19.03.2015 07:31


Začínali ve stánku s grogem, dnes jejich bar Super Panda Circus vyhrává prestižní ceny

Autor: Křenková Karolína | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Původně vystudoval psychologii a politologii na Masarykově univerzitě. Dnes Jan Vlachynský spolu s kamarádem provozuje dva bary, které si vydobyly nebývalou proslulost v Brně i v celé republice. Zatímco Bar, který neexistuje i Super Panda Circus sbírají od návštěvníků na webových portálech obdivná hodnocení, dva podnikatelé plánují další novinku - míchaný letní drink, který hodlají dodávat i do řady jiných brněnských podniků. Přitom míchaným Turbomoštem prodávaným ve stánku na brněnských vánočních trzích kdysi začínali.

Když Jan Vlachynský s Andrejem Vališem přemýšleli, jak získat finance na splnění svého snu, nakonec místo návštěvy banky pověsili „náborové“ video na sociální sítě. Potřebný jeden milion korun nasbírali od dárců přes internet za rekordní dvě a půl hodiny. Další nabídky na půjčení peněz od Brňanů pak museli dokonce odmítat. Aby také ne, štamgasti Baru, který neexistuje dobře věděli, že jeho majitelé peníze využijí moudře. Sesterský podnik pojmenovaný Super Panda Circus díky tomu funguje od loňských prázdnin. A vedle místa, kterému znalci neřeknou jinak než Bar, je v Brně nejvíce „in“. 

Bar, který neexistuje. Foto: Karolína Křenková„Super Panda Circus je bar pro poklidnější večery, když si chtějí lidé více popovídat. Je to objevitelské místo, kde mohou zájemci ochutnat zajímavé drinky z neznámých surovin a zažít něco zvláštního. Bar, který neexistuje je zase  vhodnější na poznávání nových lidí. Je více otevřený, i díky tomu, že je větší,“ sype ze sebe Vlachynský. Za dvojici brněnských podnikatelů v pohostinství mluví on. „Andrej na to moc není,“ vysvětluje. 

Původně spolu přátelé ve stánku na Zelném trhu při vánočních trzích prodávali vlastnoručně namíchaný Turbomošt. Pak je ale napadlo, že dělat lidem radost míchanými nápoji jen o svátcích je škoda. Od té doby se změnily dvě věci. Trhy se hemží cedulemi, na kterých konkurence avizuje tu Svoboďáček, tam zase Supergrog - pití inspirované směsí mladých podnikatelů. A Vališ s Vlachynským teď ve dvou podnicích na Šilingrově náměstí a ve Dvořákově ulici míchají lidem z nejkvalitnějšího alkoholu koktejly po celý rok.

„Pracovní neshody nemíváme. Vzájemně nerozumíme tomu, co dělá ten druhý. A proto si do toho nekecáme. Doplňujeme se. Důvěřujeme si,“ komentuje podnikání ve dvou Vlachynský.

Oba jejich podniky si vydobyly takové renomé, že se jejich zakladatelé musejí mimořádně snažit, aby zákazníky nezklamali. Například v Super Panda Circus lidé dostanou koktejl servírovaný v žárovce i keramickém hrníčku a místo podtácku unikátní pohlednici charakterizující jejich drink. A podle loňského ročníku prestižní soutěže Czech Bar Awards je to nejlepší menu v republice. Vše s precizní obsluhou. „Jeden zákazník nám ale nedávno poslal e-mail, že musel dlouho čekat na objednávku i pití. To nás mrzelo, obzvláště od stálého zákazníka. Já jsem ale za každou kritickou zpětnou vazbu rád, protože pak víme, na co se zaměřit. Moc si vážím například toho, že jsme dostali už několik svatebních oznámení s poznámkou, že právě u nás se ženich s nevěstou seznámili. Jeden pár tu dokonce měl svatební party,“ usmívá se Vlachynský.

S Vališem přitom zjistili, že i přes vyšší ceny dokázali svými podniky zaplnit výraznou díru na brněnském trhu. Bez rezervace se do jejich barů kolemjdoucí často nemají šanci dostat. „Pozitivně nás překvapilo, jak moc jsou hosté ochotní experimentovat a jsou otevření novým věcem,“ zdůrazňuje Vlachynský. Dodává, že nejoblíbenějšími panáky jsou v jejich podnicích rumy. Z koktejlů zase ty sladkokyselé.

I když mají zakladatelé věhlasných barů úspěch, zůstávají nohama na zemi. „Na Pandu jsme dostali roční půjčku – termín splátky je tedy v červnu. Asi budeme muset zajistit nějaké  refinancování. Bar jsme částečně splatili, ale celý ještě ne. Odhaduji, že za dva roky už bychom mohli mít dluhy z krku,“ dodává Vlachynský. Zakladatelé Baru, který neexistuje proto zatím další podnik otevřít neplánují. Ale přesto už vymýšlejí, jak v létě dostat do jiných podniků speciální pití, letní verzi jejich známého Turbomoštu.

Klíčová slova: bar, který neexistuje, super panda circus, brno, bar, koktejl, turbomošt

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.