21.10.2016 14:51


Vyzkoušet pracovní pohovor nanečisto se vyplatí

Autor: Marek Bartík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Pracovní pohovor o vytoužené místo pravděpodobně jednou čeká každého z nás. Mnozí jej možná dokonce mají už dávno za sebou. Akce Get Ready, která se uplynulý pátek konala v univerzitním kině Scala, umožnila návštevníkům vyzkoušet si takový pohovor nanečisto.

Zadýchaně se vřítím do Scaly a teplota interiéru mě zalije přívalem horka. Ruch ulice náhle utichne. Prostory univerzitního kina poskytují takřka komorní atmosféru. Chvíli se nepřítomně rozhlížím, jestli jsem skutečně na správném místě. Na akci Get Ready, která připravuje studenty a absolventy na veletrh práce JobChallenge, bych si představoval všudypřítomný ruch a šum, pro studentský život tak typický. Všude ticho. V tu chvíli si všimnu plakátu. „Get Ready – rovně“. Tak přeci jsem tu správně! Procházím hlouběji do útrob kina, dokud se přede mnou neobjeví mladá slečna s brýlemi stojící za improvizovaným pultíkem. A hned na mne s úsměvem volá: „Vítejte na Get Ready, fotky a pohovory nanečisto tímto směrem.“

V nevelkém prostoru, do kterého jsem právě vstoupil, by člověk jen marně hledal velkolepost. Několik stolků a ještě o něco méně návštěvníků. I přesto se všichni tři personalisté zrovna někomu věnují. Chvíli postávám a mapuji situaci. Cvičné pohovory rozhodně nevypadají jako záležitost na pět minut, vydávám se tedy směrem k fotokoutku.

Sympatická fotografka se zelenými vlasy se mi představuje jako Dáša. Ani se nenadám a po rychlém představení už stojím před hledáčkem objektivu. „Fotka na životopis je dneska standard,“ podotýká Dáša a přitom mi gestikulací udílí pokyny, kam se postavit a jak se tvářit. Dle jejích slov fotka přiložená k životopisu napomůže k tomu, aby si vás zaměstnavatel lépe zapamatoval. „Představ si situaci, že máš sto strukturovaných životopisů bez fotky, důležité je zaujmout a s dobrou reprezentativní fotkou je to mnohem snazší,“ dodává Dáša. Fotky, které se nám povedlo pořídit, nevypadají k mému překvapení vůbec špatně. Dnešní fotoaparáty dokáží divy.

Kvalitní fotku do životopisu mám, teď už jen zbývá okouzlit zaměstnavatele rétorickými schopnostmi. Sotva jsem opustil fotokoutek, když se uvolnilo místo u jedné z personalistek. Neváhám a jdu si přisednout. Slečna v bílém sáčku s blond vlasy se jmenuje Pavla. „Položím vám několik otázek, jakmile začnete odpovídat, musíte se soustředit pouze na pohovor, veškeré dotazy a připomínky nechejte na potom,“ vysvětluje mi s vážnou tváří.

Postupně následuje sada otázek, prostřednictvím kterých ze sebe soukám své pozitivní i negativní vlastnosti. „Jedním z kroků, jak udělat dobrý dojem, je začít s pozitivními vlastnostmi, které se týkají přímo pozice, na kterou se hlásíte,“ hodnotí kladně mé vystoupení Pavla. Mnoho uchazečů o práci totiž na podobnou otázku hned z úvodu odpovídá výčtem obecných charakterových rysů. „Důležitější je dát si pozor na negativní vlastnosti. Zaměstnavatel je samozřejmě chce znát, ale zároveň očekává, že předložíte i návrhy, jak na sobě víc zapracovat,“ poznamenává Pavla a naznačuje, že stejně jako mnoho dalších uchazečů, ani já jsem si tuto skutečnost neuvědomil.

„A taky se snažte vyvarovat přehnané gestikulace,“ říká mi na rozloučenou s úsměvem Pavla a podává mi ruku. Ve výsledku jsem to docela zvládl, mám pěknou fotku a několik velice užitečných rad k tomu. Když mé kroky znovu pohltí rušná ulice, spiklenecky si oddechnu - ještě, že to dneska bylo jenom na zkoušku.

Klíčová slova: Scala, Get Ready, pracovní pohovor, životopis

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.