16.05.2017 23:47


Začal letošní Týden města. Brňané znovu oživí veřejný prostor

Autor: Dominika Vrbecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pátý ročník brněnského pouličního Týdne města začal v pondělí 15. května. Piškvorky na Moravském náměstí, pikniky v ulicích, hromadná cyklojízda i bubnování na pánve. I tak může vypadat sedm májových dní v Brně. Cílem akce je inspirovat obyvatele k dobrovolné a spontánní činnosti a budování aktivní občanské komunity.

Cílem Týdne města je přilákat Brňany do ulic. Foto: Dominika Vrbecká

Brno – Kulturní akce a sousedská setkání opět zaplní brněnské ulice. V pondělí 15. května pořadatelé zahájili pátý ročník Týdne města, jehož účelem je podnítit zájem lidí o veřejný prostor a spoluúčast na jeho vytváření. Majitelé kaváren, zástupci zájmových spolků, ale i samotní Brňané se připojili k organizátorskému týmu a připravili program, který potrvá až do neděle.

Podle hlavních pořadatelů je podoba Týdne města malou ochutnávkou, jak by život v Brně mohl vypadat. Každý, kdo se chtěl zapojit, mohl oficiálně přihlásit svou akci na webových stránkách organizátorů ze sdružení Společně. Zájemcům radili, jak správně zažádat o zábor veřejného prostranství.

Například bistro Franz se stejně jako loni přesune ven na ulici Veveří. Tentokrát však sedačky a stolky zablokují jeden jízdní pruh pouze na den, ve středu 17. května. Lidé, kteří si tam vyrazí posedět, se mohou těšit i na speciální menu. „Účastnila jsem se už vloni a letos mám v plánu přijít znovu. Líbí se mi, že můžeme jednou ročně sebrat ulici autům a vypít si kávu skoro uprostřed silnice,“ sdělila Brňanka Markéta Konečná.

Sportovnější vyžití nabídne cyklojízda, kterou svolali členové organizace Brno na kole. Startovní bod bude před kinem Scala na Moravském náměstí. Nejen cyklističtí nadšenci se mohou ve středu o půl šesté odpoledne připojit. Podtitul vyjížďky zní za bezpečný prostor pro lidi na kolech. O potřebě podpořit rozvoj dopravní infrastruktury pro cyklisty nepochybuje student Ondřej Marek. „Nejčastěji jezdím po Brně na kole, často je to rychlejší než tramvají. Ale zejména v centru a okolí to někdy vypadá jako hazard se zdravím,“ řekl. Naopak Brňan Josef Malý by chtěl cestující na kolech potkávat spíše méně. „Taková jednorázová akce mi nevadí, ale podle mě cyklisté do velkého města s takovou možností a dostupnosti hromadné dopravy, jako nabízí Brno, nepatří. Měli by zůstat na cyklostezkách,“ dodal.

Činnost vhodnou pro rodiče s dětmi si přichystalo brněnské Nesehnutí. Vlastnoručně zasadit bylinky mohou registrovaní zájemci přijít ve čtvrtek ve tři hodiny odpoledne na třídu Kapitána Jaroše. „Je potřeba si s sebou přinést nádobu, stačí velké kelímky od jogurtů nebo nepoužívané hrnečky. Zemina i semínka budou zajištěné na místě. Účastníci se ale musí do úterý 16. května přihlásit e-mailem,“ sdělila koordinátorka Tatiana Dumbrava.

Příležitost dozvědět se o životě v Brně přímo od obyvatel využije i magistrát. V roce 2016 lidé pomohli vytvořit pocitovou mapu města, když označovali kromě míst, na která jsou hrdí a mají je rádi, i ty, kde se jim nelíbí. Letos budou 17. a 18. května pracovníci odboru dopravy zjišťovat, kudy se pohybují lidé v podchodu u nádraží. „Cílem průzkumu získat data o nejdůležitějších trasách. Každý chodec při vstupu do podchodu obdrží sčítací lístek, který při východu z podchodu vhodí do sběrné krabice,“ uvedla pracovnice magistrátu Kateřina Gardoňová.

Výstavy, koncerty, představení i pikniky v ulicích potrvají do konce týdne. Více informací o chystaných akcích a jejich přehled lze najít na webových stránkách Týdne města a také na facebooku.

Klíčová slova: Brno, Týden města, 2017, Brno na kole, Nesehnutí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.