04.12.2016 14:49


Zavedení EET přináší spíše problémy než řešení

Autor: Michaela Nárožná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Od prvního prosince letošního roku začala platit povinnost pro vedení restaurací, hospod a dalších stravovacích a ubytovacích zařízení, aby u plateb využívali elektronickou evidenci tržeb. Za posledních pár dní už někteří majitelé zrušili své podniky, jiní museli zdražit. Andrej Babiš chtěl zavést EET hlavně proto, aby podnikatelé nepodváděli a aby neplatili daně jen jejich zaměstnanci, ale i oni. Otázkou ovšem je, jestli oběma skupinám spíše neuškodil.

Michaela Nárožná. Foto: Alan ChumchalO elektronické evidenci tržeb, obecně známé pod zkratkou EET, je v České republice řeč už delší dobu. Teprve od prvního prosince je ale pro stravovací a ubytovací zařízení povinná. Její zavedení přineslo k již stávajícím protestům a celkové nelibosti většiny podnikatelů ještě další problémy, především co se cen a celkového systému týče. A to vše proto, aby se stát ujistil, že podnikatelé pracují poctivě a aby stejně jako jejich zaměstnanci platili daně.

Jenže pokud například majitelé některých podniků kvůli evidenci zavřou svá zařízení, tak už tu nemusí být ani zaměstnanci, kteří by měli daně z čeho platit. A to není ani zdaleka ten jediný problém, který zavedení elektronické evidence tržeb přineslo.


Michaela Nárožná. Foto: Alan Chumchal

Peníze na provoz

Už jen samotné zavedení a provoz EET připraví podnikatele o peníze. Částka na zavedení se liší od druhu živnosti a toho, jaké zařízení vlastně potřebují. Jestli jim bude stačit jejich současné a pouze upravené, nebo jestli si budou muset celý systém kupovat.

Provozní náklady pak čítají především cca čtyři sta korun měsíčně za internet, který je nutný k tomu, aby mohli zaměstnanci odeslat účtenku na Finanční správu a získat zpětně kód objednávky. Podnikatelé, kteří doteď používali jen obyčejnou pokladnu, pak budou muset k nákladům přidat částku za papír, na který budou účtenky tisknout. Tím vydají za měsíc také slušnou částku v řádu několika stovek. Ještě s dalšími náklady tak podnikatelé za EET zaplatí minimálně dvacet tisíc ročně, tedy částku jednoho průměrného platu.

Řešením je pro většinu majitelů podniků tedy zdražování, pokud rovnou ne zrušení podniku. Jistě, to může někomu připadat jako zbytečné. Podle Andreje Babiše zdražují ti, kteří doteď systém podváděli. I premiér Bohuslav Sobotka se nechal slyšet, že se snížením daní na jídlo z jednadvaceti na patnáct procent a jednorázovou částkou pěti tisíc na pořízení EET není důvod zdražovat. Jenže například majitelům hospod v hodně případech jídlo tolik nevydělává a jednorázový příspěvek v delším časovém okruhu taky moc nepomůže. Tak tedy zdražují. Zavírají. Nebo si určují poplatek za vydání účtenky.

 Ilustrační foto. Autor: Dotykačka

Ilustrační foto. Autor: Dotykačka

Andrej Babiš obchází hospody a vymýšlí další nápady

Jenže ani jedno z toho nezajímá ministra financí Andreje Babiše, který se chvíli po zavedení EET prošel po hospodách a prohlásil, že je vše v pořádku. Což ono ten první den či dva být může. Jenže co pak v situaci, kdy se třeba aktualizuje systém, aktualizace se špatně přehodí a evidence pak hodinu nefunguje? Majitelé i zaměstnanci mají problém s lidmi, kteří třeba chtějí zaplatit a odejít, jenže ono to nejde, protože kdyby je nechali zaplatit bez účtenky, tak by porušovali zákon. A na druhou stranu pak mají problém s nespokojenými zákazníky. 

Navíc, Babiš mohl za svou krátkou návštěvu stěží vidět, jak EET skutečně funguje, když je v podniku hodně lidí. Některé hospody, restaurace či jiné podniky mohou pořádat nějaké akce a v určitém časovém úseku si pak bude padesát lidí naráz chtít něco koupit. Takový nával lidí je těžké zvládnout i bez čekání na to než z evidence vyjedou účtenky, natož ještě i s ním.

Babiš navíc vymýšlí ještě další nápady, a to například, že by udělil výjimky pro ty nejmenší podnikatele a majitele e-shopů. To sice není ten nejhorší nápad, ale s tím, že už zákon odsouhlasili poslanci ve sněmovně a sám Babiš původně žádné výjimky nechtěl, je to značně zvláštní situace. Není pak jisté, co tedy Babiš vlastně chce a jestli si celou záležitost s EET vůbec pořádně promyslel a neřekl si jen, že to mají ostatní, tak my taky. Důkazem toho je už jen to, že samotné zkušební zavádění řešili lidé metodou pokus a omyl a to, co Babiš sliboval už od začátku, neboli snížení daní na točné piva, se nakonec nestalo.

Udávání a protesty

Je z toho tedy docela cirkus. A ono to nekončí. Po zavedení EET totiž vyvstala záležitost nahlášených udání o nevydání účtenky a taktéž se objevily vlny protestů, které zahrnují demonstrace, či zavírání podniků na jeden den. Což zase nic nevyřeší, protože ve vládě je většina lidí rozhodnutá s evidencí pokračovat.

Navíc vyvstává otázka, jak to v České republice vůbec bude vypadat, když začnou lidé udávat zaměstnance jen kvůli tomu, že jednou na účtenku třeba zapomněli, nebo ji z nějakého důvodu prostě nevydali. Úředníci Finanční správy sice neplánují lidi trestat hned po prvním prohřešku, celá situace ale tak jako tak přináší majitelům, zaměstnancům a dokonce i zákazníkům pocit neustálého sledování.

Ve výsledku lze těžko říct, jak to bude dál. Třeba se vše uklidní a nebudou s elektronickou evidencí tržeb nejmenší problémy. Třeba to bude přesně naopak. Zatím se ovšem zdá, že jsou s evidencí hlavně potíže než cokoliv jiného. Zdražování, protesty, udávání. Navíc ještě není zdaleka konec, protože zavádění EET do stravovacích a ubytovacích zařízení je pouze první z celkově čtyř fází. Ty poslední budou muset daní podnikatelé zavést až v roce 2018. 

Klíčová slova: eet, babiš, sobotka, andrej babiš,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.