příznaky dýchacího onemocnění.

Podle Světové zdravotnické organizace zemřely v důsledku nadměrné konzumace alkoholu v roce 2016 po celém světě tři miliony lidí. Dle dat Českého statistického úřadu patří cirhóza jater, způsobená především nadměrným pitím alkoholu, mezi deset nejčastějších úmrtí. V roce 2018 v Česku takto zemřelo dva tisíce lidí. Vládní zdroje úvádí, že každý den se alkoholu napije šest set tisíc lidí, sto tisíc z nich pak denně vypije nadměrné množství.

Klíčová slova: alkoholismus, karanténa, Anonymní alkoholici

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.