02.03.2018 10:04


Zájem o exotické domácí mazlíčky roste. Možností k jejich koupi jsou terarijní burzy

Autor: Stanislav Vaculík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Psa, kočku nebo morče mají dnes doma spousty lidí. Ten, kdo dává přednost zvířatům ze vzdálenějších a exotičtějších krajů, jako jsou hadi, ještěři, želvy nebo pavouci, může vyzkoušet teraristiku. Chovatelství neobvyklých zvířecích druhů se pomalu rozšiřuje, zejména díky dnešní dobré dostupnosti nejrůznějších tvorů. Mezi nejoblíbenější terarijní druhy patří agamy, chameleoni a leguáni.

Chameleon - Zoo Kladno

Praha - V posledních letech se zvyšuje poptávka po terarijních zvířatech. Přestože se teraristika v Česku objevila už za dob první republiky, její rozkvět nastal až v období socialismu. Po revoluci se hlavní záměr teraristiky přesunul na byznys, díky čemuž se exotická zvířata stala dostupnějšími. Jedním ze způsobů, jak se s těmito tvory dostat do kontaktu a nějakého si případně pořídit, jsou terarijní burzy. Mezi ně patří Živá exotika, Fauna trhy a Terrabazar, který se konal v sobotu v Praze a opakuje se každý měsíc. Devětasedmdesátiletý Josef Janů, který má s chovem ještěrů patnáct let zkušeností, říká: „Ještěři jsou krásná a fascinující stvoření a jejich chov mi do života přinesl mnoho radosti.“

Terarijní zvířata se od běžných domácích mazlíčků velice liší. Důležitým rozdílem je hlavně náročnost chovu, která spočívá v přizpůsobení podmínek chovanému zvířeti a nikoli naopak, jak tomu bývá u psů a koček. Případného začínajícího chovatele může také překvapit neobvyklý jídelníček zvířat, který se často skládá z nejrůznějších druhů bylin, ovoce, zeleniny a hmyzu. Každý z exotických tvorů pochází z určitého ekosystému, který je nutné dobře napodobit a tím zvířeti zajistit vhodné podmínky k životu.

Ačkoliv jsou nároky na chov terarijních zvířat větší než u běžných domácích mazlíčků, zájem o ně neklesá. „Momentálně zájem o teraristiku narůstá, ale nemáme přehled o tom, kolik teraristů u nás je,“ uvedl předseda Teraristické společnosti Praha Petr Kodym. V současné době je teraristika především o byznysu, což umožňuje její rozšíření mezi více běžných chovatelů. Terarijních specialistů nicméně nepřibývá. „Pořádáme přednášky a odbornější věci a tam bych řekl, že počet přednášejících stagnuje nebo dokonce klesá,“ dodal Kodym.

Při pořizování zvířete ovlivňují zájemce různé faktory. S informováním lidí o zvířatech pomáhá televize. „V televizi běží spousty krásných dokumentů, kde mohou lidé sledovat ta zvířata v akci. Dokumenty upozorňují na rozmanitost přírody,“ řekl Kodym. Důležitou roli hraje velké množství informací o chovu, které je dostupné v mnoha odborných publikacích a na internetu. První zkušenost chovatele Josefa Janů s ještěry byla na jedné z terarijních burz. „Měl jsem možnost vidět nejrůznější zvláštní živočichy na jednom místě. Z burzy jsem si odvezl agamu vousatou a chovem tohoto druhu se zabývám dodnes,“ vzpomínal Janů.

Právě terarijní burzy jsou místem, kde může člověk poznat exotická zvířata zblízka a kde se dozví všechny potřebné informace o jejich chovu přímo od chovatelů. Na burzách jsou jednotlivé druhy také k prodeji a na některých z nich je k dispozici i krmný hmyz za nízkou cenu.

Ať už je na teraristiku nahlíženo jako na koníček nebo jako na byznys, představuje možnost nahlédnout do exotických krajů a jejich fauny, aniž by člověk musel cestovat. „V dnešní době plné technologií je hezké mít doma kousek přírody,“ zhodnotil Miroslav Orlík, který má na starost terarijní burzu Terrabazar. „Teraristika mi umožňuje pobývat v blízkosti faun cizích zemí, přestože mi můj věk nedovolí je navštívit,“ dodal na závěr Josef Janů.

Klíčová slova: teraristika, ještěři, exotika, terarijní burza

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.