21.10.2017 17:31


Zájemci si mohli vyzkoušet jaké to je být policistou

Autor: Saskie Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Policisté Jihomoravského kraje připravili workshop s názvem Policistou na zkoušku. Nebývale velké množství účastníků si vyzkoušelo fyzické testy a zhlédlo scénky z běžné policejní praxe. Těm nejlepším z nich policisté na konci dne nabídli zahájení přijímacího řízení. Přestože se jich podle odhadů reálně přihlásí jen kolem deseti, mají podobné akce velký význam. Policistů v jihomoravském kraji totiž chybí přes padesát.

Autor: Saskie Burešová

Brno – Je skoro devět hodin ráno a fronta lidí stojí u registrace. Všichni si jdou vyzkoušet, jaké je to být policistou na zkoušku. Akci pořádá Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje. Hned z první věty muže u pultíku je jasné, že je policista. Z předložené občanky přečítá jméno a zájemce oslovuje příjmením. Jako u silniční kontroly. U vstupu zavládá lehká panika z přítomnosti neočekávaného novináře, ale situaci uklidňuje přivolaná tisková mluvčí Štěpánka Komárová.

Všichni čekají na zahájení programu. Pomalu padá mlha a úvodního slova se ujímá Leoš Tržil ředitel jihomoravské policie. Lamentuje nad malou informovaností veřejnosti o činnosti policie a přeje všem zájemcům úspěšné fyzické testy. Den začíná slibně. 

„Je tu více lidí než obvykle. Ale to je dáno tím, že akce dnes probíhá jen v Brně a ne v celém kraji,“ vysvětluje Komárová. Aktuálně je volných padesát jedna míst v obvodu Brno-venkov. Tam je potřeba nejvíc nových zájemců. „Samozřejmě že když chce někdo vykonávat jinou funkci a má k tomu potřebné předpoklady, snažíme se mu vyhovět,“ vysvětluje vedoucí personálního oddělení Lenka Jenková.

Zatímco v tělocvičně školitel Jiří Pazourek nabádá přítomné k rozcvičení, aby předešli zraněním, Daniel Hažmuk se svěřuje: „Snažím se sem dostat už potřetí. Byl jsem teď nemocný, a tak jsem nemohl trénovat. Snad to dnes vyjde, chtěl by být zařazen do pořádkové jednotky nebo k jízdní policii." 

Účastníkům jsou rozdána čísla, podle kterých se zapisují jejich výsledky. Začíná se člunkovým během. Pořadatelé rozmisťují dva kužely vzdálené od sebe přibližně deset metrů. Mezi nimi se musí na čas probíhat ve tvaru osmičky.  Časomíra se vypíná ve chvíli, kdy se běžec dotkne posledního kužele. Ti, kteří kužel minou, pokus opakují.

Další přichází na řadu kliky. Skupinka se řadí do půlkruhu kolem figuranta, který předvádí správné plnění cviku. Další přítomní policisté si pak berou jednoho zájemce po druhém stranou a počítají, kolik správných kliků zvládají. V této disciplíně má přirozeně navrch pánská část skupiny. „Neděláme rozdíly mezi ženami a muži. Ani na věku nezáleží. Všichni musí splnit to samé,“ vysvětluje Komárová. Všichni pořadatelé se snaží přítomné podpořit a nikde se nedá zaslechnout křik, který by mnozí očekávali. Tělocvičnou se ovšem line úpění při snaze dosáhnout co nejlepšího výsledku.

Chvíli poté předvádí jiný figurant celomotorický test – ze stoje do dřepu, pak leh na břicho, zpět do dřepu a vztyk. Pak to samé ale tentokrát s lehem na záda. Za dvě minuty to musí uchazeč zvládnout minimálně čtrnáctkrát. Ze začátku všichni nasadí vysoké tempo, ale jak ubíhá čas, síly polevují, provedení není tak přesné a rychlost klesá. Na všech je vidět uřícení a pot.

Jaké to je být policistou? Autor: Saskie Burešová

Konečně nastává delší pauza na odpočinek, po které následuje kilometrový běh. Když vybíhá první skupina, hned v zatáčce se odtrhávají jednotlivci a utíkají napřed. Ti poslední dostávají alespoň povzbuzení do mikrofonu. I přes fyzické vypětí panuje dobrá nálada a do éteru zazní i nějaké vtipy. První skupina dobíhá a zaroveň se připravuje druhá. Opozdilec s dlouhým ohonem se na poslední chvíli dostaví ke startu, málem začali bez něj. „Vlasáčovi uletěl vrtulník,“ hlásí do mikrofonu Komárová.

Po skončení všech disciplín se pořadatelé ubírají do ústraní, aby mohli spočítat body a vyhlásit výsledky. Mezitím se zájemci mohou podívat na zadržení řidiče, který vytáhl zbraň při silniční kontrole. Dále pak přicházejí záchranáři a ukazují, jak vytáhnout raněného z auta tak, aby mu nezpůsobili další zranění. Poté na plastové figuríně zdravotníci ukazují správně provedené oživování.

Ve zbylém čase se vyplňují cvičné psychologické testy. Některým dělá problémy matematika, jiní se zaseknou u sčítání trojúhelníků na obrázku.

Pak už je čas oběda a vyhlašují se výsledky. První tři místa obsadili muži. Ten nejlepší, Radek Nikl, dosáhl šedesáti tří bodů, což je dvakrát tolik, než je minimum. Nikl ihned na místě zahajuje přijímací řízení. Mezi dalšími šťastlivci je i Zuzana Nováková, která by chtěla jít k dopravní policii. Na fyzické testy trénovala dva měsíce.

„Očekávám, že z dnešního workshopu zahájí řízení přibližně deset účastníků,“ říká Jenková. Úspěšní zájemci musí ještě složit psychické a zdravotní testy a absolvovat kemp, kde se posuzuje chování jedince ve skupině. 

Klíčová slova: policie, workshop, Brno, fyzické testy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.