17.04.2019 18:54


Začalo projednávání kárné žaloby na státního zástupce Karabce. Dle obžaloby měl mimo jiné ovlivňovat svého kolegu

Autor: Dalibor Máslo | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nejvyšší správní soud po zahájení projednávání odročil případ kárné žaloby na státního zástupce Jana Karabce. Ten se měl v pracovní době zabývat osobními spisy mimo náplň své funkce a taktéž se snažit opakovaně ovlivnit státního zástupce Michala Hanycha. Dva návrhy na obžalobu podané pražskou vrchní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, sjednotil soud do společného jednání.

Nejvyšší správní soud v BrněBrno - Projednávání kárné žaloby na státního zástupce Jana Karabce zahájil včera Nejvyšší správní soud v Brně. Kárný senát případ nakonec odročil na závěr května, nebo až na červen, mimo jiné, kvůli výslechu dalších svědků. Obžalovanému může v krajním případě hrozit i odnětí funkce či snížení platu.

Do jednoho společného jednání spojil soud oba návrhy pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která s podnětem přišla. Návrhy se týkají především aktivit Karabce na případech nesouvisející s pozicí státního zástupce v pracovní době a snahy o ovlivnění státního zástupce Michala Hanycha.

Bradáčová v prvním návrhu vychází především z dat z patnácti souborů, na nichž měl Karabec několik hodin aktivně pracovat během své pracovní doby, přestože se přímo netýkají jeho funkce. „V uvedených termínech sepisoval a produkoval právní obsah mimo náplň práce státního zástupce, čímž omezil výkon své funkce i důvěru v zastupitelství,“ uvedla Bradáčová ve své obžalobě.

Státní zástupce Karabec však toto tvrzení popřel. „Mohlo se jednat maximálně o minuty. Dané soubory jsem si v práci vždy pouze upravil a vytiskl, pracoval jsem na nich však doma,“ oponoval Karabec. Taktéž vypověděl, že jej k tomu vedla snaha pomoci jeho blízké příbuzné či jeho známým, kteří se na něj s danými spisy obrátily. „Konzultoval jsem s nimi trestně právní návrhy, případně jsem k nim přidával své poznatky. Na oplátku mi oni radili s právem občanským či obchodním,“ připustil obžalovaný, což taktéž potvrdily i výpovědi svědků.

Proti důkazním souborům se ohradil i Karabcův obhájce Vlastimil Rampula, který namítnul neprůkaznost jedenácti z nich z důvodu promlčení. „Pakliže není podán kárný návrh do dvou let od jejich vzniku, odpovědnost zaniká,“ konstatoval Rampula k souborům, z nichž nejstarší vznikl v roce 2013. Danou námitku soud projedná koncem řízení.

Dle druhého návrhu se Karabec opakovaně pokoušel ovlivnit státního zástupce Hanycha a přimět ho k vydání pokynu o zahájení úkonu trestního řízení. Konkrétně šlo o případ výstavby bytového komplexu v Praze 11, při němž této městské části vznikla škoda kolem sedmi milionů korun. Podané trestní oznámení však policie nevyhodnotila coby trestný čin a případ založila.

„Při jednom společném obědě jsem mu sdělil, v jakém stavu se případ nachází. Další měsíce mi pak zhruba třikrát volal s tím, že by bylo vhodné zahájit úkony v trestním řízení,“ vypověděl u soudu zástupce Hanych. Záležitost dle něj vyvrcholila návštěvou Karabce na zastupitelství, při níž se opět pokoušel Hanycha ovlivnit. Ten o celé věci následně obratem vyrozuměl své nadřízené.

S Hanychovým tvrzením však Karabec nesouhlasí. „Když už jsme se setkali, řešili jsme hlavně osobní záležitosti. Práci pouze v obecné rovině,“ prohlásil Karabec. Celou obžalobu přirovnal ke kauze tzv. černých vdov z roku 2012, která byla dle něj čistým útokem na jeho osobu za účelem poškození jeho jména.

Klíčová slova: Nejvyšší správní soud, Jan Karabec, žaloba, soud, státní zástupce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.