12.10.2017 10:11


Zahraniční autorky na Humbooku debatovaly se čtenáři o svých knihách

Autor: Petra Vaňková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Na druhý  ročník festivalu knih Humbook se v sobotu sjeli do pražské MeetFacrory čtenáři z celé České republiky. Nakladatelství Fragment a CooBoo ve spolupráci s knižními blogery a youtubery připravily pro návštěvníky rozmanitý program na celý den. Kromě besed s autory si lidé mohli také vyzkoušet výrobu svíček a záložek, nebo se naučit jak správně fotit či natáčet knihy. Úspěch měl také koutek s dočasným tetováním.

PRAHA - Mladí lidé stále čtou. Dokazuje to návštěvnost sobotního Humbook festu, kterého se zúčastnilo přes tisíc lidí. ,,Vstupenky s dárkem, neboli VIP lístky, jsme zcela vyprodali. Celkem si je koupilo šest set lidí,” uvedla PR manažerka Albatros Media Veronika Sonnková. Mezi nejprodávanější tituly festivalu patřily především knihy od účinkujících autorů Joelle Charbonneau, Anity G. Howard, Jenny Han, Vilmy Kadlečkové, Ladislava Zibury a Martina Bečana. První vystupující autor na festivalu, Martin Bečan, zde svoji novou knihu Kaziměsty představil i pokřtil. Další prodávanou kategorií byly knihy o mladém kouzelníku Harry Potterovi

Knihy si zde návštěvníci mohli zakoupit se slevou, a rovnou si je nechat u autorů podepsat. Několikametrovou frontu stáli lidé od prodejního stánku až k východu z budovy. ,,Jsem v Praze už od včerejška, jelikož jsem přijela z Ostravy. Chci si nechat podepsat všechny knihy, které jsem si koupila. První besedu s Martinem Bečanem jsem bohužel kvůli frontě u vchodu nestihla, na ostatní se ale už moc těším,” řekla návštěvnice Klára Rybářová. 

Kromě členů redakcí Fragment a CooBoo se na organizaci akce podílely také ambasadorky, kterými jsou knižní blogerky a youtuberky. Jejich úkolem bylo převážně propagovat festival na sociálních sítích a vymýšlet pro fanoušky různé aktivity jako například společné čtení některých knih. ,,Částečně jsme se také podílely na programu a navrhovaly různá zlepšení a zábavné aktivity, které by na Humbooku neměly chybět,” vysvětlila blogerka Tereza Vršková. 

K příležitosti výročí dvaceti let od prvního vydání Harryho Pottera si členové skupiny Potterfan připravili zvláštní program. Předváděli kouzelnické souboje a učili návštěvníky jak zacházet s hůlkou. Některé z nich také moudrý klobouk zařadil na pódiu do jejich koleje. 

Autoři mluvili o tom, jaké to je vydat úspěšnou knihu, a tímto motivovali své čtenáře. ,,Je to krok správným směrem. Pokud chceme, aby mladí lidé četli knížky, tak je musíme oslovovat způsobem, který jim je blízký. Chci, aby lidé nejen četli, ale také zkusili třeba něco napsat,” prohlásil Ladislav Zibura, který celý festival zakončoval poslední besedou dne. Zmínil především to, že nemáme svět vidět tak pesimisticky. 

Loňský Humbook fest byl prvním festivalem literatury pro mládež v České republice. Organizátoři si ale vybrali menší prostory sálu Elektra v Holešovicích, za což je fanoušci později zkritizovali. ,,Druhý ročník festivalu hodnotím rozhodně jako lepší. Třeba už jen proto, že si náš organizační tým dovedl mnohem lépe představit, co nás vlastně čeká,” ohodnotila akci Sonnková. Mediální společnost Albatros Media má v plánu ve festivalové tradici pokračovat i příští rok.

Klíčová slova: knihy, festival, Praha, mládež, Humbook

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.