10.05.2018 13:24


Vztahy uvnitř Unie jsou nejhorší od druhé světové války, myslí si novinářka Lenka Zlámalová

Autor: Karolína Oškerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

U příležitosti Dne Evropy se v prostorách brněnského Impact Hubu odehrála další veřejná debata Českého rozhlasu Plus. Hosté diskutovali nad otázkou, zda nám Evropská unie prospívá, či škodí. Diskuze byla rozdělena do tří bloků, z nichž byl každý uvozen anketní otázkou. Ta byla položena lidem v publiku a na sociálních sítích. Debatovalo se také nad tématy i nutnosti reformy Unie a o migraci. 

Pavel Telička, Petr Robejšek, Lenka Zlámalová a Radek Špicar přijeli diskutovat o problémech Evropské unie, FOTO: Karolína Oškerová

Brno - Veřejná debata na téma, zda nám Evropská unie prospívá, se konala včera ku příležitsti Dne Evropy v brněnském Impact Hubu. Diskuze se zúčastnili místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, politolog Petr Robejšek, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar a novinářka Lenka Zlámalová. Každý ze tří diskuzních bloků byl zahájen anketní otázkou na sociálních sítích a mezi lidmi v publiku. 

V anketní otázce, zda je Česká republika schopná prosazovat své zájmy uvnitř Unie, se shodla většina dotazovaných, že ne. S tímto stanoviskem souhlasili i všichni diskutující. „Česká republika nemá jasno v tom, jaká by měla být její evropská politika,“ vysvětlil Telička. V debatě se mluvilo také o nutnosti reformy Evropské unie či o migraci.

Neshoda panovala v odpovědích na otázku, zda podléháme diktátu Bruselu. Zatímco necelých 30 procent diskutujících na sociálních sítích uvedlo, že nepodléháme, diváci přítomní v sále měli zcela opačný názor. Přes 80 procent z nich uvedlo, že Česká republika opravdu podléhá diktátu. „Ptáme se po diktátu, a pro mě je připravovaný Dublin IV diktát,“ řekl v diskuzi Robejšek. Podle něj není Česká republika schopna produkovat politiky, kteří umí říkat jasné ne. „Evropská unie nejsou oni, Evropská unie jsme my, takže těžko nám může někdo, kdo jsme my, něco diktovat,“ reagoval na stejnou otázku Špicar.

„Na tuto otázku už jsem opravdu alergická,“ reagovala Zlámalová na dotaz, zda není výhodou mír v Evropě, který s sebou Evropská unie přináší. „Dneska jsou vztahy po prohlubování evropské integrace jedny z nejhorších, jaké kdy byly od druhé světové války,“ dodala. S tímto názorem nesouhlasil především Radek Špicar, který zdůraznil přítomnost jednání a rozhovorů mezi evropskými státy, která jsou někdy zdlouhavá, ale stále jsou lepší možností než válečný konflikt. „Chceme se integrovat za cenu ozbrojených konfliktů? To radši budu frustrovaný z toho, jak to trvá dlouho a jak je to komplikované,“ uvedl.

Den Evropy se slaví každoročně 9. května jakožto vzpomínka na rok 1950, kdy francouzský ministr Robert Shuman poprvé představil mírový projekt evropských států. Debata v brněnském Impact Hubu byla jednou z akcí, která v tento den přibližuje veřejnosti téma Evropské unie. „Diskuse byla vydařená, ale můj pohled na Evropskou unii je dlouhodobě konstantní, takže mě debata o ničem novém nepřesvědčila,“ uvedl divák z publika Boris Vanka. Lidé mohli Den Evropy oslavit také například na Střeleckém ostrově v Praze.

Klíčová slova: Evropská unie, debata, Český rozhlas, Den Evropy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.