03.11.2015 09:47


Zdravý životní styl jako posedlost

Autor: Jolana Radinová | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Léto se nekontrolovaně přehouplo v podzim a my zahazujeme plavky, krátká trička a šortky na dno skříně. Vystavování co největší plochy holé kůže skončilo a někteří z nás si úlevně oddechli.

Jen co ze stránek dámských časopisů zmizely články typu „Jak vypadat skvěle v plavkách?“, nebo „Tři cviky pro sexy bříško“ začnou je brzy nahrazovat „Fígle, jak nepřibrat po vánočním cukroví“ a „Dietní kapr a bramborový salát bez majonézy.“

Jolana Radinová Foto: Lucia Brutovská

Každá televizní stance má alespoň jeden svůj program o vaření a přední příčky v žebříčcích prodaných knih pravidelně obsazují kuchařky a knihy o alternativních výživových směrech. Média na nás každý den chrlí pojmy jako paleo, raw, vegan, makrobiotika či gluten free. To vše může být součástí zdravého životního stylu. Nebo taky ne. Záleží totiž na tom, jak dobře znáte svoje tělo a jak mu umíte naslouchat.

Všichni jsme se setkali se základy zdravého stravování. Dostatek ovoce, zeleniny, pravidelný pitný režim, nezapomínat snídat, omezit sladké a smažené. Každý alternativní styl stravování nám přináší další doporučení a omezení. Některé z těchto stylů, jako například vegetariánství a veganství, jsou preferovány nejen kvůli účinkům na zdraví, ale mají také své etické hledisko. To, pro jaký styl stravování se rozhodneme a zdali ho vůbec potřebujeme, je těžká otázka. Někomu může dodržování bezlepkové diety vyléčit zdravotní problémy a jinému je může naopak zhoršit. Proto bychom neměli dát na aktuální trendy, které stejně brzy odezní, ale měli bychom především poslouchat své tělo. Naše tělo je natolik chytré, že si dokáže samo říct, co mu ve stravě chybí a co mu naopak nedělá dobře.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet nějaký z alternativních výživových směrů, může se vám velmi brzy stát, že se budete cítit svázaně. Tu pizzu si večer s kamarády prostě dát nemůžete, protože je v ní lepek.
Tyto extrémy a hlídání kdy, kde, co a jak jíst, mohou vést, až k poruchám přijmu potravy. Mezi známé poruchy jako je anorexie (odmítání jídla) a bulimie (vynucené zvracení po jídle) se v posledních letech zařadila i nemoc zvaná ortorexie. Ta se projevuje patologickou závislostí na zdravém stravování a biologicky čisté stravě (žádná tovární výroba, umělá barviva, nebo aromata). Všechny tyto poruchy způsobují kromě tělesných problémů i problémy psychické a sociální. Takový člověk se snadno vyčlení ze společnosti a jeho stravovací návyky a rituály mu znemožní normální kontakt se svým okolím.

To, co jíme, je důležité. Nemusíme se cpát polotovary a fastfoodem. Je dobré jíst pestrá a čerstvá jídla, nepřejídat se, ani nehladovět. Nebát se zkoušet nové potraviny a recepty. Kvalitní a dobré jídlo se projevuje nejen na těle, ale i na náladě člověka. Zdravý životní styl totiž není jen ve zdravém jídle, ale i ve zdravém těle a mysli.

Sportujte, protože ten nával vyplavených endorfinů vážně stojí za to. Najděte si sport, který vás bude bavit a naplňovat. A je jedno, jestli to bude běh, procházky, jízda na koni nebo šachy. Pokud spojíte zdravé a dobré jídlo, sport a psychickou pohodu, máte vyhráno. Alespoň do té doby, než přijdou Vánoce.

Klíčová slova: zdravý životní styl, ortorexie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.