07.04.2015 23:58


Vyvadil v médiích? Čím víc, tím líp, tvrdí Jaroslav Cerman

Autor: Kulhánek Tomáš | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Ten, který vytrollil Jiřího Vyvadila a naučil Čechy nové slovo. Jaroslav Cerman se dostal do médií svým nedávným počinem, kdy společně s kamarády ovládl a paralyzoval facebookovou skupinu Jiřího Vyvadila Neprojdou, která měla sloužit k organizaci prostestů proti průjezdu amerického konvoje Českou republikou. Sám říká, že akci neplánoval a terče takzvaného trollingu se většinou nabídnou sami.

Jaroslav Cerman je zvláštní bohém. Říká o sobě, že je nesnesitelně líný a nejvíce ho baví dělat si srandu z lidí. V devatenácti letech se pod falešným jménem na facebooku bavil na cizí účet tak, až skončil na policii. Když však dojde na vážnější témata, překvapí svým projevem a vyspělostí. Aktivně pomáhá v boji s rasismem či neonacismem a víc než politika ho láká sociální práce s menšinami ve vyloučených lokalitách. 

Čím se zabýváš, když zrovna netrollíš Vyvadila?

Píšu články pro Hate Free, což je vládní agentura, která se zabývá sociálním začleňováním. Angažuju se taky v různých aktivitách, které souvisí s bojem proti rasismu, homofobii nebo neonacismu. Ale většinu svého života spíš tak hledám, co by mě bavilo dělat. Myslím, že by to mohlo být psaní, tak se to teď snažím dělat. Díky tomu, co se stalo, jsem dostal nějaké nabídky. Ale jestli se rád něčím zabývám, i když za to nejsem placený, tak je to dělání si srandy z lidí. To je asi hlavní.

Toho si teď všimlo dost lidí.

Všichni znají tu poslední akci. Ale trolling na facebooku ve velkém se dělá déle. Už před čtyřmi lety jsme měli na Sdružení bezcitných tupých individuí desítky tisíc lajků. Pod falešnými jmény jsme vymýšleli, jak lidi co nejvíce naštvat.

Spolupracují s tebou stále ti stejní lidé?

Vůbec ne. Tehdy to byli všechno studenti mého věku. Teď u Vyvadila bylo zvláštní to, že se na tom podílelo opravdu hodně lidí různého věku, zaměření i politické orientace. Dokázali se spojit různorodí lidé, byli tam anarchisté, ale i známí novináři. Byla to úplná lavina.

Co se na tom takzvaném trollingu za tu dobu změnilo?

Hlavně ho dělá čím dál víc lidí, kteří to začali pojímat jako nějaký společenský boj. Ten terč je vždycky někdo, koho skoro nikdo nemá rád. V tu chvíli je to nejjednodušší.

Jak se znáš s Robinem Kvapilem, který akci s Vyvadilem spoluorganizoval?

Mockrát jsme se ani neviděli osobně, ale komunikujeme spolu přes facebook a máme stejný styl humoru. Jestli umí v Čechách někdo trollovat a být opravdu vtipný, je to on. Kdyby bylo cokoliv dalšího, chtěl bych to určitě dělat s ním.Jaroslav Cerman. Foto: Jitka Janů

Skupina lidí okolo Jiřího Vyvadila v poslední době spekuluje nad tím, že vaše akce byla dlouho připravována. Je to tak?

To vůbec nebylo plánované. Vytvořil jsem obrázek zesměšňující pana Vyvadila pro pobavení svých přátel a on se mi najednou sám ozval. A my jsme mu začali psát ironicky, protože nenapíšete někomu napřímo, že je hlupák. Jenže on to nepochopil a začal si sám nabíhat do zdi. Až se s ním trochu svezla. Jestli za tím někdo stojí, je to jeho práce.

Byli jste během ovládání facebookové skupiny Neprojdou organizovaní?

Já jsem se o to pokusil prostřednictvím facebooku, ale nešlo to v podstatě stíhat. Lidi přibývali po stovkách. Někdo byl až příliš nápadný, takové příspěvky jsme mazali.

Když se všechno provalilo, tak jsi napsal, že je ve skupině taková paranoia, že už se nic nezorganizuje. Sledoval jsi, jak to s protesty dopadlo, a že k ruzyňským kasárnám přišlo asi jen 15 lidí?

S odstupem času musím říct, že to nebylo asi tolik tou paranoiou, zbyli tam jednoduše neschopní lidé. Co bych chtěl vyzdvihnout je, že podle mě nešlo o žádnou velkou událost. Já ten konvoj ani moc nesledoval. Spojenci projížděli pár dní přes naší zem ze cvičení, zajímavé je to jen pro milovníky techniky. Osobně si myslím, že kdyby kolem toho nebyl takový poprask způsobený odpůrci konvoje, hodně těch lidí, co přišlo vojáky vítat s vlajkou v ruce, by zůstalo v klidu doma. Možná kvůli nám nepřišlo míň lidí protestovat, ale tím, jak jsme na odpůrce upozornili, dorazilo určitě více příznivců. A samotný happening u Ruzyně? Interpretovat to může každý, jak chce, ale přišlo protestovat 15 lidí a to už vždycky zůstane jejich porážkou.

Co říkáš na to, že díky vám získal Jiří Vyvadil tolik prostoru v médiích? Je to dobře?

Rozhodně ano. To je to nejlepší, co se s tím dá dělat, protože tvářit se, že takoví lidé neexistují, je chyba. Oni pak dostávají pocit, že jsou v pozici disidentů. Pan Vyvadil se do role mučedníka staví s oblibou. Já si myslím, že ten prostor by měli dostávat všichni. Třeba zástupci Dělnické strany, myslím, že kdyby je lidi museli poslouchat, ubylo by jim příznivců.

Může být předseda Dělnické strany Tomáš Vandas tvůj další potenciální cíl?

On se přímo nabízí. Já ho upřímně nemůžu snést za věci, které říká. Nemám problém ho označit za neonacistu. Ale abych mu úplně nekřivdil, myslím, že na takový trolling je moc chytrý. Oběť toho musí být v první řadě hloupá. Terče se většinou nabídnou sami.

Myslíš, že ještě někdy můžeš v něčem podobném vystupovat pod svým jménem?

To ani nemusí být pod mým jménem. Ale na druhou stranu, na tohle se za rok zapomene.

Takže v něčem podobném chceš pokračovat?

Určitě. Nemusí se trollit jenom jednotlivci, ale i celé skupiny lidí. Teď mě třeba napadají takoví ti lidé, co žijí strašně zdravě.

Uvažoval jsi o tom, že bys využil získanou popularitu třeba v politice?

Vůbec ne. Politika mě vždycky zajímala, ale teď z hlavy můžu vymyslet tisíce věcí, které bych dělal radši, než aktivní politiku. Jedna z nich je nechat si prostřelit hlavu šípem. Láká mě spíš sociální práce. 

Klíčová slova: Cerman, Vyvadil, Neprojdou, troll

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.