06.03.2020 18:32


Ze dne na den jsem skončila s prací, má kniha mě volala, říká švédská autorka Karin Bojs

Autor: Kateřina Benáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Spisovatelka a novinářka Karin Bojs se narodila 4. března 1959 ve švédskem Lundby. Přes dvacet let vedla vědeckou rubriku deníku Dagens Nyheter a v roce 1994 založila švédské oddělení Reportérů bez hranic. Ve své tvorbě se věnuje především genetice, v oceňované knize Mých prvních 54 000 let ji pak spojuje s genealogií a historií.

Karin Bojs (Zdroj: https://www.cervenykoberec.cz/127726/festival-tydny-svedske-literatury-zahaji-beseda-s-vedeckou-novinarkou-karin-bojs/)

Brno - Ještě před několika lety působila Karin Bojs jako vědecká redaktorka. Bavila ji chemie i biologie, vášnivě se zajímala o archeologii a její práce tyto koníčky dokonale spojovala. Narodila se ve Švédsku do malé, a ne příliš funkční rodiny. Mezilidské vztahy v jejím okolí byly narušeny psychickými problémy i závislostmi, a právě absence rodinné historie v ní vyvolala touhu po poznání své vlastní minulosti. I ta vedla k rozhodnutí napsat knihu spojující poznatky současné genetiky a archeologie v jeden příběh evropského lidu.

Při zkoumání vývoje Evropanů přečetla Karin Bojs stovky vědeckých studií, procestovala deset zemí a při tom sbírala poznatky světových odborníků na historii, genetiku a archeologii. „Skloubit zkoumání, cestování a novinařinu by možné samozřejmě nebylo. Ale před sedmi lety přišel zásadní moment mého života, a to smrt mé matky. Po ní jsem najednou začala mít pocit, že mě má kniha volá a chce, abych ji dopsala. Ze dne na den jsem skončila s prací a rozhodla se začít cestovat a bádat naplno,” vysvětluje jednašedesátiletá autorka knihy Mých prvních 54 000 let.

Právě matčino úmrtí ji přivedlo na myšlenku dát knize i druhou dějovou linii, v níž se bude zabývat svou vlastní historií. „Jakmile se jednou ponoříte do zkoumání historie svého rodu, budete mít chuť jít a hned si nechat udělat analýzu DNA,” říká Karin Bojs, zatímco s úsměvem upíjí kávu. „Ale nic není jednostranné. Ve chvíli, kdy při zkoumání zjistíte, že váš bratranec není biologickým otcem svého dítěte, stojíte před poměrně velkým dilematem a etickým problémem,” dodává.

Ačkoliv sama není vědkyní, často při svých cestách poučovala odborníky, jejichž domněnky o původu evropského lidu byly zastaralé anebo výhradně omezené na znalost jednoho vědního oboru. „Například na vědecké konferenci v Plzni jsem vysvětlovala, jakým způsobem DNA odhalila, že migrace byla důležitou součástí našeho vývoje. Jeden z přítomných vědců zrudnul vzteky a křičel, že přeci nejsme žádní migracionisté,” směje se Bojs, ale zároveň doufá, že jí shromážděné poznatky pomohou zlepšit současné vědění o naší historii i mezi vědci a akademiky.

Proces psaní knihy se pro Karin Bojs stal smyslem života a byl dlouhou cestou plnou sebepoznávání a sebeobohacování. „Během psaní Mých prvních 54 000 let jsem prošla zásadním vývojem. Procestovala jsem Evropu, rozvedla jsem se, našla jsem sama sebe ve své historii. A ještě k tomu jsem dokázala dát dohromady střípky dějin naší evropské rodiny. A co chtít víc,” usmívá se autorka, která za své dílo získala švédské ocenění Srpnová cena či Kniha roku o švédské historii. 

Klíčová slova: Karin Bojs, Mých prvních 54 000 let, Švédsko, Literatura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.