10.03.2020 13:02


Zájemci se učili vytvářet články o významných ženách na workshopu WikiGap

Autor: Magda Duhonská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Cílem workshopů WikiGap je zvýšit podíl životopisných textů o ženách na Wikipedii. Zaplnit mezeru se snažili i účastníci toho včerejšího v Brně. Za pomoci školených lektorů si mohli zkusit vytvořit články o významných ženách. Na své si ale přišli i ti, kteří se chtěli jen naučit upravovat texty na internetové encyklopedii.

Účastníci na workshopu WikiGap.

Brno – Květiny nebo večeře při svíčkách. Tak si většina lidí představuje oslavy Mezinárodního dne žen. Že se ale tento svátek dá slavit i jinak, se v pondělí přesvědčili účastníci workshopu WikiGap v brněnské literární kavárně knihkupectví Academia na náměsti Svobody v Brně. V něm se učili vytvářet a editovat články na Wikipedii se zaměřením na významné ženy. Právě biografických článků o ženách je na české odnoži internetové encyklopedie pomálu  z více než 100 tisíců životopisných textů tvoří ty o ženách pouhých šestnáct procent.

Jakub Holzer, projektový manager z nadace Wikimedia, která zaštituje projekty spojené s Wikipedií, ale nevidí čísla tak černě. „Česká Wikipedie je co se týče procentuálního zastoupení článků o ženách v průměru,“ uvedl. „Jsou Wikipedie, která mají jen pět procent, ale jsou i takové, které mají přes dvacet,“ vysvětlil Holzer. Podle něj jen málo žen dostalo v minulosti příležitost se něčím proslavit a dodal, že na jednu ženskou editorku Wikipedie připadá deset mužů.

Šárku Václavíkovou ke své první účasti na podobné akci přiměl právě nedostatek textů o ženách. „Ženy byly dlouho nedostatečně reprezentované ve veřejném prostoru. Chci přispět k tomu, že se o významných ženách bude šířit povědomí,“ řekla. „Podle mě je to ideální způsob, jak oslavit Mezinárodní den žen,“ dodala.

Workshopu se mohl účastnit kdokoliv bez ohledu na předchozí zkušenosti s Wikipedií. Účastníci si mohli sami vybrat, kterou ženu by chtěli na web encyklopedie přidat, někteří však dali přednost osobnostem vytipovaným organizátory. S editováním článků jim pak pomáhali vyškolení lektoři z organizace Wikimedia.

Články na workshopu se ale tematicky nemusely týkat jenom žen. Senior Petr Haimann se už několikrát účastnil wikipedistických workshopů. Včera přišel s námětem článku o medailích, které jsou jeho koníčkem. „Jsem už pokročilý wikipedista,“ uvedl. „Trávím na Wikipedii spoustu volného času a tak jsem si řekl, že něco můžu vytvořit sám.“

Workshop WikiGap je nejrozsáhlejší wikipedistická akce pořádaná v České republice a zájem o ni s každým dalším ročníkem narůstá. Letos se poprvé odehrála ve dvou českých městech, kdy se k už tradiční pražské události přidalo i Brno. Nadace Wikimedia by ráda rozšířila akci i do dalších měst, ale chybí jim organizační kapacita. Podle Holzera by se však pořadatelství mohli ujmout i místní wikipedisté.

WikiGap před třemi lety iniciovalo švédské ministerstvo zahraničních věcí a v Česku workshop pořádá spolu s ambasádou Spojených států amerických, nadací Wikimedia a Českou ženskou lobby. V současnosti se akce rozšířila do 26 zemí světa a zúčastnilo se jí více než dva tisíce zájemců.

Klíčová slova: Wikipedie, WikiGap, Mezinárodní den žen,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.