10.05.2016 13:42


Za křehkým příměřím mezi Kurdy a vládou stojí pouze společný nepřítel

Autor: Radim Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Od začátku občanské války v Sýrii jsou Kurdové relativními spojenci vládních jednotek prezidenta Asada. I přes vzájemné historické a územní neshody jsou tyto dvě skupiny společně ve válce proti bojovníkům Islámského státu a proti některým islamistickým frakcím z řad rebelů. Avšak tento rok se na konci dubna dostaly do vážnějšího konfliktu i tyto dvě spojenecké frakce.

Kurdští bojovníci v mnoha ohledech spolupracují s vládou prezidenta Asada a v poslední době je také podporovalo ruské letectvo. Nejvýznamější společný úspěch nastal na severozápadě země, kde společně se syrskými jednotkami vytlačili rebelské islamistické skupiny s několika strategických pozic a prakticky jim odřízli přístup k městu Allepo od tureckých hranic. I přesto se v kurdské Rojavě na severu Sýrie rozhořel vážný konflikt ve městě Qamishli mezi vládními jednotkami a Kurdy. Autor textu Radim Kříž (Autor: Markéta Puldová)

Tento konflikt nastal podle zpráv od Kurdů kvůli téměř „zbytečné“ záležitosti. A to po hádce na kontrolním stanovišti mezi částí města kontrolovanou vládou a kurdskou částí, kde se snažili představitelé arabských proassádských milic uvěznit jednoho z členů kurdské policie. Po tomto nedorozumnění po sobě začali obě skupiny střílet a došlo k několika ozbrojeným střetům.

Boje se podle oficiální zpráv syrské armády nezúčastnili žádné jednotky syrské armády, ale pouze spřátelené milice a kurdské jednotky. Naopak Kurdové potvrdili účast v boji nejenom kurdské policie, ale také jednotek YPG (významná kurdská bojová jednotka – Pešmergové) a YPJ (ženské bojové jednotky). Kurdové dále tvrdí, že oficiální prohlášení syrské armády, podle kterého se do konfliktu nezapojily žádné oficiální vládní síly, je nepravdivé. Neboť kurdské části města byly odstřelovány z pozic u letiště, kterou okupují právě oficiální jednotky syrské armády.

Jen za první dva dny zemřelo 21 bojovníků assadských milicí a dalších 40 bojovníků zatkli Kurdové při bojích u věznice.  V kurdské části města zemřelo při střetech pět kurdských bojovníků a několik civilistů při odstřelování města. Kurdové také obvinili vládní jednotky, že jejich odstřelovači záměrně zastřelili dva civilisty.

Za všechno může fotbalový zápas

Proč se tento konflikt rozhořel? Snaha o uvěznění člena kurdské policie byla pouze rozbuškou celého konfliktu. V tomto případě je důležité znát pozadí a souvislosti, které mu předcházely. Základní třecí plochou konfliktu je fakt, že město Qamishli, které je jedním z největších měst v Kurdistánu, je téměř celé pod správou kurdských sil. Kurdové ovšem neovládají úplně celé město. Část arabských a křesťanských čtvrtí, letiště a přístup k hranicím s Tureckem jsou pod kontrolou syrských vládních jednotek. Vzniká zde tak takzvaná kohabitace (spoluvláda), která je podle představitelů obou stran plná drobných konfliktů. Posléze tak stačí jedna jiskra, pár výstřelů ze zbraní a máme tu krvavou lázeň.

Navíc zde panuje neustálé napětí mezi arabskými obyvateli, vládou a Kurdy. Toto napětí se táhne už od rokuKurdové 2004, kdy při fotbalovém zápase mezi sunnitskoarabským klubem z Deir Ez-zor a kurdským týmem došlo k velmi násilným střetům. Arabští fanoušci se začali ohánět portréty Saddáma Husajna, kvůli němuž přišlo v Iráku o život více než 182 tisíc kurdů a v následném konfliktu zaútočili na kurdské fanoušky noži a kameny, což vyvolalo nutnost zásahu vládních ozbrojených sil. Ty začali střílet do davu a zabily šest kurdů včetně tří dětí.

Kvůli těmto událostem byla vypálena pobočka syrské vládní strany Bass a dokonce zničena socha bývalého prezidenta Hafíza al-Assada. Na tuto situaci reagovala syrská armáda zátahem na město, při kterém zabila dalších 30 kurdů.

Dle mého nátoru jsou tyto události silně zakořeněny v srdcích místních obyvatel a je hodně pravděpodobné, že Kurdové tolerují vládní jednotky jen kvůli určitým spojeneckým svazkům a především kvůli společnému nepříteli, kterým je Islámský stát.

V důsledku tohoto oboustraně výhodného spojenectví došlo zásluhou vrcholných vládních a kurdských špiček k pragmatickému uklidnění konfliktu a kurdské armádní velitelství vydalo prohlášení o mírovém řešení celé situace. Dalším z důvodu brzkého příměří může být i strach ze vzájemného konfliktu a z toho plynoucího oslabení obou stran. Již při prvních střetech se situace snažil využít Islámský stát, který ve městě spáchal nejméně jeden sebevražedný útok. 

Obě strany si uvědomují, že vzájemný konflikt by pro ně byl sebevražedným a pouze by je oslabil a zhoršil už tak velmi špatnou situaci v celém regionu. Že spojenectví má smysl, dokázala tento i minulý rok jak Syrská armáda tak i Kurdové, když se jim podařilo dosáhnout hned několika významných vítězství nad Islámským státem.

Proto je důležité, aby tento křehký mír obě strany udržovaly a snažily se prohloubit vzájemnou kooperaci bojových operací, která však bude kvůli protichůdným zájmům Západu a Ruska přinejmenším složitá.

 

 

Klíčová slova: Kurdové, Assad, Qamishli

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.