15.11.2016 19:36


Zastupitelstvo hlasovalo o odvolání náměstka Hollana z funkce. Návrh neprošel.

Autor: Klára Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Náměstek pro dopravu a kulturu Matěj Hollan zůstává ve své funkci. Rozhodli o tom dnes brněnští zastupitelé na pravidelném zasedání. Návrh na odvolání náměstka podal bývalý primátor Roman Onderka. První podnět přišel od zastupitele z Občanské demokratické strany Libora Štástky a Davida Bartase, zástupce Brňanů. Zastupitelé však hlasování o odvolání zařadili do programu zasedání až po třetím navrhnutí. Pro odvolání bylo sedmnáct zastupitelů z celkových pětapadesáti.

Zasedání zastupitelstva města Brna ze dne 15. listopadu 2016

Brno - Na zasedání brněnského zastupitelstva z poloviny listopadu se na návrh bývalého primátora Romana Onderky hlasovalo o odvolání náměstka Matěje Hollana z hnutí Žít Brno. Hlasování se konalo až po třetím podnětu. První vzešel od Davida Bartase, který spolu s dalšími Brňany přednesl několik stížností na současné náměstkovo působení. Jako důvody občané uvedli například Hollanovu jízdu načerno v brněnské hromadné dopravě, jeho výdaje za služební cesty do zahraničí či video z ukrajinského Lvova, ve kterém se nechává bičovat.

David Bartas se nechal slyšet: „Žádám zastupitelstvo, aby provedlo tajné hlasování o tom, zda souhlasí, či nesouhlasí se současnými excesy náměstka Hollana. Nepožaduji tedy hlasování o jeho odvolání, ale to, aby zastupitelstvo dalo najevo svůj názor na jeho chování v současné době.“ Svůj souhlas s Bartasovým podnětem vyjádřil i zastupitel a občanský demokrat Libor Šťástka. V prvním případě zastupitelé jeho zařazení do programu neschválili a v druhém případě byl přednesen v čase, který pro to nebyl určen, a i když se o jeho zařazení na program nakonec hlasovalo, ani tentokrát nebylo schváleno. Podnět byl projednán až na popud Onderky, tentokrát se však již jednalo o Hollanovo odvolání. Hlasovalo pro něj sedmnáct zastupitelů z pětapadesáti, pro úspěch návrhu bylo třeba nejméně osmadvacet hlasů.

Odvolat nebo neodvolat?

Hollan v reakci na pokus o odvolání uvedl: Některé věci, které o mně lživě šíří média, a další, které jsou pravdivé, se kolegům nelíbí. Chápu to a pokusím se to napravit." Odstoupit ale nehodlá. Každý den přemýšlím nad tím, jestli to, co dělám, dělám dobře. Zatím jsem však nedospěl k závěru, že bych měl odstoupit. Jestli k němu dospěju, tak odstoupím. Nebo budu odvolán, pokud to překročí nějakou míru, kterou lze akceptovat," dodal Hollan.

Brněnští občanští demokraté na svůj facebookový profil napsali, že když už Hollana brněnská koalice neodvolala, mohla alespoň vyslyšet návrh přítomných občanů a poslat Brňanům vzkaz, že Hollanovo chování a průšvihy nejsou běžnou normou celého vedení města. Je škoda, že to neučinila, převzala tak za jeho působení plnou odpovědnost." 

Jeden přešlap za druhým

Již několik dní před zasedáním Občanské demokratické strany zveřejnili její členové seznam deseti důvodů, proč by měl být Hollan odvolán. Byla mezi nimi již zmiňovaná jízda načerno v nočním rozjezdu. Náměstek Hollan se po události hájil tím, že ve chvíli, kdy přistoupil revizor do autobusu, si uvědomil, že si nechal doma klíče, a proto z něj vyskočil a vydal se pro ně. Vedoucí oddělení přepravní kontroly Luděk Jánský pro idnes.cz uvedl, že cestující při zastavení vozu vyšel ze dveří, při chůzi minul revizory a zastavil se venku u autobusu. Až tam se legitimoval a dostal doklad o kontrole.

Jako další důvody pro odvolání Hollana občanští demokraté uvedli například také video z ukrajinského Lvova, kde se Hollan nechává bičovat, či obvinění, že náměstek má nulové kompetence k vedení dopravy. Jako důvod mimo jiné uvedli také to, že nevlastní řidičský průkaz. Hollan v reakci na prohlášení občanských demokratů uvedl, že se jedná o skvělý dárek k jeho narozeninám, které má za dva dny. Hnutí Žít Brno pak na svém webu zveřejnilo zdůvodnění všech deseti bodů a prohlásilo je za nepravdu, postavenou na satirických textech z humoristické stránky Žít z Brna.

 

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.