31.03.2020 10:25


Zákaz otců u porodu vytváří dva tábory. Petici pro zrušení opatření podepsalo přes devětatřicet tisíc lidí

Autor: Kateřina Hlaváčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Šíření nového typu koronaviru nemělo vliv pouze na infekční oddělení nemocnic. Nová bezpečnostní opatření musely zavést také porodnice. Rozporuplné reakce vyvolal především zákaz otců u porodu.

Ilustrační foto. Autor: Unsplash

Brno – Do nemocnice pustily Marii Valíčkovou jen po přísných kontrolách, porodit ale ještě stihla s otcem na sále. Druhý den ráno však musel partner mladé maminky nemocnici během půl hodiny opustit. K novým bezpečnostním opatřením vyhlášeným vládou kvůli koronaviru přibyl osmnáctého března celoplošný zákaz otců u porodu. Nařízení vyvolalo kritiku i souhlasné ohlasy, dalo tak vzniknout táboru jeho zastánců i odpůrců. Proti zrušení zákazu vznikla petice, kterou podepsalo přes devětatřicet tisíc lidí. 

„Když si pro nás manžel přijel, byla to komedie. Do nemocnice ho pustili, ale musel zůstat za dveřmi oddělení. Pak za ním musela jít sestra pro věci a přinést mi je,“ popisuje cestu z jihlavské porodnice Marie Valíčková. Odstup otců doporučuje také mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. Po příjezdu do porodnice by na kliniku měla rodička pokračovat sama, případně za doprovodu personálu. Pacienti i zdravotníci musí v nemocnici chodit v rouškách. Pokud jsou novorozenci v pořádku, bývají propuštěni po dvou až třech dnech. Během této doby je maminka s dítětem v kontaktu.

Zrušení zákazu a povolení přítomnosti otců v ochranných pomůckách vyžaduje autorka petice Barbora Krejčí. Podle ní omezení psychicky ohrožuje nastávající maminky a vztah otce s dítětem. „Manžela to vzalo ještě víc než mě. Snažil se doktory o pár hodin usmlouvat, ale byli nekompromisní,“ říká o pozdějším odchodu partnera Valíčková. Otec byl pro ni důležitý především ve chvíli, kdy musela kvůli mírným komplikacím porodit co nejrychleji. „Byl to strašný nápor na psychiku, hrozně mě podpořilo, že tam jako můj nejbližší byl se mnou,“ dodává mladá maminka. Upozorňuje, že nepřítomnost otce má na rodinu vliv i po porodu, protože se otec kvůli zpoždění o dítě nedovede, nebo bojí postarat.

Tématem se začala zabývat také Liga lidských práv, organizace pro vládu a premiéra sepsala 20. března otevřený dopis požadující zrušení nařízení. „Stále jsme neobdrželi žádnou reakci od vlády ani ministerstva zdravotnictví, kterým byl otevřený dopis adresován,“ říká právnička Ligy Anna Štefanedisová. Minulý týden podali zástupci Ligy k pražskému Městskému soudu proti zákazu otců u porodu žalobu. Soud ji však odmítl. „Proti rozhodnutí bude podána kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Dále budeme připravovat ústavní stížnost,“ dodává Štefanedisová. 

Některé ženy se také po vyhlášení opatření rozmýšlí nad domácími porody. „To je asi největší hloupost, ženy jdou do velkého rizika. Při komplikacích rozhodují vteřiny, záchranka zvládá základy, ale císařský řez neudělá,“ vysvětluje své obavy vedoucí novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice v Bohunicích Drahomíra Jančářová. Osoby nakažené virem nemusí mít vždy viditelné příznaky a vyčerpaní lékaři jsou k onemocnění o to víc náchylnější. Bezpečnost zdravotníků je proto hlavním argumentem zastánců zákazu otců u porodu. „Sice jde o důležitý životní okamžik, ale jsou výjimečné situace, kdy se s tím musí člověk srovnat,“ dodává Jančářová. 

Aby při nákaze nepadla karanténa na celé oddělení, pracují lékaři ve skupinách, které se nepotkají. Práci se zdravotníci snaží zvládat v co nejmenším možném počtu. Další bezpečnostní opatření by byla v porodnicích zavedena až v případě, že by některá z nastávajících maminek onemocněla, nebo byla v karanténě. Lékaři by spolu s izolovanou hospitalizací přijali bezpečnostní overaly a štíty. První nakažený novým typem koronaviru se v České republice objevil prvního března. Číslo nakažených se od té doby zvýšilo na tři tisíce případů. K dnešnímu dni je potvrzeno čtyřiadvacet úmrtí. Uzdravených pacientů zůstává v tuzemsku pětadvacet.

Klíčová slova: koronavirus, Brno, Jihlava, porodnice, porody, opatření, petice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.