02.05.2020 17:31


Z některých dotazů je mi vyloženě smutno, říká dobrovolnice v bezplatné právní poradně

Autor: Anežka Schreibová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Současná krizová situace vyvolala kromě zdravotních a ekonomických také řadu právních nejistot. Tým právníků Frank Bold proto v březnu spustil bezplatnou online právní poradnu, jejímž prostřednictvím už pomohl vyřešit téměř tisíc osm set dotazů. Jako dobrovolnice se do právní podpory zapojila i Radka Špačková. „Často procházím právní předpisy, které vidím poprvé, zato mám teď lepší přehled o právu obecně i o důvěryhodnosti zdrojů," říká studentka Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

Studentka práv Radka Špačková dobrovolně pomáhá s bezplatným online právním poradenstvím. Foto: archiv Radky Špačkové

Brno – Právní poradna organizace Frank Bold nabízí odpovědi na aktuální právní problémy, které vznikly v souvislosti s pandemií koronaviru. Právníci radí především s tím, jak se zorientovat v ochranných opatřeních nařizovaných vládou a jak se vypořádat s dopady současných omezení. Studentka práv Radka Špačková se konzultacím věnuje i šest hodin denně a za měsíc a půl dobrovolnictví pomohla vyřešit na sto třicet právních dotazů.

Proč jste se rozhodla zapojit do bezplatných právních konzultací?
Odjakživa mě baví pomáhat lidem a chtěla jsem v této těžké situaci přiložit ruku k dílu. Spousta lidí se najednou ocitla bez práce a nevědí, co dál. Takhle můžu aspoň trochu pomoci a navést lidi správným směrem, například se zažádáním o státní příspěvek či o pomoc v hmotné nouzi.

Na co se lidé nejčastěji ptají?
Ze začátku přicházelo nejvíce dotazů souvisejících s pracovním právem, u nich jsem za chvíli znala odpovědi skoro nazpaměť. Dále byly častým tématem cestovní zájezdy, překročení hranic a podmínky pro osoby samostatně výdělečně činné. Hodně otázek padlo také ohledně schůzí státních zastupitelstev a volení jejich členů, například jestli lze zastávat funkci i nadále, ačkoliv jsou zakázané hromadné akce a sdružování osob.

Řešíte jen dotazy týkající se koronaviru?
Lidé se mohou zeptat na cokoliv. Několikrát nám přišly i otázky, které se současnou krizí nijak nesouvisí.

Za jak dlouho lidé dostanou odpověď?
Odpovídáme do dvou až tří pracovních dnů. Prvotní vlna dotazů, kdy jich přicházelo i sto denně, už opadla a není jich tolik, že bychom nestíhali. Máme seznam otázek, které je potřeba vyřídit do určitého data, popřípadě jsou označené jako urgentní a ty řešíme přednostně. Složitější právní problémy samozřejmě zaberou víc času, naopak odpověď na lehčí otázky dostanou lidé o něco dřív.

Který z dotazů vám nejvíce utkvěl v paměti?
Zasáhly mě dvě otázky. Ani jednu z nich jsem sama neřešila, ale narazila jsem na ně, když jsem procházela databázi. Poprvé jsem se pozastavila u paní, kterou pronajímatel vystěhoval z bytu a ona najednou neměla kam jít. Popisovala, jak k ní byl hrubý, že jí teď nepustí do bytu a vyhrožuje jí policií. Myslím, že také zmiňovala, že zůstala sama s miminkem. Když jsem to četla, bylo mi jí opravdu líto. Znám samozřejmě jen její úhel pohledu, nepsala, proč ji přesně vyhodil. I tak to mnou neskutečně pohnulo. Jiná paní se zase ptala na možnost, jak legálně obejít zákaz přechodu hranic, protože má v Rakousku přítele. Přišli mi jako novodobí Romeo a Julie, úplně mě to dojalo. Nikdy dřív mi nedošlo, že kvůli uzavření hranic jsou někteří z nás odloučení od svých partnerů.

Pomáhá vám zapojení do právních konzultací překonat aktuální krizovou situaci?
Asi ano. Poradenstvím zaměstnám hlavu jinak a soustředím myšlenky na něco jiného. Stanovuje mi to cíl a nutí mě to si den naplánovat tak, abych všechno stíhala. Večer jdu spát s dobrým pocitem, že jsem toho hodně udělala, a ještě pomohla ostatním. Na druhou stranu, když občas vidím některé dotazy, není mi z toho úplně dobře. Člověk si to ale nesmí tolik brát.

Kolik času právním poradenstvím strávíte?
V důsledku zrušení výuky máme spoustu úkolů na doma, ale snažím se dotazům věnovat co nejvíc to jde. Někdy se mi poštěstí a strávím u nich i šest hodin denně. Jindy jsem ráda, když jim věnuji alespoň tři hodiny.

Ovlivnila vaše zkušenost z bezplatné právní poradny v době koronavirové krize váš postoj k dalšímu studiu?
Určitě ano. Je to pro mě skvělá zkušenost, protože v praxi se toho člověk nejvíc naučí. Se spoustou věcí jsem se ve škole dosud nesetkala, takže často musím procházet právní předpisy, které vidím poprvé. Naučila jsem se lépe orientovat v neznámých zdrojích, především posuzovat jejich důvěryhodnost, a mám lepší přehled o právu obecně. Dost vnímám, že teď často určité problematice lépe rozumím a začalo mě ještě víc bavit studium.

Jak na vaši účast při právních konzultacích reaguje okolí?
Mamka nejdřív měla strach, když jsem jí řekla, že jsem se zapojila do dobrovolnického programu. Nechtěla mě pustit z domu. Ale když jsem jí vysvětlila, že nebudu muset ani vystrčit nos z bytu, byla nadšená. Moji rodiče podnikají, takže kolikrát mám poradnu i u nás doma v obýváku, vzhledem k tomu, jak se pořád mění výše příspěvků, podmínky pro jejich získání a úlevy poskytované podnikatelům.

Je pro vás náročné orientovat se v právních předpisech a opatřeních, která se nyní neustále mění?
Někdy se v té změti dá jen stěží vyznat. Od té doby, co se objevil koronavirus, vzniklo vícero poraden a dotazů přichází stále dost. Momentálně je přijímáno mnoho nových usnesení či nařízení, která se vážou zase na další předpisy a v té spleti se leckdy dokážou pořádně zorientovat jen ostřílení právníci.

Nestává se tedy, že jako studentka druhého ročníku práv na určitou problematiku zkrátka nestačíte?
V seznamu si vybíráme, které dotazy budeme řešit. Když my dobrovolníci narazíme na nějaké složitější otázky, snažíme si k tomu vše potřebné dohledat na internetu, popřípadě napíšeme někomu ze zkušenějších právníků a prokonzultujeme to s nimi. Ze začátku jsem se pouštěla jen do snazších problémů, ale postupem času se pro mě ty složitější staly výzvou. Dotazů přicházelo v začátcích poradny hrozně moc, takže jejich přerozdělování podle právní specializace nepřicházelo v úvahu. Každý dělal, co nejvíc mohl. Nicméně odpovědi na závěr prochází kontrolou od zkušených právníků, takže když dobrovolníci něco napíšou nesrozumitelně nebo se snad zmýlí, vždy si toho někdo všimne a opraví.

Teď, když už otázek není takový nával, zaměřujete se na konkrétní právní odvětví?
Většinou si vybírám dotazy, které mi přijdou zajímavé nebo ty, které jsem už dřív řešila. Vím tím pádem, jak na ně a rešerše mi netrvá tak dlouho.

Nebudí u klientů skepsi, že nabízíte právní konzultace zdarma?
Podle mě k ní není důvod. Pracuji zároveň ve Sdružení obrany spotřebitelů, kde také nabízíme bezplatné právní poradenství. Naopak lidé občas na konci dotazu píšou, že si váží toho, co děláme a moc děkují. Hned se mi potom odpovídá lépe a s větším nadšením, když vidím, že jsem někomu skutečně pomohla.

Bude online právní podpora pokračovat i po skončení krize?
Předpokládám, že dokud budou dotazy, bude fungovat i poradna. Já teď kvůli učení na zápočty a zkoušky bohužel nemůžu pracovat v takové míře jako dřív, ale jakmile budu mít zkoušky za sebou, ráda se znovu zapojím.

Klíčová slova: právo, právní poradenství, Frank Bold, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.