06.05.2018 11:20


Zákon gamblerství nezastavil, závislých hráčů stále přibývá

Autor: Kateřina Bečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od začátku roku platí novela Zákona o hazardních hrách, podle které by provozovatelé barů a hospod neměli mít výherní automaty ve svých podnicích. Stát se nařízením snaží bojovat proti závislosti na hraní automatů. Patologičtí hráči prohrávají až stovky tisíc a dluhy mnohdy nejsou schopní vůbec splácet.

Ilustrační foto. Foto: Kateřina Bečková

Brno – Herní automaty Jan poprvé vyzkoušel ve dvaceti, když vykonával jako civilista základní vojenskou službu v léčebně pohybově postižených. „Při pravidelné středeční zábavě jsem do automatu hodil dvacku,“ přiznává dnes čtyřiatřicetiletý truhlář. Závislý začal podle svých slov být, když poprvé vyhrál. Tehdy šel do hospody a vsadil si, protože se pohádal se svojí přítelkyní. „Začalo to houkat a blikat, vyhrál jsem devět tisíc,“ uvádí Jan.

„V současné době by měly herní automaty mizet z barů a hospod a přesouvat se do legálních kasin,“ uvádí právník Viktor Derka. Vedení jednotlivých obcí pak může samo určit, jestli na svém území automaty povolí. Tyto automaty ale navíc musí být podle Derkova výkladu schválené buď Ministerstvem financí, nebo přímo danou obcí.

V České republice je v současnosti, podle dat Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti, na která odkazuje vedoucí střediska Viktor Mravčík, až 122 tisíc závislých hráčů. Oproti minulým letům se počet závislých gamblerů zvětšuje – pro šest předchozích let odborníci nejvýš odhadovali počet patologických hráčů na 110 tisíc. „Nejzávažnějším socioekonomickým důsledkem problémového hráčství pro jednotlivce a jejich blízké je zadluženost,“ uvádí ve výroční zprávě Mravčík se svými spolupracovníky.

To potvrzuje i Jan. Čím víc hrál, tím víc potřeboval peníze a začal si půjčovat od známých. Půjčky od blízkých osob mu brzy nestačily a začal si půjčovat u nebankovních společností. Tím se do situace zamotal a už z ní nemohl ven. „Splácet jsem musel mnohem víc, než jsem si půjčil, jenže na to jsem neměl prostředky. Proto jsem automaty hrál ještě víc,“ vysvětluje abstinující gambler tehdejší bezvýchodnou situaci.

Na léčení ho dovezli rodiče, když bylo jasné, že situaci nezvládnou vyřešit bez odborné pomoci.  V léčebně strávil tři a půl měsíce. Nyní abstinuje pátým rokem, ale je přesvědčený, že z gamblerství se nikdo nedokáže plně vyléčit. Z finančních následků se vzpamatovává dodnes. „Mám dvě sta tisíc dluhů. V práci jsem od rána do večera, abych byl schopný splácet. Bojím se, jak budu vypadat za deset let,“ shrnuje bývalý gambler.

Podle Petra Nevšímala z obecně prospěšné společnosti Magdaléna, která se zabývá prevencí a léčbou různých závislostí, je úplné vyléčení gamblera velmi nákladné a složité. „Vyžaduje intenzivní zapojení samotného hráče, jeho rodiny a profesionálů po dobu dlouhou podle závažnosti průběhu závislosti,“ říká Nevšímal.

V Brně platí plošný zákaz automatů, Casino Victory v nedalekých Popůvkách však nabízí brněnským zákazníkům taxi zdarma. „Náš podnik nespadá pod správu Brna, tím pádem mě vůbec nezajímá, co se tam děje,“ říká manažer kasína Roman Doležal. Na otázku, kolik hráčů do Popůvek z Brna jezdí, odmítl odpovědět.

Další zákonem nepokrytou oblastí jsou kvízomaty. V praxi jsou to obyčejné výherní automaty, u kterých hráč na začátku musí odpovědět na jednoduchou otázku, a proto se na ně nedá použít zákon o hazardních hrách.

Klíčová slova: herní automaty, kvízomaty, zákon o hazardních hrách

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.