21.09.2010 17:25


Workcampy lákají mladé cestovatele

Autor: Anna Racková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

PRAHA V posledních letech mnoho mladých lidí volí jako jednu z možností letního cestování dobrovolnictví. Konkrétně jde o práci bez nároku na honorář. Hlavními výhodami těchto projektů jsou nízké náklady, zlepšení jazykových schopností a poznávání nových lidí a kultur. Jednou z těchto dobrovolnic je i jednadvacetiletá Marie Veselá, která letos v létě strávila tři měsíce prací v Německu.

„Především mě k workcampu dovedla touha vyrazit na celé prázdniny za hranice ČR jinak než turista a získat tak nové zkušenosti, poznat nové lidi, zdokonalit se v cizích jazycích, obětovat minimální finanční náklady, ale také pomoci tam, kde je třeba,“ vypráví Veselá. Míst, kam se dá vycestovat je velké množství a práce se liší jak časovou tak fyzickou náročností. Většina z nich nepředpokládá předchozí zkušenosti. Veselá také dodává: „Letošní léto jsem se s dobrovolnictvím setkala zcela poprvé. “ Hlavním specifikem campů je národnostní různorodost. Je obvyklé, že se na jednom kempu sejde i deset národností. Přesto to nebylo překážkou fungování projektu. „Sžít se se skupinou bylo hrozně jednoduché! Všichni byli neuvěřitelně otevření a vstřícní. Na každém workcampu mohli být maximálně dva dobrovolníci z jedné země a proto každý camp byl velice multikulturní. To mi umožnilo za celé léto poznat a především pochopit mnoho kulturních rozdílů,“ vzpomíná Veselá. Dobou na campu známosti většinou nekončí. „Příští rok se ale vydám někam dál, za hranice Evropy. Toto byl pro mě jen odrazový můstek pro odvážnější projekty. Ráda bych vyrazila do Jižní Koreje na krátkodobý projekt a potom tam navštívila ty, které jsem letos poznala na workcampu,“ plánuje dobrovolnice.

Nejjednodušší způsob jak vycestovat nabízí nezisková zprostředkovatelská organizace Inex - Sdružení dobrovolných aktivit. Sama organizace o sobě prohlašuje: „Cílem naší činnosti je umožňovat lidem, aby prostřednictvím dobrovolné práce pomáhali tam, kde je potřeba, a věnovali svůj čas aktivitám, které prospějí dobré věci a obohatí i je samotné.“ V jejich databázi lze snadno vyhledat vyhovující workcamp a po zaplacení účastnického poplatku vyjet na cesty. Organizace se potom za svého dobrovolníka zaručí a v případě nenadálých potíží mu pomáhá. V posledních letech počet dobrovolníků stále roste. „INEX-SDA očekávalo v době krize spíše pokles zájmu o dobrovolnou práci v zahraničí, ale toto očekávání se nepotvrdilo.“ Často se tyto kladné reference šíří pomocí internetu nebo osobním kontaktem, tedy doporučením bývalých účastníků. „Inex mi doporučil můj kamarád. Zúčastnila jsem se semináře o workcampech, domluvila individuální schůzku a s pomocí Inexu jsem si vybrala vhodný projekt, zaplatila zprostředkovatelský poplatek a do 14 dnů vyrazila do Německa užívat si léto,“ popisuje Veselá.

Klíčová slova: workcamp, INEX-SDA

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.