09.10.2016 17:30

Závod dračích lodí o dvaceti lidech vyhrála na Svratce slovenská posádka

Autor: Michaela Nárožná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Již desátého ročníku Prestige CUPu, ve kterém závodí amatérské, firemní a fun posádky dračích lodí, se ve všech disciplínách zúčastnilo celkem třicet sedm posádek. Závody, které se v sobotu odehrály na řece Svratce, nakonec začaly v deset hodin ráno místo plánovaných devíti. V kategorii posádek o dvaceti pádlujících vyhrála slovenská posádka s názvem ŠK Dračia Legia.

Posádky Veteránů a Vrahovické sací jednotky MIX se připravují ke startu. Foto: Michaela NárožnáBrno – V závodu dračích lodí na 2600 metrů na řece Svratce vyhrála v kategorii lodí o dvaceti lidech slovenská posádka ŠK Dračia Legia. Na druhém místě se umístili Brněnští Draci a třetí skončil tým Dragonclub Brno. Týmy zde mohli závodit také v lodích o deseti lidech a jednotlivci ve vsunutém závodu v rychlostní kanoistice.

Závod sestával celkem ze čtyř jízd po čtyřech týmech, které vyrážely dvacet vteřin po sobě. Poté pořadatelé oznámili časy jednotlivých týmů. Jako první vyrazily týmy Dragonclub Brno, Vrahovická sací jednotka MIX a Veteráni, ke kterým se měla připojit i posádka Serepes, její členové ale nedorazili ke startu a skončili tak až na spodku žebříčku. Tuto jízdu vyhrál tým Dragonclub Brno.

Posádky Veteránů a Vrahovické sací jednotky
MIX se připravují ke startu. Foto: Michaela Nárožná

Diváci mohli jejich postup sledovat v areálu Lodních Sportů, kde byl k vidění start týmů a jejich doražení do cíle. Mohli také zajít na blízký most, nebo si stoupnout různě kolem řeky. V areálu pouštěli organizátoři při čekání na posádky hudbu a lidé si tam mohli koupit občerstvení.

Další byli na startu Brněnští Draci, Draci v akci, Argonauti a Žíznivé saně. Do cíle dorazili jako první Brněnští draci a rovnou získali i první místo v celkovém pořadí. To ale ztratili hned po nástupu další skupiny posádek. Po napínavém čekání na výsledky komentátoři oznámili, že byla ŠK Dračia Legia rychlejší o osm vteřin. Poslední skupina lodí, ve které byly týmy KaBrňáci, Zdravá výživa, Draci Bystrc a Haná Dragons, už s pořadím pohárových umístění nijak nepohnula.

K druhému místu Brněnských Draků se vyjádřila bubenice Karolína Holánková. „Jeli jsme dobře. Měli jsme trochu oslabenou posádku, protože někteří z nás nemohli závodit, ale mně se naše jízda líbila. S výsledkem jsme spokojení. S vítězi jsme spolu přátelé a jednou porazíme my je, jindy zase oni nás,“ okomentovala závod.

K úspěchu akce se vyjádřil Roman Vágner, člen organizačního týmu z Torrsen Sports. „S akcí jsme spokojeni, je tu dost posádek. Čekali jsme, jestli se podaří překonat rekord závodu na 2600 metrů ve dvacetičlenné lodi, který momentálně stojí na jedenácti minutách a třiceti devíti vteřinách, ale nestalo se,“ nechal se slyšet. Vítězný tým ŠK Dračia Legia, kterému také rekord patří, dorazil do cíle s časem 11:41.

V závodech dračích lodí spolu soupeří dvaceti nebo deseti členné posádky, doplněné ještě o bubeníka, který udává rytmus pádlování, a kormidelníka. Prestige CUP, pořádaný TJ Lodními Sporty Brno, kanoistickým oddílem a firmou Torrsen Sports, je jedním z nebodovaných závodů dračích lodí. Stejně jako ten minulý se letošní desátý ročník konal v areálu loděnice Lodních Sportů Brno. Tentokrát ovšem pořadatelé doplnili program i o závody v rychlostní kanoistice.

Výsledky závodů lodí o dvaceti lidech: 1. ŠK Dračia Legia (11:41), 2. Brněnští Draci (11:49), 3. Dragonclub Brno (11:53), 4. Žíznivé saně (12:13), 5. Veteráni (12:26), 6. Azuma Dragons (12:29), 7. Haná Dragons (12:30). 8. Draci v akci (12:35), 9. Noemova Archa (12:49), 10. Argonauti (13:05), 11. Vrahovická sací jednotka MIX (13:09), 12. TURBODRACI SIEMENS (13:26), 13. KaBrňáci (13:31,700), 14. Zdravá výživa (13:31,780), 15. Draci Bystrc (13:33), 16. Serepes (39:00)

Klíčová slova: dragonboating, dračí lodě, prestige cup, sport