03.04.2015 21:18


Zájemci mají možnost navštívit výstavu architekta a urbanisty Rafaela Segala

Autor: Krajčírovičová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Výstavu s názvem Rafi Segal: Architektura: Koncepce a tvary mohou návštěvníci od středy vidět v Galerii architektury Brno. Zájemci tak mají možnost nahlédnout do tvorby a ukázek prací architekta a urbanisty Rafaela Segala. Výstava je součástí festivalu Archikultura 2015 a potrvá do 24. dubna. 

Brno – Papíry plné skic, architektonických nákresů, fotografie, modely i studie. Tak vypadá představení tvorby a dosavadní práce architekta americko-izraelského původu Rafaela Segala v Galerii architektury Brno.

Začátek výstavy doprovodila ve středu odpoledne Segalova přednáška na Vysokém učení technickém, která měla veřejnosti více přiblížit jeho práci a životní dílo. Večer celou výstavu zahájili organizátoři vernisáží. Její návštěvníci nepřišli ani o doprovodná slova samotného architekta, který poprvé navštívil Brno. „Chtěl jsem ukázat kus ze své práce, způsob, jakým pracuji. Co dělám, když sedím v letadle nebo ve vlaku. Chtěl jsem přiblížit, jak přemýšlím,“ vysvětlil Segal. Náčrty architekt nazval užitečnými nástroji, které vyřazují to nepotřebné a naopak zdůrazňují všechno důležité.

Na vernisáž se přišli podívat i budoucí studenti architektury. Studenta Jozefa Šímu nejvíc zaujal návrh Národní knihovny Izraele. „Stejně tak mě upoutaly skice a nákresy. Chtěl jsem vidět způsob a postup, jakým celá práce vzniká,“ řekl Šíma.

Rafael Segal při příležitosti své výstavy poprvé navštívil Brno. Foto: Barbora Krajčírovičová.

Výstavu zorganizoval ostravský Kabinet architektury a Galerie výtvarného umění Ostrava ve spolupráci s Galerií architektury Brno. Organizátoři ji  připravili k příležitosti sedmého ročníku mezinárodního festivalu architektury, designu a umění. Galerie architektury Brno se do festivalu Archikultura letos zapojila poprvé. „Jsem velmi rád, že můžu při této příležitosti přivítat Rafiho v Brně,“ uvedl profesor Vladimír Šlapeta z Fakulty architektury Vysokého učení technického. I kurátor Galerie architektury Brno Gabriel Kurtis vyjádřil radost nad možností přiblížit Segalovu tvorbu.

Architekt, urbanista a vědec Rafael Segal vystudoval architekturu na Technionu v Izraeli. Do povědomí se zapsal jako spolupracovník architekta Zvi Heckera, se kterým pracoval na projektu muzea historie Palmachu v Tel Avivu. Se svým projektem Národní knihovny Izraele zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži, jeho návrh byl ale po hlasitých politických kontroverzích vyřazen. V současné době vyučuje na škole pro absolventy studia architektury, plánování a ochrany památek na Kolumbijské univerzitě. Více zde.

 

Klíčová slova: architektura, Rafael Segal

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.