10.03.2020 19:02


Výstava učí, jak se chovat k vodicím psům

Autor: Jan Valtr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výcvik vodicích psů přibližuje brněnské Technické muzeum ve výstavě s názvem Průvodce nevidomého člověka. Ta zároveň upozorňuje, jak se k nim lidé mají chovat. „Není to žádný mazlíček, nesmí se hladit ani oslovovat,” zdůrazňují kurátoři.

Zástupkyně kurátorky Barbora Kopecká ukazuje model vodicího psa, který je součástí výstavy.

BRNO – Život vodicích psů v Česku ukazuje krátkodobá výstava Technického muzea v Brně. Kromě výchovy a výcviku popisuje zásady, které by lidé měli dodržet, když vodicího psa potkají na ulici.

Výstava doplňuje stálou expozici o kultuře nevidomých. Kurátorka muzea Eliška Hluší, která je nevidomá a má dva vodicí psy, ji připravila s brněnskou školou zaměřenou na jejich speciální výcvik.

Muzeum upozorňuje, že při setkání se psem, který vede nevidomého, je nutné dodržet několik pravidel. „Nesmí se hladit, oslovovat, krmit ani jinak vyrušovat. Ten pes je vlastně v práci a takhle mu ji lidé ztěžují,” uvedla zástupkyně kurátorky Barbora Kopecká.

Cvičitelé popisují, že vodicí pes je více než společníkem. V mnohých situacích rozhoduje za nevidomé. „Třeba když nevidomý zavelí zebra, jeho pes musí poznat, jestli může s člověkem přejít, nebo ne,” doplnila Kopecká. Slepečtí psi musí také umět najít tramvajový ostrůvek nebo hlavní vchod budovy.

Vodicí pes je kompenzační pomůckou stejně jako bílá hůl. V Česku však chybí zákon, který by upravoval jejich postavení. „Ani deset let po doporučení ombudsmana nevznikl pouze jen návrh takového zákona. Dlouhodobě tak nejsou dostatečně chráněna práva lidí využívajících asistenční nebo vodicí psy,” uvedla zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.

Šimůnková odsoudila měsíc starý případ, kdy taxikář vyhodil z vozu nevidomou ženu kvůli tomu, že ji doprovázel vodicí pes. „Musíme si uvědomit, že to není žádný mazlíček, ale skutečně pracující, který pomáhá lidem s postižením, konstatovala Kopecká.

Výstava Průvodce nevidomého člověka trvá v brněnském Technickém muzeu do 7. června. Její součástí je také promítání dokumentárního videa a program pro děti. 

Klíčová slova: vodicí pes, nevidomí, ombudsman

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.