10.12.2015 22:13


Zachraňte si svého politického vězně - začíná Maraton psaní dopisů

Autor: Klára Slavíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jednoduchým gestem napsaní dopisu mohou zájemci v rámci takzvaného „Maratonu psaní dopisů“ pomoci konkrétním lidem, kteří se ocitli v bezvýchodné situaci. Akci pořádá organizace Amnesty International, která se tímto způsobem snaží přimět veřejnost k tomu, nebýt bezohledný k nespravedlnosti, která se jich přímo nedotýká, ale odporuje základním lidským právům. Dívky nuceny ke svatbě v jedenácti letech. Lidé vězněni za studentský protest, status na Twitteru nebo podporu demokracie... To je jen zlomek případů, kterým se organizace snaží zabránit. A nyní může pomoci každý.

Brno - V rámci týdne lidských práv mají lidé možnost zasláním dopisů pomoci lidem v nesnázích. Akce startuje dnes, právě v mezinárodní den lidských práv a v Brně se stala součástí probíhajícího Týdne lidských práv„Maraton funguje tak, že lidé na celém světě prostřednictvím velkého množství zasílaných dopisů organizovaně vytvářejí nátlak na vlády, úřady a organizace, které mohou konkrétním prohřeškům proti lidským právům zabránit,“ uvedla koordinátorka aktivistů Gabriela Bartová.

Akce se může zúčastnit prakticky kdokoliv. Jsou celkem tři možné způsoby jak se stát součástí maratonu. Jedním z nich je založení vlastní akce pro veřejnost. Na webových stránkách události může kdokoliv takovou sešlost uspořádat. Dalším způsobem je se podobné akce zúčastnit. Ti, kteří se nechtějí vázat na žádný konkrétní čas ani místo, mohou odeslat dopis i sami za sebe. Na webových stránkách události jsou vypsány konkrétní případy, které pro letošní ročník organizace vybrala a připravila. Každý medailonek obsahuje popis situace, která by se měla změnit a také připravený dopis i s adresou instituce na kterou je potřeba jej zaslat. Úkolem zúčastněných je pouze dopis vytisknout podepsat a odeslat na uvedenou adresu.  Kromě dopisů apelujících na úřady mohou účastníci maratonu psát také dopisy podpory přímo lidem v nesnázích.

Při minulém ročníku se v České republice uskutečnilo 144 akcí v 67 různých městech. Letos je zatím nahlášeno okolo sedmdesáti. Někteří organizují akce již pravidelně. „Společně se spolužáky jsme zorganizovali Maraton psaní dopisů poprvé v roce 2012. Akce slavila velký úspěch u studentů i učitelů a místní gymnázium se s počtem 1750 dopisů stalo nejúspěšnějším maratonským místem v celé ČR,“ uvedl žák gymnázia v Karviné Jakub Gamrot.

Většinu akcí pořádají školy nebo církevní organizace, zapojují se ale i aktivní jednotlivci. V Brně je zatím v plánu šest maratonských sešlostí. První z nich, na Veterinární a farmaceutické univerzitě, se odehrála už včera. Dnes odstartoval maraton v kavárně Trojka na Dominikánské ulici. Přehled všech akcí se nachází na webových stránkách akce. 

Klíčová slova: lidská práva, dopisy, pomoc

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.