20.10.2019 20:58


Z dílny v garáži na brněnské výstaviště. Festival Mini Maker Faire o víkendu shromáždil novodobé kutily

Autor: Tereza Švecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Maker Faire je světový koncept přehlídek lidské tvořivosti a také jejího propojení s možnostmi technologie. V Brně se udál poprvé a pro jeho malost ve srovnání s jinými světovými městy musel mít v názvu Mini. Malý ale rozhodně nebyl. O své produkty či zhotovené projekty se s veřejností dělilo na sedmdesát makerů (z ang. to make=udělat), tedy inovátorů 21. století.

Pavilon A brněnského Výstaviště. Foto: Tereza Švecová

Brno – Maker Faire je nejen veletrhem nápadů a jejich realizací, ale také hlavně místem setkávání makerů. To jsou podle ředitele festivalu Ondřeje Kašpárka všichni nadšení lidé nespokojení s věcmi dostupnými a vytvářející věci nové, které si zároveň nenechají pro sebe. Sdílet své inovace mohli 19. a 20. října v prostorách brněnského výstaviště, kde se o pavilon A dělili s kontinuálně konajícím se festivalem Prototyp.

Spojení to není náhodné. Festival slučující umění a technologie, Prototyp, totiž Mini Maker Faire pořádal, spolu s brněnskou digitální dílnou FabLab a iniciativou Make More. Ta je složena z několika lidí entuziastických rozšířit maker hnutí v České republice. Lidé tak mohli navštívit Maker Faire již čtyřikrát – v Plzni, Mladé Boleslavi a dvakrát v Praze. Další města přibydou. „Baví nás prozkoumávat regiony a makery v nich přehlídkou objevovat,“ vysvětlil Vojtěch Kolařík z Make More.

Své místo může na veletrhu najít jakýkoliv kreativní pokrokář, ať je to třeba inženýr, vědec, umělec nebo zahradník. V Brně proto návštěvnici výstaviště mohli vidět jak nejnovější modely 3D tiskáren, tak revoluční psí náhubek na míru. „Něco takového jsem přímo hledal. Plní, co má, a přitom psa nebude nikde tlačit,“ projevil nadšení majitel psa Radim Valach. Návštěvnice si mohly vyrobit domácí kosmetiku a celorodinný formát festivalu naplnilo nespočet příležitostí pro děti si projekty osahat. Kreativitu si mohli i vyzkoušet, třeba při sestavování formule nebo chemických pokusech.

Mazl.me - nastavitelný náhubek. Foto: Tereza Švecová

O možnost vystavovat na Maker Faire se ale inovátoři musí přihlásit sami. „Přesto že některé instituce samozřejmě zapojeny jsou, primárně se je ani jiné projekty snažíme nezvat a spíše motivovat tvůrce, kteří nikdy předtím nevystavovali,“ upřesnil organizátor Daniel Jirotka. Premiéru v prezentování své práce měl třeba Zdeněk Pavlík s relaxační fontánkou do kanceláře, kterou si každý může upravit dle svého. „Firma je otevřená tři dny, o veletrhu jsem se dozvěděl od kamaráda na poslední chvíli. Doteď ani neumím vyslovit název,“ přiznal Pavlík.

Mini Maker Faire, který roku 2006 založili v San Francisku redaktoři časopisu Make, byl letošním posledním jarmarkem makerů v České republice. Útěchou pro inovátory ale může být nový Kreativní Hub, tedy místo pro setkávání umělců a inovátorů, v Brně. „Na Údolní 19 vznikne příští rok zázemí pro kreativce, kteří chtějí rozvíjet své podnikání. Budou tam mít své místo a podporu,“ ujistil Michal Veselý z Jihomoravského inovačního centra.

Klíčová slova: jarmark, inovace, technologie, 3D, Brno, Výstaviště, Prototyp, kreativita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.