19.05.2014 18:38


WC karty nemocným ulehčí život

Autor: Pavlica Tomáš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V České republice nemocemi jako Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida trpí přes čtyřicet tisíc lidí. Hlavním projevem těchto nemocí je prakticky neustálá potřeba jít na toaletu. Najít veřejný záchod však může být problém. Usnadnit přístup i k neveřejným toaletám má nemocným lidem nová WC karta.

Česká republika - Občanské sdružení Pacienti s IBD zřídí WC karty, díky kterým by se měly zpřístupnit i neveřejné toalety lidem s chronickým střevním zánětem. Ti musí na toaletu až dvacetkrát denně, takže tyto karty by jim usnadnily pohyb na veřejnosti. "Chceme, aby karta pomohla lidem v každodenním pohybu po městech," vysvětluje záměr WC karet předsedkyně sdružení Martina Pfeiferová.

WC kartu může dostat každý, kdo prokáže od lékaře svou diagnózu. Pokud je člověk členem sdružení, kartu obdrží zadarmo, nečlen zaplatí sto padesát korun.WC Karta, Foto: Pacienti IBD

Pacienti nápad přivítali s radostí, bojí se však, že WC karty nebudou mít kýžený efekt u všech provozovatelů toalet. "Je to hlavně o lidech," podotýká Vendula Ulčová, "když se slušně zeptám, pustí mě i tak. Ale už se mi stalo, že mě nechtěli pustit." Pacienti si ale pochvalují spíše vedlejší efekt. "Doufám, že časem a díky osvětě se podaří, aby karta fungovala tak, jak má," přeje si Jitka Kudrnová. Ve Velké Británii nebo Rakousku podobné karty fungují. "Mám zkušenost, že v zahraničí jsou shovívavější," uvádí příklad ze zahraničí Jana Votroubková. Všechny tři ženy se léčí se střevními záněty již několik let.

Karta funguje na principu dobrovolnosti. Stále bude na provozovateli dané instituce, jestli nemocného pustí na toaletu. Díky kartě se nemocní mohou vyhnout pro ně nepříjemnému vysvětlování. "Je mi dost nepříjemné řešit takové věci s cizími lidmi," říká Votroubková.

A jak se staví k WC kartám provozovatelé neveřejných toalet? V supermarketech se zdá, že lidé nebudou mít problém. "Snažíme se zákazníkům vyjít vstříct, po dohodě s personálem můžou lidé využít i zaměstnanecké toalety," shodují se mluvčí Kauflandu a Lidlu. Naopak na vlakových nádražích pacienti narazí. "Veřejná WC jsou dostupná za místně stanovených pravidel, a ty zahrnují i poplatky," uvádí mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

WC karty jsou vydávány ke Světovému dni IBD, který se koná 24. května. Na projekt WC karet má navázat i online mapa toalet, která má usnadnit pacientům s chronickými střevními záněty hledání toalety.

Klíčová slova: Pacienti IBD, WC karta, Crohn, kolitida

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.