12.05.2016 20:14

Zbrojovka se s domácími fanoušky rozloučila desátou výhrou v řadě

Autor: Monika Veselá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Diváci ve vyprodaném Městském stadionu na Srbské sledovali ve středu v podvečer výhru brněnských fotbalistů Zbrojovky, kteří v souboji s hráči pražské Sparty dokázali favorita zaskočit. Zápas předposledního kola fotbalové Synot ligy rozhodl domácí Hyčka, který sparťanského gólmana Bičíka překonal až v samotném závěru utkání. Pro domácího trenéra Václava Kotalu bylo vítězství nad ligovým vicemistrem rozlučkou s brněnskými fanoušky.

Brno – Fotbalisté brněnské Zbrojovky na domácím stadionu na Srbské neprohráli již deset zápasů v řadě. Porazit je nedokázal ani čtvrtfinalista Evropské ligy, AC Sparta Praha. Ten v souboji se šestým týmem tabulky potřeboval získat alespoň bod, aby si definitivně zajistil druhé místo v soutěži, které znamená účast v kvalifikaci o Ligu mistrů. Domácí Hyčka však před zraky více než deseti tisíc diváků dokázal dvě minuty před koncem základní hrací doby překonat sparťanského gólmana a prodloužil tak vítěznou sérii. „Když to sečtu, dostali jsme na jaře doma dva góly a ztratili dva body a na závěr porazili Spartu před plným stadionem. To se nedaří každý týden a myslím si, že si trenér v české lize nemůže přát víc. Konečné šesté místo je také úspěch," řekl po utkání brněnský trenér Václav Kotala.

Zbrojovka prodloužila sérii domácích výher. Autor: Monika Veselá

Sparťané přijeli k poslednímu venkovnímu zápasu bez stopera Brabce a záložníka Váchy. Oba dva totiž v předchozím zápase proti Liberci obdrželi druhou žlutou kartu a do hry nemohli zasáhnout. Hostující trenér tak musel improvizovat se sestavou, a svoji ligovou premiéru si tak odbyl junior Milan Piško. Na domácí straně zase Kotala postrádal útočníka Michala Škodu.

Od prvních minut předváděli hráči Zbrojovky útočnou aktivitu. První větší šance přišla z iniciativy útočníka Jakuba Řezníčka v šestadvacáté minutě zápasu po chybě sparťanské obrany. Hostujícího brankáře Davida Bičíka ale nepřekonal.

Po výměně stran se Sparťané začali více tlačit do zakončení a gólman Melichárek několikrát zasahoval na poslední chvíli. Radost na vyprodaném stadionu propukla v osmaosmdesáté minutě, kdy se po přihrávce Jakuba Řezníčka uvolnil Alois Hyčka a upravil skóre zápasu na 1:0 pro domácí Zbrojovku. Rozdíl mohl ještě v samotném zápasu narůst po zákroku Matějovského před vlastní bránou, ale rozhodčí Paták domácím upřel penaltu.

Pro trenéra domácích Václava Kotalu byl středeční zápas posledním utkáním před brněnskými fanoušky. Po třech letech mu totiž ve Zbrojovce končí smlouva a nahradí ho současný trenér Slovácka, Svatopluk Habanec. „Pro trenéra to byl poslední zápas. Je mi líto, že odchází, ale změna je život, přijde jiný trenér a nikdo neříká, že se nemůže zase dařit. Jsem rád, že jsme se s ním doma rozloučili výhrou," řekl po utkání střelec jediné branky Hyčka.

Sparťané si i přes prohru dokázali udržet konečné druhé místo, které jim zajišťuje účast v kvalifikaci o Ligu mistrů. Mladá Boleslav totiž v souběžně hraném zápase podlehla Bohemians a na Spartu ztrácí již pět bodů.

FC Zbrojovka Brno – AC Sparta Praha 1:0

Branky: 88. Hyčka

FC Zbrojovka Brno – Melichárek – Keresteš, Košťál (C), P. Buchta, Hyčka – Lutonský (63. Chrien), Malík (73. Buchta), Zoubele (85. Brigant), Lacko, Pašek – Řezníček

AC Sparta Praha – Bičík – Zahustel, Nhamoinesu, Piško, Krejčí – Dočkal (C), Mareček, Matějovský – Konaté (65. Fatai), Jiráček – Juliš (78. Lafata)

Klíčová slova: Brno, Sparta, Praha, Zbrojovka