17.04.2018 23:48


Zástupci města pracují na konkrétních plánech pro strategii Brno 2050. Lidé se k nim mohou vyjádřit v debatách

Autor: Jaroslav Galba | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brňané se na jaře mohou vyjádřit k situaci ve městě a tím ovlivnit vývoj strategie rozvoje Brno 2050. Zástupci magistrátu nyní pracují na plánech, které konkretizují budoucí podobu města. Z toho důvodu pořádají pro obyvatele sérii debat s náměstkem primátora Jaroslavem Kacerem, který má strategii na starosti. V diskuzích mu lidé mohou sdělit své návrhy a připomínky. Zastupitelé města hodlají podle plánů v druhé polovině roku vybrat konkrétní projekty. S jejich realizací by chtěli začít do dvou až tří let.

Brno - Plán na příštích deset let připravují autoři strategie rozvoje Brno 2050. Jednotlivé pracovní skupiny vypracovávají konkrétní strategie týkající se například životního prostředí či správy. Podobu těchto plánů nyní mohou ovlivnit také obyvatelé města. V dubnu a květnu pro ně tvůrci vize pořádají sérii debat, na kterých se Brňané vyjádří, co je v jejich čtvrti trápí, a co si naopak pochvalují.

„Dlouhodobou strategii město schválilo na podzim. Momentálně rozpracováváme střednědobý plán, který bychom chtěli v zastupitelstvu projednat v září. Z toho důvodu se nyní setkáváme s lidmi a chceme znát jejich názor na konkrétní problémy,“ sdělil náměstek primátora Jaroslav Kacer z TOP09, který se strategii Brno 2050 věnuje. V září ale čekají Brňany komunální volby. Jestli k naplnění vypracovaných plánů dojde, bude záviset na nové městské koalici.

„Body v naší strategii nejsou žádné dogma, neodhlasovali jsme deset Mojžíšových přikázání. Dané věci můžeme vždy projednat na úrovni městského ekosystému a poté v samosprávných orgánech, čili je možnost něco změnit a my s tím počítáme. Osobně si totiž myslím, že některé hodnoty nejsou ambiciózní tak, jak bych si představoval,“ neobává se o projekt Kacer.

V závislosti na plánu začnou organizátoři připravovat konkrétní, krátkodobé projekty. Návrhy by měly být k dispozici koncem roku. Začít s realizací autoři chtějí nanejvýš do dvou nebo tří let. Příkladem je třeba obnovení přírodního koryta řeky Ponávky. „Hodláme revitalizovat Starou Ponávku v úseku Špitálky, jelikož myslíme, že mít ve městě otevřenou řeku s nábřežím přispívá k atraktivitě,“ řekl Kacer. Přibližně do roku 2028 chtějí odborníci magistrátu vytvořit provázaný systém zeleně a vodních prvků ve městě. Na to navazuje samotná dlouhodobá vize, podle níž budou řeky a zeleň tvořit páteř města.

Podobných hodnot a vizí vložili tvůrci do strategie pětadvacet. Ne všichni si ale jejich naplnění dovedou představit. „Ambice určovat, jak bude město vypadat v roce 2050, nám připadá jako science fiction. Není reálné, aby uvedené vize ve výsledku vypadaly přesně, jak je autoři strategie představili. Všechny ty návrhy jsou v zásadě v pořádku, otázkou ale je, kde začít, a co konkrétně pro nás má být prioritou. Z toho důvodu vnímáme akční plán, který určuje konkrétní kroky pro nejbližší léta, jako potřebnější a zajímavější,“ míní předseda brněnského výboru ČSSD Oliver Pospíšil.

Strategie se ovšem zatím věnuje hlavně plánům na příštích deset let. Diskutovat o nich s Kacerem, stejně jako o akutních problémech v jednotlivých čtvrtích, přišli již obyvatelé Komína, Žabovřesk a Králova Pole.

„Je mi jasné, že vize existovat musí, ale jsem trochu skeptická k tomu, jak se s nimi pracuje. Ve městě jsou problémy, které vyžadují akutní řešení, ale nikdo zatím nepodnikl žádné kroky. Lidé tak strategickým dokumentům příliš nedůvěřují, protože by si přáli nápravu hned a ne za několik let. To je myslím také důvod relativně malé účastni na debatě,“ vyjádřila svůj názor starostka Komína Milada Blatná. Na tamní diskuzi dorazilo dle jejích slov asi dvacet zájemců.

Obyvatele dalších osmi městských částí setkání ještě čeká. Mimo to zástupci magistrátu připravili trojici velkých debat, kde spolu polemizují odborníci zastávající rozdílná stanoviska. Na téma digitalizace se hovořilo již na začátku dubna. Debaty o dopravě a o studentech mohou Brňané navštívit v květnu a červnu. Konkrétní termíny zájemci naleznou na webu iniciativy. O samotných stránkách psal Stisk více zde.

Klíčová slova: Brno, strategie rozvoje, Brno 2050, urbanizace, plánování, životní prostředí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.