31.03.2016 19:57


Zastupitelé rozhodli, Kašpar nakonec na třídě Míru bude

Autor: Eliška Kolmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zastupitelé města Pardubice dnes na zasedání odhlasovali návrh sochaře Františka Bálka. Po téměř hodinové debatě a názorům pro i proti se členové rozhodli ve výsledku třiatřicet pro návrh, šest zastupitelů se potom zdrželo hlasování. V diskuzi se zvažoval i původní návrh představující několikametrový stožár.

Pardubice – O soše k uctění památky letce Jana Kašpara je rozhodnuto. Pardubičtí zastupitelé dnes téměř jednohlasně odsouhlasili její postavení. Bronzová socha by měla stát na třídě Míru v prostranství před budovou Magnum, kde kdysi stál Kašparův rodný dům. Schválený návrh obsahoval projekt navržený plzeňským sochařem Františkem Bálkem. Předkladatel návrhu byl Miroslav Zastupitelé se rozhodli téměř jednohlasně. Foto: Eliška KolmanováRubeš (ANO), který dnes na jednání uvedl, že už nyní jedná o veřejné sbírce na zmíněné dílo. Podle něj by to byla cesta, jak ulevit rozpočtu města.

O návrhu sochy se v minulosti už hlasovalo, konkrétně v roce 2013, kdy se vypsala i umělecká soutěž. Tehdy zvítězil návrh Petra Pinkase v podobě čtyřiceti metrového stožáru. Na stole byla v soutěži téměř padesátka návrhů a vybírali z nich jak odborníci, tak i zastupitelé. I z tohoto důvodu to pro některé nebylo objektivní hlasování. Zazněly i názory, že o takovém návrhu by měla rozhodovat veřejnost. Nicméně socha letce Kašpara s vrtulí, o které se dnes hlasovalo, skončila v původní soutěži jako druhá.

Několik architektů se v diskuzi vyjádřilo, že je to skutečně kvalitní dílo a že je opodstatněné i to, proč se mu nakonec dal přednost před Pinkasovým dílem. Původní čtyřicetimetrový stožár by totiž mohl ohrozit dotaci na nově rekonstruovanou třídu Míru. Hrozilo by, že nákladná stavba by jednak poškodila dlažbu a jednak by se překročil dotační rozpočet. Stožár by se navíc musel ukotvit do čtrnáctimetrového základu a jeho tíhu by dlažba neunesla. Proti je i fakt, že by město muselo sehnat i stejně vysokou plošinu na údržbu.

Konečná smlouva o provedení díla by se měla projednat v dubnu na dalším zasedání krajské rady. Výsledný projekt bude město stát téměř dva miliony korun. Jeho součástí bude i světelná osa ukazující Kašparův život v historických datech. Veřejná sbírka na sochu by měla být umístěná v budově Východočeského divadla, její oznámení by mělo být v nejbližší době.

Klíčová slova: Pardubice, Jan Kašpar, Zastupitelstvo, výsledky, socha, Třída míru

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.