21.04.2020 15:52


Výtěžek z veřejné sbírky pomáhá v Brně lidem v hmotné nouzi. Magistrátní jídelna pro ně vaří obědy

Autor: Terezie Sekáčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pomáhat nejen dobrovolnictvím, ale také peněžními příspěvky mohou od konce března brněnští občané. Díky veřejné sbírce se na pomoc lidem v hmotné nouzi povedlo do půlky dubna vybrat téměř sto čtyřicet tisíc korun. Peníze teď putují především do sociální oblasti, v současné době je brněnský magistrát využívá mimo jiné na úhradu obědů potřebným. 

Příprava jídel pro potřebné. Autor: Marie Schmerková

Brno – Veřejná sbírka na pomoc potřebným funguje v Brně od konce března. Díky dobrovolné pomoci se doposud povedlo vybrat téměř sto čtyřicet tisíc korun. Cílem je podle brněnského magistrátu co největší zmírnění následků koronavirové pandemie. V současné době míří část peněz na úhradu obědů lidem v hmotné nouzi. Přípravu jídla obstarává magistrátní jídelna, která k tomu má z důvodu menšího vytížení momentálně kapacity. 

Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové jsou lidé v období pandemie solidární. „Do finanční sbírky města Brna zatím dárci přispěli celkem skoro sto čtyřicet tisíc korun. Peníze chceme využít na aktuální potřeby, které se v souvislosti s pandemií koronaviru objeví. Jednou z nich je zabezpečení jídla pro potřebné, tedy pro lidi, kteří se ocitli v tíživé životní situaci a nemají například střechu nad hlavou,“ uvedla v tiskové zprávě Vaňková. 

Část zaměstnanců brněnského magistrátu pracuje kvůli vyhlášení nouzového stavu z domova. V běžném provozu obsloužili pracovníci jídelny obvykle přes osm set strávníků denně, kvůli pandemii ale fungovala pouze na polovinu své kapacity. „Proto jsme se jídelnu rozhodli využít a pomoct lidem v nouzi. Obědy následně distribuuje Diecézní charita ve spolupráci s komunitou Sant'Egidio. Jakmile budou v provozu připravovaná kontaktní centra pro lidi bez domova, budou obědy mířit i tam,“ vysvětlila v tiskové zprávě Vaňková. 

V souvislosti s koronavirovou pandemií bylo nutné upravit některá hygienická opatření. „Hygiena je v tomto případě na tak vysoké úrovni, že téměř nebylo co zlepšovat. Změnil se pouze výdej jídla, obědy se nyní rozvážejí, proto jsme museli koupit balicí zařízení, které umožňuje následný rozvoz,“ řekl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. 

Jedna porce oběda vyjde na šedesát korun. Kuchaři v současné době připravují kolem dvě stě padesát jídel denně, v případě potřeby lze počet navýšit až na čtyři sta. O dalším konkrétním využití vybraných peněz nebo aktuálním stavu konta se lidé mohou průběžně informovat na webu města Brna. 

Klíčová slova: Brno, koronavirus, magistrát, pomoc, veřejná sbírka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.