28.04.2016 21:19


Záměr o prodeji Ideonu pardubičtí zastupitelé odložili

Autor: Eliška Kolmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jeden z bodů dnešního jednání zastupitelstva města Pardubice pojednával i o záměru prodeje budovy Ideonu. Pro nedostatek podkladů a kvůli různým nejasnostem v celém případu však předkladatelka svůj návrh stáhla. Znovu by se mělo o záměru jednat za měsíc.

Audio

    Petr Klimpl hovoří o možných dopadech výstavby hotelu u Ideonu
         
    Autor: Eliška Kolmanová

Pardubice – V debatě na téma, zda budovu bývalých lázní prodat či ne, zaznívaly rozporuplné názory. Zatímco někteří ze zastupitelů se vyslovili jasně pro schválení záměru, jiní se nezdráhali oponovat. Dnes je již téměř padesát let stará budova Ideonu v pronájmu podnikatele Petra Vašíčka. Ten projevil zájem budovu od města odkoupit.

O dalším osudu Ideonu se bude jednat za měsíc. Foto: Eliška KolmanováNávrh podpořil například Milan Košař (Pardubáci). „Je rozumné prodat objekt někomu, kdo o něj má zájem. Když budeme desítky let jenom vybírat nájem, budova bude i dál chátrat,“ argumentoval Košař. Podle něj by město také mělo podporovat podnikání a nového vlastníka zavázat smlouvou, jak s Ideonem naloží. Když se smlouva o pronájmu uzavřela poprvé v roce 1994, tyto podmínky v ní stanovené byly. „Lázně byly tehdy několik let odstavené a nikdo je nechtěl. Měli jsme možnost je buď nechat, nebo prodat, ale nikdo nemohl vědět, co by tam v případě prodeje potom bylo,“ řekla bývalá primátorka Hana Demlová. Zároveň také uvedla, že tehdy chtěli svěřit budovu někomu, kdo by se o ní se zájmem staral.

Trnem v oku zastupitelů je však změna původní smlouvy z roku 1997. „Smlouva z roku 1994 byla nastavená velmi dobře. Bylo v ní podrobně určeno, co má pronajímatel v areálu v určitých letech dělat. To ale v roce 1997 ze smlouvy zmizelo,“ poukázala Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice). I přes tento výpadek ale nájemce nikdy nezměnil účelovost budovy. Ideon stále slouží jako výstaviště a příležitostné místo pro konání kulturních akcí.

V případě prodeje by se Ideon měl rozšířit o hotel s kapacitou téměř dvě stě lůžek a sloužit i jako kongresové centrum. Jedním z důvodů, proč se záměr prodeje neschválil, byl fakt, že není známé, jaký dopad by nová stavba měla na okolí. „Musíme si ujasnit, co vůbec toto místo po dopravní stránce snese. Vedle stojící aqua centrum se jen tak tak zkolaudovalo,“ namítl jeden ze zastupitelů Petr Klimpl (ODS). Zastupitelům se rovněž nelíbí, že v prodejní smlouvě by se nový majitel Petr Vašíček měl zavázat udržování funkcí Ideonu jako výstaviště a kulturního centra jenom do roku 2027, místo do původního roku 2047. Dobu závazku Vašíček zkrátil s odůvodněním, že se obává, že tak dlouho nebude schopný závazek plnit kvůli svému věku. „Je to docela paradoxní, když si vezmete, že původní smlouva o pronájmu byla uzavřená na sto let,“ poukázal v diskuzi Martin Kolovratník (ANO 2011). O záměru prodeje tak bude zastupitelstvo znovu jednat na květnovém zasedání.

Klíčová slova: Ideon, Pardubice, zastupitelstvo, prodej

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.