01.11.2017 16:21


Za radikalizací muslimů nové generace může stát revolta proti rodičům, říká politolog Marek Čejka

Autor: Tereza Dvořáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Islámský radikalismus se stal obávaným fenoménem. Za jeho prudkým vzrůstem stojí podle člena Ústředních muslimských obcí Assemem Atassim kolonializace a válka v Afghánistánu. V posledních letech se k radikálním skupinám častěji přidávají evropští muslimové druhé generace. Podle politologa a právníka Marka Čejky může být jedním z mnoha faktorů revolta proti rodičům.

Marek Čejka přednáší o islámském radikalismu

Brno - O islámském radikalismu se rozpovídali člen Ústředí muslimských obcí v ČR Assem Atassi a český politolog a právník Marek Čejka. Diskuze se konala v pondělí 30. října v knihovně Jiřího Mahena pod taktovkou Brněnské kavárny.

Islámský radikalismus je poměrně nový fenomén. Přestože náboženský fundamentalismus vznikl společně s protestanstvím, islámské radikální skupiny se pořádně začaly formovat až ve dvacátém století. „Ke vzniku fundamentalismu přispěla kolonizace západu a válka v Afghánistánu, Američané podporovali všechny, kdo se stavěli proti Sovětům. Často proti nim ale bojovaly právě radikální skupiny,“ uvedl Atassi.

Od vzniku prvních radikálních skupin se jejich počet zvýšil. Momentálně nejznámější je takzvaný Islámský stát, který vznikl v roce 2006, a kterému se často daří rekrutovat evropské muslimy i třeba druhé generace. „Při radikalizaci druhé generace může hrát roli revolta proti umírněným rodičům,“ řekl Čejka. Dalším problémem je špatná integrace jedinců do společnosti, která může vést k pocitům méněcennosti a většímu sklonu k radikalizaci.

„Například ve Francii nedošlo k pořádné asimilaci, protože si dováželi nejchudší a nevzdělané lidi, aby mohli dělat nejméně placenou práci. To vedlo k tomu, že se lidé začali shlukovat do ghett. To se dalo lehce využít. Kdyby to nebyl islám, mohl to být komunismus,“ doplnil Atassi.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.